Nietypowe dziuple napotkał ostatnio jeden z przyrodników Tatrzańskiego Parku Narodowego. Są one wycięte niemal jak od linijki, na różnych wysokościach, czasami po kilka takich otworów w jednym drzewie.
- Te spore i równo wydrążone otwory w drzewach wykuwa dzięcioł czarny w poszukiwaniu przede wszystkim larw chrząszczy, głównie z rodziny kózkowatych (Cerambycidae). Bardzo lubi też mrówki i larwy innych owadów - informuje TPN. - Jego żerowiska stają się później miejscami lęgowymi i schronieniem dla szeregu innych gatunków ptaków - tzw. dziuplaków wtórnych (włochatki, siniaka, puszczyka), nietoperzy i mniejszych ssaków.
Przyrodnicy szacują, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego liczebność dzięcioła czarnego to zaledwie ok. 18-20 par.
Z dzięciołami czasami mogą spotkać się także mieszkańcy Zakopanego. Zdarza się, że ptaki te dobierają się do... fasad budynków. Zwłaszcza jeśli są to fasady pokryte styropianem. Ptakom wydaje się, że pod fasadą znajdą larwy. Stukają i drążą do tego stopnia, że są w stanie zniszczyć sporą część ocieplenia budynku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
