Małopolska - tu jedź nad wodę. Bezpieczne kąpieliska
Najwięcej kąpielisk jest w okolicach Krakowa, mniej w okolicach Tarnowa i Sącza. Na tym tle wyróżnia się niewielka Trzebinia, gdzie są dwa bardzo atrakcyjne akweny.
Na stronie Sanepidu można znaleźć dane, m.in. dotyczące temperatury wody. Jest istne szaleństwo. "Najzimniej" dzisiaj było na Balatonie w Trzebini - bo 23 st. Celcjusza. 26 st. Celcjusza było w kilku akwenach, np. w Kryspinowie, aż 27 st. Celcjusza na Bagrach w Krakowie, a najwięcej - 28 st. Celcujsza w "Kąpielisko Kuter Port" w Marszowicach.
Kąp się bezpiecznie. Ważne zasady na kąpieliskach nie tylko tych małopolskich
- ma stopniowe zejście do wody
- miejsca do kąpieli są oznakowane i posiadają informacje o głębokości
- akweny są pilnowane przez ratowników.
- kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratunkowy.
Najważniejsze - idąc nad wodę z dziećmi ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. To nasz obowiązek
Zasady działania oficjalnych kąpielisk w Małopolsce
Zasady są takie, że do 31 grudnia każdego roku poprzedzającego sezon kąpielowy, w którym kąpielisko ma być otwarte organizator kąpieliska składa wniosek do właściwego terenowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wpisanie kąpieliska do wykazu kąpielisk danej gminy.
Potem, do 28 lutego każdego roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje projekt uchwały o wykazie kąpielisk do zaopiniowania Wodom Polskim, właścicielowi wód, oraz właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska i państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu oraz wszystkim innym instytucjom, które tego wymagają.
Do 20 maja każdego roku rada gminy określa, w drodze uchwały, sezon kąpielowy, który obejmuje okres między 1 czerwca a 30 września. Po podjęciu uchwały o wykazie kąpielisk, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przedstawia właściwemu państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu informację o liczbie kąpielisk i podaje przyczynę zmian w liczby kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego.
Główny Inspektor Sanitarny przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego przedstawia Komisji Europejskiej informacje o liczbie kąpielisk i podaje przyczynę zmian w liczbie kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego.
Organizator kąpieliska jest obowiązany oznakować kąpielisko
Do 1 czerwca każdego roku organizator kąpieliska w porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym lub państwowym granicznym inspektorem sanitarnym ustala harmonogram pobrania próbek wody z kąpieliska w sezonie kąpielowym. W sezonie jest to robione kilka razy. W razie, gdy woda zostaje zanieczyszczona, np. bakteriami lub np. nadmierny rozmnożeniem się glonów, kąpieliska zostają czasowo zamknięte.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Mają szalone pomysły! Doczepili motocykl do paralotni i polecieli!
- Jedź nad Jezioro Mucharskie. Pogoda jest idealna na wyprawę
- „Pojezierze Olkuskie” się rozrasta. Docelowo będzie miało prawie 80 hektarów
- Aksam po pożarze staje na nogi. Uruchomiono produkcję „Paluszków Beskidzkich”
- Sześć muzeów, które powinieneś zobaczyć. Najciekawsze i najnowocześniejsze
- Licytacje komornicze domów i mieszkań w naszym regionie
Podwodny las niedaleko Olkusza. Z wody wystają tylko czubki sosen
