Nasza Loteria

Drugie życie Okrąglaka: była rzeźnia, miało być kino, teraz posłuchasz jazzu i kupisz książkę

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Hala Okrąglak stanie się miejscem spotkania z kulturą
Hala Okrąglak stanie się miejscem spotkania z kulturą Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Okrąglak na Kazimierzu był już rzeźnią, magazynem towarów okolicznych sprzedawców z Placu Nowego. W ostatnich latach pojawiła się idea, by ulokować tu kino Ars po tym, jak opuściło budynek przy św. Tomasza, ostatecznie wyremontowany Okrąglak stał się siedzibą antykwariatu Świat w tunelu, galerią i miejscem spotkań, a w niedalekiej przyszłości także kawiarnią.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Budynek na placu Nowym powstał na początku XX wieku, wówczas odbywał się tu wyłącznie handel. W 1927 r. Okrąglak został wydzierżawiony Gminie Żydowskiej, w tym czasie powstała w nim rytualna rzeźnia drobiu. Po wojnie obiekt pełnił ponownie funkcję hali targowej. Obecnie w pierścieniu otaczającym Okrąglak mieszczą się obiekty gastronomiczne, w tym słynne zapiekanki z Kazimierza.

W 2008 r. Okrąglak został wpisany do rejestru zabytków. Kilka lat temu pojawiła się koncepcja, by powstała w nim regionalna restauracja, ten pomysł jednak wzbudzał kontrowersje. Po tym jak kino ARS opuściło budynek na św. Tomasza to właśnie Okrąglak miał się stać jego nową siedzibą. I ten plan nie wypalił, ale sam Okrąglak wydzierżawiony od miasta przez Fundację Obywatelską Kraków stał się w ostatnich miesiącach strefą kultury.

- Chodzi o to, żeby odczarować to miejsce, żeby wydarzenia, które będą miały tu miejsce zmieniły skojarzenie z przeszłością Okrąglaka – mówi Janusz Zawierucki, który w Hali Okrąglak propaguje czytelnictwo, jak sam o sobie mówi.

Hala Okrąglak w nowej odsłonie działa od początku czerwca.

- Mieliśmy spotkanie sympatyków programu Cafe Fińskiej, odbył się projekt łączący taniec i medytację, koncert, wystawa rzeźb z jednej zapałki Anatola Karonia i grafik Dominiki Wojtylak „Kot Schrodingera albo dziewięć żywotów kota – w pudełku”, którą można oglądać do końca lipca – wylicza Janusz Zawierucki.

Otwarte drzwi Hali Okrąglak zachęcają do wejścia bywalców zapiekanek z placu Nowego oraz amatorów starej książki, bo w zbiorach Świata w tunelu można znaleźć prawdziwe perełki, także książki obcojęzyczne, poza angielskimi, francuskimi czy niemieckimi, są także egzemplarze norweskie, duńskie, węgierskie, litewskie. Niektóre nawet z XIX wieku.

W przyszłości będzie można tu wypić kawę, zjeść ciastko, spotkać się z przyjaciółmi. W planach są kolejne wystawy i cykl koncertów jazzowych, odbędą się spotkania kulturalne i obywatelskie – chęć współpracy zgłosiły organizacje pozarządowe. Miejmy nadzieję, że Hala Okrąglak stanie się nowym punktem na kulturalnej mapie miasta, wpisując się w klimat Kazimierza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska