Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie nad wodę w Małopolsce? Wykorzystaj ostatni gorący weekend 2023 roku

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Bezpieczne kąpieliska w Małopolsce. Sprawdź >>>
Bezpieczne kąpieliska w Małopolsce. Sprawdź >>>Anna Kaczmarz / Polska Press
To prawdopodobnie jest ostatni gorący weekend 2023 roku. Nie siedź w domu, jedź nad wodę. Jednak uwaga: oficjalnie sezon letni na kąpieliskach w Małopolsce się zakończył, już nie wszędzie czuwają ratownicy. Najwięcej kąpielisk jest w okolicach Krakowa, mniej w okolicach Tarnowa i Sącza. Na tym tle wyróżnia się niewielka Trzebinia, gdzie są dwa bardzo atrakcyjne akweny.

Kąp się bezpiecznie. Ważne zasady na kąpieliskach nie tylko tych małopolskich

  • ma stopniowe zejście do wody
  • miejsca do kąpieli są oznakowane i posiadają informacje o głębokości
  • akweny są pilnowane przez ratowników.
  • kąpieliska są wyposażone w sprzęt ratunkowy.

Najważniejsze - idąc nad wodę z dziećmi ani na chwilę nie spuszczajmy ich z oka. To nasz obowiązek

Zasady działania oficjalnych kąpielisk w Małopolsce

Zasady są takie, że do 31 grudnia każdego roku poprzedzającego sezon kąpielowy, w którym kąpielisko ma być otwarte organizator kąpieliska składa wniosek do właściwego terenowo wójta, burmistrza lub prezydenta miasta o wpisanie kąpieliska do wykazu kąpielisk danej gminy.

Potem, do 28 lutego każdego roku wójt, burmistrz lub prezydent miasta przekazuje projekt uchwały o wykazie kąpielisk do zaopiniowania Wodom Polskim, właścicielowi wód, oraz właściwemu organowi Inspekcji Ochrony Środowiska i państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu oraz wszystkim innym instytucjom, które tego wymagają.

Do 20 maja każdego roku rada gminy określa, w drodze uchwały, sezon kąpielowy, który obejmuje okres między 1 czerwca a 30 września. Po podjęciu uchwały o wykazie kąpielisk, wójt, burmistrz lub prezydent miasta przedstawia właściwemu państwowemu powiatowemu lub państwowemu granicznemu inspektorowi sanitarnemu informację o liczbie kąpielisk i podaje przyczynę zmian w liczby kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego.

Główny Inspektor Sanitarny przed rozpoczęciem sezonu kąpielowego przedstawia Komisji Europejskiej informacje o liczbie kąpielisk i podaje przyczynę zmian w liczbie kąpielisk w porównaniu do poprzedniego sezonu kąpielowego.

Organizator kąpieliska jest obowiązany oznakować kąpielisko

Do 1 czerwca każdego roku organizator kąpieliska w porozumieniu z właściwym państwowym powiatowym lub państwowym granicznym inspektorem sanitarnym ustala harmonogram pobrania próbek wody z kąpieliska w sezonie kąpielowym. W sezonie jest to robione kilka razy. W razie, gdy woda zostaje zanieczyszczona, np. bakteriami lub np. nadmierny rozmnożeniem się glonów, kąpieliska zostają czasowo zamknięte.

Pierwsze zalewisko w powiecie olkuskim wciąż rośnie

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska