Chodzi o dzwon, który stał na szczycie Kasprowego – na wysokości obserwatorium meteorologicznego. Dzwon powstał w latach 1936-1938. Dawniej służył do nadawania sygnałów dźwiękowych dla zbłądzonych wędrowców. Był wykorzystywany w czasie, gdy w górach panowała mgła, zamieć śnieżna – gdy przez pogodę były problemy z orientację w terenie.
W styczniu 2022 roku został on jednak usunięty ze szczytu, po tym jak został uszkodzony. Naruszyła go stalowa lina ratraka, który przygotowywał trasy narciarskie w tamtym rejonie Tatr. Wówczas - zgodnie z zapowiedzą Tatrzańskiego Parku Narodowego i Polskich Kolei Linowych, które odpowiadają za utrzymywanie tras narciarskich - dzwon miał wrócić na Kasprowy, gdy zostanie naprawiony i zejdzie śnieg, by można go było ponownie zainstalować. Do tej pory jednak dzwon nie wrócił, a środowisko górskie co kilka miesięcy przypomina się, by TPN przywrócił dzwon na szczyt.
Teraz jednak już wiadomo, że zapadła decyzja, że dzwon nie wróci na szczyt. - Ustaliliśmy, że nie wraca na szczyt, tylko znajdziemy dla niego innego miejsce w parku. Być może w Kuźnicach, lub przy Centrum Edukacji Przyrodniczej. Nie zdecydowaliśmy jeszcze o tym. Chcielibyśmy także, by wypowiedziała się na ten temat rada naukowa TPN – mówi Magdalena Zwijacz-Kozica z Tatrzańskiego Parku Narodowego.
Wyjaśnia, że zdaniem TPN, jest to dodatkowy element, który nie spełnia już swojej pierwotnej funkcji. - Zaraz obok znajduje się obserwatorium meteorologiczne, które jest dużo bardziej widoczne – mówi Magda Zwijacz-Kozica. I dodaje, że od paru lat dzwon nie miał już serca, nie można było nim zadzwonić. - Był to więc tylko dodatkowy element w krajobrazie. Zgadzamy się, że mógł mieć wartość sentymentalną. Ale w ten sposób można mówić o wielu innych obiektach. Dlatego zdecydowaliśmy się, że zostanie wyeksponowany ale gdzieś na dole – mówi Magdalena Zwijacz-Kozica.
Gdy zapadnie decyzja o lokalizacji dzwonu, wówczas zostanie od podjęty konserwacji.
Duży wzrost wypadków lawinowych. TOPR podsumował minione fer...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
