https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej w 2013 r. w Krakowie

Paulina Korbut
ROBERT KOWALSKI
Dziś XIX-wieczny Pałac Czapskich przy ul. Piłsudskiego 12 w Krakowie to ogromny plac budowy. Jednak już za dwa lata otwarte zostanie tutaj Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, w którym będzie można zobaczyć imponującą kolekcję stu tysięcy numizmatów - dawnych monet, banknotów i medali.

Czytaj także: Wypadek awionetki. 80-latek wylądował na świerkach [ZDJĘCIA, VIDEO]

Drugiego takiego miejsca na próżno szukać nie tylko w Europie, ale i na świecie. W sobotę odwiedził je minister kultury, Bogdan Zdrojewski, który przyjechał skontrolować postępy w remoncie. - Europejskie Centrum Numizmatyki to wzorowy przykład tego, jak powinno się inwestować w kulturę - chwalił Bogdan Zdrojewski.

Nowa placówka ma ruszyć już w czerwcu 2013 roku. To będzie historyczne wydarzenie. Bezcenna kolekcja numizmatów do tej pory była pokazywana tylko wąskiemu gronu specjalistów z kraju i zagranicy. Publiczność mogła zobaczyć niewielki jej wycinek przy okazji wystaw czasowych. - Muzeum Narodowe w Krakowie posiada najznakomitszy na świecie zbiór numizmatów polskich. Jej trzon stanowi kolekcja hrabiego Emeryka Huttena-Czapskiego, słynnego numizmatyka i zbieracza pamiątek historycznych - tłumaczy Mateusz Woźniak, koordynator projektu.

Kolekcja hrabiego to, bagatela, 10 tysięcy egzemplarzy. Pasjonat monet nie przepuszczał ponoć żadnej okazji do tego, aby zdobyć ciekawy okaz. Ponieważ Czapski uwielbiał też podróżować, liczne kontakty pomagały mu więc szybko powiększyć kolekcję. Jak przyznawał, miał też sporo szczęścia. Udało mu się bowiem odkupić pokaźną kolekcję od Michała Tyszkiewicza. Hrabia w późniejszym czasie odkupił też zbiory m.in. Zygmunta Czarneckiego, Natalii Kickiej, Leona Skórzewskiego, Kazimierza Stronczyńskiego, Leona Zwolińskiego.

Ale nie wszystko układało mu się jak po maśle. Pasjonata zniechęcały liczne przykłady fałszerstwa monet. Jednak i tak to co zebrał stanowi imponujący zbiór. - Turyści i krakowianie będą mieli okazję zwiedzić praktycznie cały obiekt Pałacu. Na parterze będzie znajdowała się sala, w której prezentowane będą monety antyczne i średniowieczne - zapowiada Woźniak. Przechodząc do kolejnych sal, zwiedzający będą mieli okazję prześledzić historię monet aż do okresu międzywojennego. Obok tradycyjnych gablot pojawi się też około 40 stanowisk, dzięki którym będzie można zobaczyć monety w dużych powiększeniach.

A będzie co oglądać - wiele monet to prawdziwe unikaty. Wśród nich jest pierwsza złota moneta wybita przez Władysława Łokietka, a także największa złota moneta w Polsce (i jedna z największych w Europie) - 100 dukatów Zygmunta III Wazy.

Centrum Numizmatyki kosztuje ponad 23 mln zł. Prawie 20 mln zł pochodzi z funduszy UE.

Miss Polonia z dawnych lat. Zobacz galerię najpiękniejszych kandydatek!

"Super pies, super kot"! Zobacz zwierzaki zgłoszone w plebiscycie i oddaj głos!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
kopirajter
planetarne, kosmiczne, międzygalaktyczne!!!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska