Prace związane z renowacją zabytku rozpoczęły się od remontu przedbramia fortu, ponieważ to ono wymagało najpilniejszej interwencji i znajdowało się w złym stanie.
Prace te zostały wykonane przy udziale dotacji Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.
- Zgodnie z wykonanym w 2022 r. (w wyniku przeprowadzonych w 2021 r. konsultacji społecznych dot. sposobu zagospodarowania obiektu) Programem Funkcjonalno-Użytkowym planowane jest zaadaptowanie fortu na funkcję edukacyjną, dotyczącą upowszechniania wiedzy z zakresu nauk ścisłych wśród dzieci i młodzieży - informuje ZBK.
Operatorem fortu ma zostać Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie. Docelowo w obiekcie planowane jest powstanie małej kawiarni na parterze oraz przestrzeni do auto ekspozycji fortu.
- Projekt adaptacji fortu zatytułowany „Rewitalizacja i modernizacja unikatowego wieżowego Fortu nr 31 Św. Benedykt wraz z otaczającym terenem w celu przystosowania do funkcji centrum edukacji dzieci i młodzieży z zakresu nauk ścisłych” został wybrany przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jako jeden z projektów kluczowych planowanych do wsparcia w latach 2023 – 2025 - podaje ZBK.
Ponadto w 2022 r. w obiekcie wykonano na zlecenie ZBK w Krakowie we współpracy z RAWELIN Małopolskie Stowarzyszenie Miłośników Historii zabezpieczenia dla potrzeb zwiedzania obiektu, które jest cyklicznie organizowane przez MSMH "Rawelin" i cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów. Dla potrzeb organizowanego zwiedzania fortu przygotowane zostały również tablice informacyjne.
Historia Fortu 31 "św. Benedykt"
To jeden z pierwszych fortów po stronie podgórskiej. Wraz z nieistniejącymi już dzisiaj fortami „Krzemionki” „Krakus” miał bronić traktów: wiedeńskiego (obecnej ul. Kalwaryjskiej i Wadowickiej) i lwowskiego (obecnych ul. Bolesława Limanowskiego i Wielickiej). Fort nawiązywał do tzw. wież maksymiliańskich z austriackiej Twierdzy Linz, która jako pierwsza na świecie miała być otoczona nie murami czy wałami, ale szeregiem osobnych fortów, mających wspierać się nawzajem ogniem. Zostały one zbudowane na planie regularnych szesnastoboków z okrągłym dziedzińcem wewnętrznym.
Fort „Św. Benedykt”, którego nazwa pochodzi od pobliskiego kościółka, choć okazał się doskonalszy i większy od fortów z Linzu, to w momencie oddania go do użytku był już przestarzały. Mimo prób modernizacji, w 1905 r. został ostatecznie rozbrojony i przeznaczony na cele koszarowe.
Po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcje mieszkalne. Po wojnie, do 1984 r. znowu zapewniał dach nad głową wielu mieszkańcom Krakowa. Obiekt na razie jest niedostępny od wewnątrz, choć przypuszczalnie już niedługo znajdzie swoje nowe zastosowanie.
Dostępność: tylko z zewnątrz, choć co jakiś czas za zgodą zarządzającego budowlą – Zarządu Budynków Komunalnych – miłośnicy fortyfikacji Krakowa organizują zwiedzanie fortu.
- Te osoby nie dostaną ślubu kościelnego
- Tak wyglądał Kraków 1000 lat temu! Oto rekonstrukcja
- Tak oszukują nas sklepy spożywcze. TOP 10 nieczystych zagrań!
- Horoskop miesięczny na grudzień 2022 dla wszystkich znaków zodiaku
- Otwarto nowy prywatny akademik w Krakowie. Prawdziwy wypas dla studentów z kasą
- Budowa S7 na północy Małopolski. "Ekspresówka" widziana z góry robi wrażenie
