https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

EtnoKraków/Rozstaje 2019: Sześć dni z folklorem z całego świata

Paweł Gzyl
EtnoKraków/Rozstaje to jeden z najważniejszych festiwali muzyki etnicznej w Polsce. Od 2 do 7 lipca wystąpi w Krakowie ponad stu wykonawców z trzech kontynentów.

EtnoKraków/Rozstaje 2019 to przede wszystkim koncerty - ponad dwadzieścia występów na żywo w różnych obiektach miasta. To również bogactwo wydarzeń towarzyszących z udziałem artystów z całego świata: warsztaty muzyczne, tradycyjnego rzemiosła i noce tańca.

- Tegoroczna edycja festiwalu to święto muzyki etnicznej, silna reprezentacja sceny etnojazzowej, taneczne rytmy z odległych zakątków świata, ale też czas dialogu, nie tylko muzycznego i spotkań ponad podziałami - zapewnia Jan Słowiński, dyrektor festiwalu EtnoKraków/Rozstaje.

Najpierw na scenie teatralnej Nowohuckiego Centrum Kultury zobaczymy spektakl baletowy „Bursztynowe drzewo” w wykonaniu Art Color Ballet i w reżyserii i choreografii Agnieszki Glińskiej. Wykonywaną na żywo muzykę do spektaklu skomponował Stanisław Słowiński, autorem tekstów jest Jan Słowiński, partie wokalne wykonują Joanna Słowińska i Karol Śmiałek.

W ramach „Sceny Inspiracje” w Muzeum Inżynierii Miejskiej wystąpi obwołany Paganinim XXI wieku węgierski skrzypek Felix Lajko ze swoim trio. Tamara Obrovac – jedna z najoryginalniejszych artystek europejskiej sceny etnojazzowej – zaśpiewa z formacją Transhistra Ensemble. Koncertową premierą będzie Kukurba & Słowiński Project – spotkanie dwóch wirtuozów: altówki i skrzypiec.
„Scena Inspiracje” to tym razem również przestrzeń krakowskiej Alchemii i koncert „Artisena” kwintetu Joachima Mencla, inspirowany motywami muzyki tradycyjnej. W Alchemii usłyszymy też formację Trimagine i Marizę Nawrocką w pieśniach jidisz z przełomu XIX i XX wieku.

W ramach sceny „In Crudo” w Muzeum Inżynierii Miejskiej usłyszymy Svetlanę Spajić z Serbii w repertuarze bałkańskim. Z kolei ze Spisza przyjedzie do Krakowa poetka i pieśniarka Teresa Mirga z zespołem Kałe Bała. „In Crudo” to również przestrzeń dla grupy Virtualnaja Derevnia z Moskwy i Kijowa.

Koncerty plenerowe odbędą się tym razem pod Wawelem na Powiślu . W piątek i sobotę sceną festiwalową za sprawą Bel Air de Forró (Brazylia) zawładną rytmy latynoskie. Wystąpią też zespoły sceny balfolk - Loogaroo (Belgia) i Mr. Folxlide (Czechy). Mocny akcent muzycznych i tanecznych tradycji środkowoeuropejskich postawią: Muzička & Dragúni (Słowacja), Czeremszyna & Todar (Polska/Białoruś) i transowa węgierska Meszecsinka.

Sobotni wieczór na Powiślu to również niezwykła energia eksperymentującego z tradycją fińskiego kwartetu wokalnego Tuuletar i charyzmatyczna Aziza Brahim – głos uchodźców Sahary Zachodniej.

Festiwal zakończy w niedzielę w Nowohuckim Centrum Kultury koncert gospelowej grupy Manchester Inspirational Voices z Anglii.

FLESZ - Letnie upały. Jak reagować w razie udaru?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska