https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. W forcie Lasówka powstaje muzeum polskiej przestępczości, które ma edukować i przestrzegać przed podobnymi praktykami

Aleksandra Łabędź
Fort nr 50a Lasówka
Fort nr 50a Lasówka Anna Kaczmarz / Polska Press
Chociaż fort 50a Lasówka znajduje się delikatnie na uboczu, to pozostaje do niego świetny dojazd z dowolnej części miasta i spoza niego. Prace remontowe mają potrwać trochę czasu i mogą kosztować nawet 20 mln zł. "W samym budynku Fortu ma powstać muzeum polskiej przestępczości. Nie będzie to oczywiście gloryfikacja działalności kryminalnej w naszym kraju, tylko miejsce o walorach edukacyjnych, jednocześnie przestrzegające przed podobnymi praktykami" - zapewnia Michał Gołąb, prezes fundacji Kochambron.pl. Ponadto ma się tam również znaleźć kryta strzelnica, plac zabaw dla dzieci oraz strefa wypoczynku, a także miejsce dla foodtrucków.

Ruszyły prace remontowe w forcie 50a Lasówka

Jak informuje Patrycja Piekoszewska z biura prasowego Urzędu Miasta Krakowa, nieruchomość zabudowana fortem, położona przy ul. Golikówka 12N została wydzierżawiona na 15 lat. Umowa dzierżawy została podpisana w kwietniu br.

- Zaczęliśmy od ogólnego uporządkowania terenu, oraz rewitalizacji rowu diamentowego, następnie przejdziemy do zabezpieczenia obiektu, remontu dachu i wentylacji. Równolegle rozpoczęliśmy przebudowę hali, która jest umieszczona przy wjeździe na teren forteczny - mówi Michał Gołąb, Prezes Fundacji Kochambron.pl.

W forcie Lasówka atrakcji nie zabraknie

- Pierwszą oddaną do użytku atrakcją będzie strzelnica kryta, na potrzeby której adaptujemy starą halę. Jednak od razu pragniemy zaznaczyć, że nie będzie to miejsce tylko dla wielbicieli broni palnej. Koło strzelnicy będą również tory łucznicze i kusznicze, na brzegu Wisły projektujemy przystań, która umożliwi uprawianie sportów wodnych - tłumaczy Michał Gołąb.

Dowiadujemy się także, że fort ma być miejscem przyjaznym całej rodzinie, dlatego planowane jest stworzenie placu zabaw dla dzieci, leżaków służących wypoczynkowi, a także pojawią się foodtrucki, które zapewnią zaplecze gastronomiczne.

- Przez teren fortu przebiega również ścieżka rowerowa, co sprawi, że lokalizacja będzie naturalnym przystankiem na malowniczej trasie rowerowej wzdłuż Wisły. W samym budynku Fortu ma powstać muzeum polskiej przestępczości. Nie będzie to oczywiście gloryfikacja działalności kryminalnej w naszym kraju, tylko miejsce o walorach edukacyjnych, jednocześnie przestrzegające przed podobnymi praktykami - opowiada Michał Gołąb.

Mnóstwo pracy przed dzierżawcą

- Pracy będzie bardzo dużo. Podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie obiektu przed dalszym niszczeniem, w związku z tym rozpoczęliśmy od prac związanych z udrożnieniem kanalizacji i izolacją. Kluczowe jest również niedopuszczenie do dalszego zamykania obiektu i na tym będą się skupiały prace w najbliższym czasie. Konieczne jest także zabezpieczenie Fortu w taki sposób, aby w niedalekiej przyszłości podczas przerw w pracach remontowych była możliwość bezpiecznego zwiedzania - zapewnia Michał Gołąb.

Kiedy remont się zakończy, nie można jednoznacznie określić. Podstawowy zakres prac ma trwać około 3 lub 4 lata. Wszystko jednak jest zależne od środków finansowych: "Które, jak wiadomo, w znaczący sposób pozwolą przyspieszyć prace" - tłumaczy prezes fundacji Kochambron.pl.

- Wiele zależy od tego, do jakiego stanu wykończenia będziemy doprowadzali obiekt i od wytycznych jakie w kolejnych etapach będziemy otrzymywali od Konserwatora Zabytków. Podczas prac pojawiają się również roboty dodatkowe, których wcześniej nie dało się przewidzieć, kolejnym problemem są rosnące ceny usług i materiałów budowlanych. Zamknięcie pierwszych etapów to kilka milionów złotych, a doprowadzenie do pełnej użyteczności to kwota sięgająca nawet 20 milionów złotych - mówi Michał Gołąb.

Wiele wyzwań przed dzierżawcą

Prezes fundacji Kochambron.pl zaznacza, że doprowadzenie zabytkowego obiektu do pełnej użyteczności to ogromne wyzwanie. Jednak dzierżawca nie pozostaje zdany sam na siebie. W procesie reaktywacji fortu wspierają go specjaliści, którzy zdobywali wcześniej doświadczenie na wielu obiektach historycznych.

- Jeżeli chodzi o samo zarządzanie Fortem to jesteśmy dobrej myśli, do tej pory zarządzamy największą organizacją strzelecką w Polsce południowej liczącą ponad 1300 członków i organizujemy kilkadziesiąt bardzo dużych imprez strzeleckich w roku dlatego z pewnością damy radę od strony organizacyjnej - zapewnia Michał Gołąb.

Dlaczego akurat ten fort?

- Jest to miejsce w samym Krakowie, jednak lekko na uboczu, jednocześnie ze świetnym dojazdem z dowolnej części miasta lub spoza niego. Bliskość Wisły daje możliwość urozmaicenia oferty rozrywkowej o sporty wodne, ścieżka rowerowa i gęstość pięknej rozłożystej zieleni również były dodatkowymi atutami. Kubatura samego Fortu i zakres prac również są dopasowane do naszych możliwości - tłumaczy prezes fundacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

P
Po co komu te forty?
Dodam jeszcze: skoro zdecydowano się np. zburzyć odwach przy Ratuszu — czemu nie wyburzyć tych wszystkich fortów, zamiast ciągle ładować miliony złotych w ich remonty — z pełną świadomością, że nawet po remoncie te forty i tak do niczego się nie nadadzą, skoro ktoś myślał, myślał… i wymyślił „muzeum przestępczości”?
P
Po co komu te forty?
„Mimo że prace remontowe trochę potrwają i mogą kosztować nawet 20 mln zł”

Rozumiem, że znaleźli się jacyś „wykonawcy”, którzy chcą sobie zarobić — a mają odpowiednie „znajomości i poparcie”. Bo trudno o inne wytłumaczenie dla ładowania takiej fury pieniędzy w te forty, które ani nie są perłami architektury, ani nie są do niczego użyteczne (skoro nikt w nich nawet magazynów nie widzi), ani nie mają znaczenia dla kultury narodowej, będąc przecież wątpliwą „pamiątką” po zaborcy.

Dlaczego po prostu ich nie rozebrać — a terenu nie obsadzić drzewami (nie, nie budować tam kolejnych biurowców ani hoteli)?
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska