Pierwszy dzień 54. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich przeszedł do historii jako niezapomniany spektakl folkowych brzmień i największych emocji. Poziom artystyczny i organizacyjny, przerósł najśmielsze oczekiwania, dostarczając niepowtarzalnych muzycznych przeżyć. Nie zawiodła również publiczność, która tłumnie zgromadziła się na wszystkich wydarzeniach festiwalu.
Najbardziej wyczekiwanym punktem dnia był koncert „Na Folkową Nutę”, uświetniający jubileusz 50-lecia istnienia zespołu Krywań – żywej legendy na zakopiańskiej i ogólnopolskiej scenie muzycznej. Unikalne brzmienie i niedający się pomylić z żadnym innym styl muzyczny od lat porywają do wspólnej zabawy miliony rodaków, zapewniając im wspaniałą rozrywkę.
Zespół Krywań po raz kolejny zaczarował publiczność, którą porwał do tańca swoimi największymi hitami. Z zespołem na scenie wystąpili także gościnnie Jan Karpiel-Bułecka i Sebastian Karpiel-Bułecka - lider zespołu Zakopower.
Wcześniej na festiwalowej scenie odbył się koncert "Mali Górale", podczas którego na festiwalowej scenie zaprezentowali się młodzi laureaci 14. Tatrzańskiego Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce, a swoje dziedzictwo uhonorowało także starsze pokolenie najznakomitszych zespołów ludowych przy dźwiękach góralskich kapel.
Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich potrwa do 24 sierpnia. W sobotę z samego rana odbędzie się konferencją naukową nt. tradycji pasterskich w folklorze muzycznym. Następnie z Placu Niepodległości w stronę wioski festiwalowej wyruszy „Orszak weselny”, a na scenie plenerowej na Dolnej Równi Krupowej będzie można uczestniczyć w tradycyjnym weselu góralskim w wykonaniu zespołu „Polaniorze” z Kościeliska.
- Serdecznie zapraszamy także na wyjątkową plenerową wystawę „Żywioł Folkloru” , której oficjalne otwarcie nastąpi o godzinie 18, oraz na wręczenie nagród Laureatom ubiegłorocznego konkursu fotograficznego – zapowiadają organizatorzy.
Wyjątkowym gościem sobotniego wieczornego koncertu „Na Folkową Nutę” będzie światowej sławy romski zespół Fanfare Ciocarlia, który z pewnością swoimi dynamicznymi bałkańskimi brzmieniami porwie do tańca całe Zakopane.
Góralskie konie i zawody w powożeniu na otwarcie Festiwalu F...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
