Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdów. Mieszkańcy nie godzą się na kompostownię. Prawie dwa tysiące podpisów pod protestem

Jolanta Białek
Jolanta Białek
Rejon Cichawy, gdzie planowana jest budowa kompostowni
Rejon Cichawy, gdzie planowana jest budowa kompostowni
Prawie 2000 osób podpisało protest przeciwko budowie biokompostowni w Cichawie w gminie Gdów. Uciążliwych obiektów w sąsiedztwie nie chcą także mieszkańcy gminy Kłaj.

Mieszkańcy obawiają się przede wszystkim fetoru z kompostowni odpadów organicznych. Boją się również potencjalnego skażenia wód gruntowych czy spadku wartości nieruchomości w tym rejonie. Sąsiedztwa kompostowni i związanych z nią uciążliwości nie chcą także właściciele okolicznych sklepów i przedsiębiorstw.

Budowę biokompostowni na terenie (6 ha) na granicy Cichawy i Szczytnik, planuje prywatna firma (spółka Kop-Eco). W Cichawie popisało się pod protestem 340 mieszkańców, w Szczytnikach - 360. Potem akcja protestacyjna objęła kolejne miejscowości, które mogą być narażone na uciążliwości „z kompostowni”: Wiatowice, Krakuszowice, Zborczyce, Czyżów, Książnice (gmina Gdów) oraz Łężkowice i Gruszki (gmina Kłaj).

Dziś podpisów jest niemal 2000. Protest został złożony w Urzędzie Gminy w Gdowie i przesłany do wiadomości m.in. Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, marszałka Małopolski, „Wód Polskich”.

Mieszkańcy zapowiadają, że zrobią wszystko, by nie dopuścić do planowanej inwestycji. W rozmowie z Dziennikiem Polskim zaznaczają, że ten rejon już teraz jest narażony na fetor, bo w Cichawie działa tuczarnia świń. Zwracają też uwagę, że firma która chce budować uciążliwe obiekty ma już kompostownię w Zalesianach, gdzie mieszkańcy bardzo narzekają na związany z nią odór (problem opisywaliśmy w „Dzienniku Polskim” w 2015 roku).

Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy w Cichawie instalacji biologicznego przetwarzania odpadów zbieranych selektywnie oraz innych bioodpadów spółka Kop-Eco złożyła w gminie latem 2018 roku. Wójt Gdowa Zbigniew Wojas powiedział nam w środę rano, że podczas trwania „środowiskowych” procedur Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie nakazał inwestorowi przeprowadzić ocenę oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko i opracowanie raportu. - Inwestor przedstawił te dokumenty, ale są w nich duże braki. Spółka otrzymała już decyzję, że musi uzupełnić raport - mówił Wojas.

W środę po południu pojawiły się nowe informacje. - Inwestor złożył dziś (29 maja - red.) w urzędzie wniosek o zawieszenie postępowania o wydanie decyzji środowiskowej - poinformował wójt Gdowa.

Do tematu wrócimy.

FLESZ - Kranówka lepsza dla zdrowia i kieszeni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Gdów. Mieszkańcy nie godzą się na kompostownię. Prawie dwa tysiące podpisów pod protestem - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska