https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Filmowe wspomnienie o Jerzym Pilchu do obejrzenia na platformie Play Kraków. Do obejrzenia za darmo

Paweł Gzyl
Jerzy Pilch
Jerzy Pilch Grzegorz Kozakiewicz
W ofercie platformy Play Kraków pojawił się fil, który przedstawia prozaika, publicystę, dramaturga i scenarzystę filmowego, który odszedł w maju 2020 roku. Materiał o Jerzym Pilchu został zrealizowany w ramach cyklu "Wypominki Tischnerowskie" przez Fundację Świat Ma Sens. Film można obejrzeć bezpłatnie.

Wypominki Tischnerowskie – czyli spotkania poświęcone ludziom wielkim, mądrym i ciekawym, którzy odeszli, jednak wcześniej nauczyli czegoś Polaków – powstały w 2000 roku, po śmierci księdza profesora Józefa Tischnera. Od tamtej chwili niemal co roku są organizowane przez grupę przyjaciół tworzących Fundację Świat ma Sens.

Zwykle odbywały się w listopadzie lub na początku grudnia, najczęściej w Łopusznej, rodzinnej wsi księdza na Podhalu, a czasami w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku. W ten sposób twórcy wspominali już Marka Edelmana, Krzysztofa Kozłowskiego, Władysława Bartoszewskiego, Jerzego Turowicza i oczywiście wielokrotnie samego księdza profesora Józefa Tischnera. Uczestnicy zawsze szukali związków – przynajmniej emocjonalnych – z patronem wydarzenia.

W 2020 roku wyjazd do Łopusznej był niemożliwy z powodu pandemii, dlatego w grudniu zarejestrowano w Krakowie, w kultowej restauracji Klezmer-Hois przy ulicy Szerokiej 6, specjalne spotkanie poświęcone Jerzemu Pilchowi, wybitnemu pisarzowi związanemu z naszym miastem, a także samemu księdzu Tischnerowi.

To właśnie ksiądz Tischner w czasach, kiedy „Tygodnikiem Powszechnym” kierował Jerzy Turowicz, wypowiedział do Pilcha sławne zdanie: „Wy mi się, k…, lutrze czy kalwinie, coraz bardziej podobacie” – ksiądz utrwalił je na piśmie na życzenie samego Pilcha, nie pomijając też niecenzuralnego słowa.

W programie Witold Bereś rozmawia z tymi, którzy Jerzego Pilcha poznali osobiście: Magdą Huzarską-Szumiec, Krzysztofem Burnetką, Andrzejem Franaszkiem, Pawłem Głowackim i Arturem Więckiem „Baronem”. Wieczór umilają piosenki w wykonaniu Magdy Brudzińskiej i Dominiki Handzlik. Producenci udostępniają też fragmenty jednej z ciekawszych interpretacji teatralnych prozy Jerzego Pilcha – spektaklu „Inne rozkosze” Sceny STU w reżyserii Artura Więcka „Barona”.

Film można obejrzeć pod linkiem https://playkrakow.com/

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska