Gorąco w Cracovii: List z apelem o zmianę prezesa podpisał...

  Gorąco w Cracovii: List z apelem o zmianę prezesa podpisał nawet Paweł Misior. Janusz Filipiak odpowiada. "Kibice znajdą innego sponsora?"

  Zdjęcie autora materiału
  Przemysław Franczak

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Janusz Filpiak, prezes i właściciel Cracovii, w tle wiceprezes Jakub Tabisz
  1/4
  przejdź do galerii

  Janusz Filpiak, prezes i właściciel Cracovii, w tle wiceprezes Jakub Tabisz ©Andrzej Banas / Polska Press

  Konflikt wokół Cracovii wchodzi w nową fazę. Od Janusza Filipiaka odwracają się ludzie, którzy kiedyś z nim współpracowali i bronili przed krytyką. Teraz podpisali się pod listem, który kończy się słowami: „Prosimy: prezesie – właścicielu Comarchu – zmień prezesa Cracovii. To nagląca potrzeba”. Filipiak odpowiada. Ostro.
  Zobacz galerię

  Anonimowy do tej pory protest sympatyków „Pasów” zyskał w końcu twarz. I nie jest to twarz, która spodoba się właścicielowi klubu, bo nie pasuje do jego tezy o „kibolach, którzy chcą przejąć wpływy”. „List Otwarty Społeczności Kibicowskiej Klubu Sportowego Cracovia do Prezesa Zarządu MKS SSA, Pana Janusza Filipiaka” podpisało blisko 80 osób, wśród nich przedsiębiorcy, adwokaci, dziennikarze i pracownicy naukowi. Niektórzy z nich to byli – znani i uznani – działacze „Pasów”.

  Uwagę przykuwa zwłaszcza jedno nazwisko: Paweł Misior.

  – Ten list jest pewnym jękiem rozpaczy – mówi były prezes, człowiek, który ratował klub z zapaści, a 15 lat temu ściągnął do niego Comarch i Janusza Filipiaka. Wiele więcej mówić nie chce ("Dialog przez media to nie jest najlepsze rozwiązanie"), ale nie definiuje się jako lider protestu. – Stoję teraz z boku, sytuacją w Cracovii jestem trochę znużony, a list podpisałem, bo zgadzam się z jego treścią – zaznacza.

  Kibice i Filipiak są już jak PO i PiS. Czy jest wyście z tej sytuacji? [KOMENTARZ]

  „Ch..., ale stabilnie”


  „Praca zbiorowa środowiska kibicowskiego”, jak określa list Misior, ujrzała światło dzienne w niedzielę. List opublikowano wraz z nazwiskami sygnatariuszy w gazetce Głos „Kibola” rozdawanej przed meczem Cracovii z Lechem. To wydawnictwo powstało w odpowiedzi na głośny wywiad prezesa Filipiaka dla naszej gazety, który protesty uznał za dzieło kiboli właśnie, przypisując im nieczyste intencje. Echa tamtej publikacji są głośne również w tym liście (według wielu naszych rozmówców, to ów wywiad dopiero ruszył lawinę niezadowolenia), ale nie ma w nim nic, czego nie powiedziano by wcześniej. W skrócie: kibice mają pretensje o złe zarządzenie i takiż marketing, słabe wyniki sportowe, brak wizji rozwoju, ignorowanie ich głosu i klubowej historii. „Chcemy Cracovii nowoczesnej, przypominającej kluby profesjonalne”. Inny passus wydaje się jednak najbardziej wymowny: „Nie przez przypadek opowiadamy sobie najpopularniejszy środowiskowy żart, że w naszym klubie jest ch…o, ale stabilnie”.

  – Patrząc po wynikach sportowych, nie finansowych, działalność prowadzona jest w sposób nawet nie półamatorski, ale przypadkowy – uważa Artur Horain, adwokat, w 2005 roku członek Rady Nadzorczej Cracovii. On też nie wahał się złożyć własnego podpisu. – Podejrzewam, że problem Cracovii tkwi w tym, iż niezbyt dokładnie rozdzielono dział finansowy od działu sportowego. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w tego typu działalności potrzebne są pieniądze i dobrze byłoby nie wpadać w sytuacje takie jak, co proszę podkreślić, niektóre kluby sportowe typu Ruch czy Wisła, bo to wcześniej czy później źle się kończy. Natomiast w tym przypadku funkcjonowanie samo w sobie jako instytucji czysto finansowej nie ma sensu.

  Lekceważenie tradycji


  Leszek Mazan, znany krakowski dziennikarz, który twierdzi, że pod listem podpisuje się „całym sobą”, oprócz tych powodów wskazuje też inne.

  – Treść tego apelu pokazuje niepokoje, które targają kibicami „Pasów” – przekonuje. – Mój dziadek mawiał, że na Wisłę się idzie, żeby zobaczyć kawałek dobrej piłki, a na Cracovię się chodzi z obowiązku. Teraz to jest obowiązek coraz mniej miły. Ludzie nie mogą strawić, co się na tym stadionie dzieje. Nie tylko dlatego, że trzeba wyjątkowego szczęścia, aby trafić na dobry mecz, ale po prostu cały ten klimat życzliwości, sympatii, utożsamiania się z klubem zniknął. A jakby tego było mało, prawie co roku w końcowej fazie rozgrywek musimy się modlić o wspaniałe 14. miejsce.

  I dodaje, że jemu wyjątkowo doskwiera lekceważenie tradycji klubu.

  – 110-rocznica prawie w ogóle nie była obchodzona, a faktu, że jesteśmy najstarszym klubem w Polsce, nie potrafimy wykorzystać nawet promocyjnie – ubolewa Mazan. – Wiem, że to drobiazgi, ale likwiduje się symbolikę naszej krakowskości. Kiedy ostatnio widział pan na meczu Lajkonika? Człowiek, który się za niego przebierał, umarł kilka lat temu i Lajkonika na Cracovii nie ma, zniknął. Sprawa pomnika Kałuży też była żenująca. Prezes obiecał pieniądze na ten pomnik, potem śmiał się z tego, że to nieprawda. Człowiek, którego uważam za finansowego geniusza, pytał: „a kto to był Kałuża?”. Straszne to jest.

  Po co klub udziela pożyczek Comarchowi?


  Sygnatariusze listu mówią: czekamy na reakcję. I reakcja już jest, pod tym tekstem publikujemy oświadczenie Janusza Filipiaka, którego poprosiliśmy o komentarz do listu.

  Bardziej niż on dotknęła go jednak publikacja w Głosie „Kibola” artykułu pod sensacyjnym tytułem „Cracovia udziela Comarchowi milionowe pożyczki”. Podczas transmisji Canal Plus dziennikarze nazwali efekt analizy publicznych raportów finansowych „poważnymi zarzutami wobec prezesa Filipiaka”. Zdecydowanie na wyrost, bo tu nic sensacyjnego nie ma, mechanizm raczej pokazuje fenomen systemu finansowego Cracovii.

  – Nie patrzę na to w ten sposób, że tu jest coś nielegalnego – zastrzega Horain. – Chodzi o coś innego i spróbuję to wytłumaczyć na takim przykładzie: wszyscy kibice się cieszą, że za szalejącego w Włoszech Piątka będą jeszcze jakieś, duże, pieniądze. Ale dla kogo one będą? Kto się z tego powodu ma cieszyć? Ja jako kibic czy jednak powinienem sobie kupić jedną akcję Comarchu i cieszyć się jako akcjonariusz? – pyta retorycznie.

  Klub odpowiada. – Cracovia w ramach grupy kapitałowej, której jest częścią, udzieliła Comarchowi pożyczki i to nie jest żadna tajemnica. Powód takiego mechanizmu był prosty: zamiast trzymać wypracowaną nadwyżkę na niskooprocentowanym koncie w banku, udzieliliśmy pożyczki do Comarchu na komercyjnych, lepszych niż bankowe warunkach. Dzięki temu więcej pieniędzy wróci do Cracovii. To jest clou sprawy. To są pieniądze, które będą przeznaczone na budowę bazy w Rącznej i stanowią wkład własny konieczny do uzyskania dofinansowania z ministerstwa, co zresztą się już dokonało – wyjaśnił Przemysław Staniek, rzecznik Cracovii (więcej na temat w oświadczeniu prezesa Filipiaka).

  To jest jak rozwód


  Ciekawe jest to, że korporacyjny styl zarządzania Cracovią i błędy popełniane przez Filipiaka i jego przybocznych media krytykowały na lata zanim to stało się modne wśród kibiców. Czyniła to również jedna fanowska strona internetowa – Terazpasy.pl, która w rewanżu została objęta środowiskową anatemą. Co się stało, że akurat teraz wektor się odwrócił?

  – To jak z rozwodem wśród małżonków czy niechęcią w rodzinie. Pojawiają się drobne różnice, a razem z nimi myśli: może jeszcze wytrzymajmy rok, może jakoś to będzie – wyjaśnia Horain. Krótko mówiąc, czara się przelała.– Zdaję sobie sprawę, że ten list to jest trochę wołanie na puszczy, bo wiem, kto ma władzę w rękach. Może jednak coś się ruszy. Radykalna zmiana w zarządzie byłaby mile widziana, nawet jeśli nie miałaby dotyczyć prezesa, ale innych członków zarządu.

  Mazan: – Może właściciel coś przemyśli, może w końcu dojdzie do wniosku, że nie da się być równocześnie właścicielem i prezesem, a sterować wszystkim ze Szwajcarii.

  Misior: – Mam nadzieję, że prezes zastanowi się nad Cracovią i nad tym, dlaczego jej nieustająco się nie udaje.

  Po ostatnim, akurat wyjątkowo udanym i wygranym, meczu z Lechem Poznań trener Michał Probierz apelował o jedność. – Jeśli chcemy tutaj coś trwałego stworzyć, to musimy to robić wspólnie – zwracał się do kibiców.

  Jego życzenie się nie spełni. Przynajmniej na razie.

  NA NASTĘPNEJ STRONIE OŚWIADCZENIE PREZESA JANUSZA FILIPIAKA  1 »

  Komentarze (46)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie prof. Filipiak Prosze sie nie przejmowac tymi rzekomymi protestami a szczegolnie kibolami nie

  wierny kibic (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Panie Prof . Filipiak prosze sie nie przejmowactymi rzekomymi protestami a szczegolnie kibolami niech wyloza swoje pieniadze i sponsoruja cracovie a do Pana prosba niech sie Pan na to zgodzi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kraków

  Laik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Comarch powinien olać Cracovie skoro grupy kibicowskie mają lepszy pomysł na zarządzanie. Odciąć przypływ gotówki i przerzucić się na inne krakowskie kluby jak Hutnik czy Garbarnia. Cracovia bez...rozwiń całość

  Comarch powinien olać Cracovie skoro grupy kibicowskie mają lepszy pomysł na zarządzanie. Odciąć przypływ gotówki i przerzucić się na inne krakowskie kluby jak Hutnik czy Garbarnia. Cracovia bez pieniędzy Filipiaka staczała by się do poziomu Wisły i nagle okazało by się że za duża ingerencja "kibiców" w klub nie wychodzi w Krakowie na dobre jak widać już z każdej strony :) zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krakowskie kluby?

  Paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Garbarnia ok, ale od kiedy Hutnik to krakowski klub?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  @

  Query (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Ta megalomania pana mazana przekracza granice zdrowego rozsądku. Bedziecie sie kłocic z wisłą o dni , tygodnie,..moze godziny w starszenstwie? Lepiej mowic jednym z najstarszych jesli juz...o...rozwiń całość

  Ta megalomania pana mazana przekracza granice zdrowego rozsądku. Bedziecie sie kłocic z wisłą o dni , tygodnie,..moze godziny w starszenstwie? Lepiej mowic jednym z najstarszych jesli juz...o resowii bie wspominajączwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Trener

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  I proszę mi powiedzieć który prezes chce tak złe ze płaci trenerowi 130 tysi miesięcznie? Inna sprawa ze trener nieudacznik ale chęci były dobre


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lider

  Probierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

  Nie udacznik płaci nie udaczniakowi

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  List

  Ja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 4

  80 osób?Wstrzasajace.Panie profesorze proszę nie zwracać uwagi na te brednie.Dziwie się tylko ze pan Mazan to podpisał.A co do tych protestujących to kolejne aparaty w liczbie osób 150 które chcą...rozwiń całość

  80 osób?Wstrzasajace.Panie profesorze proszę nie zwracać uwagi na te brednie.Dziwie się tylko ze pan Mazan to podpisał.A co do tych protestujących to kolejne aparaty w liczbie osób 150 które chcą tak naprawdę Bóg wie co a nie potrafią zrobić porządnej oprawy nie mówiąc już o tym żeby się wstawić na mecz jakaś porządna liczba. Zenadazwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  He hjj

  Hihi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 3

  Przeciez to wszyscy co kibicują ogniwu kraków

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bezkarny

  Jarek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Ty tą kopaninę debilu nazywasz meczę dostałes w łapę od januszka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GORACO W CRACOVI

  lolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Panie FILIPIAK kup Pan wisle krakow


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lider

  Probierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A na czym tam zarobi nie ma terenow nie ma kogo sprzedac tylko tszeba dolozyc a on lubi brac a nie dawac


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  &([

  Yoi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  No i tu się mylisz . podobno miał Filipiak podejscia do Wisły ale cos nie poszło

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Lider

  Probierz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Filipiak kazdy wie ze masz w d**** cracovie dla ciebie liczy sie kasa tereny za darmo dotacje i biznes sie kreci pokaz ile dokładasz do klubu nic zrobiles z klubu dojna krowę i doisz ile sie da


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Spadaj

  aa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Idź do Wisły, tam Twoje miejsce!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ok

  Ko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Eeee skaąd Filipiak tam jest bo to jeeekibic...he he..na prawde ktos w ro wierzy. To jest biznesmen i tyle

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rafał R. ps. Anioł na prezesa Cracovii

  j (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 1

  List podpisał też Rafał R. ps. Anioł o którego wielkich zasługach dla Cracovii można przeczytać tutaj: http://gazetakrakowska.pl/krakow-korupcja-wokol-cracovii-lobbysci-czekaja-na-wyrok/ar/10672230...rozwiń całość

  List podpisał też Rafał R. ps. Anioł o którego wielkich zasługach dla Cracovii można przeczytać tutaj: http://gazetakrakowska.pl/krakow-korupcja-wokol-cracovii-lobbysci-czekaja-na-wyrok/ar/10672230 On powinien zostać nowym prezesem Cracovii zamiast tego nieudacznika Filipiaka. Anioł jest w zarządzie Klubu Przyjaciół Cracovii z byłym prezesem Cracovii - Misiorem, który się tu wypowiada. Razem by pokazali znów jak się zarządza...zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Propozycja

  Henryk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Tu nie sponsora trzeba zmienić tylko trenera najlepiej na Włocha lub Hiszpana

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Panie Filipiak, Cracovia nie chce juz byc etatowym chlopcem do bicia.

  senior (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 9

  JEST pan rzetelnym sponsorem ktory placi wszystkie rachunki ale 70 letni kibice u schylku zycia chcieli by raz posmakowac mistrzostwa Polski a w zamian Cracovia walczy co roku o 14 pozycje i...rozwiń całość

  JEST pan rzetelnym sponsorem ktory placi wszystkie rachunki ale 70 letni kibice u schylku zycia chcieli by raz posmakowac mistrzostwa Polski a w zamian Cracovia walczy co roku o 14 pozycje i utrzymanie. Jest pan swietnym sponsorem ale niestety prezesowanie panu nie idzie.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  bardzo dobre

  jan (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 6

  posmakowac mistrzostwa Polski _ a-ha-ha-ha-ha-ha, a-ha-ha-ha-ha-ha, a-ha-ha-ha-ha ... Trzeba zmienić sponsora !


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie kazdy sponsor jest prezesem.

  pasek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 4

  Piszesz zeby zmienic sponsora a znasz jakiegos innego ? Zmienic to trzeba prezesa a sponsor niech zostanie jaki jest tak dlugo jak utrzymuje klub.

  Aktualności sportowe

  Tabela Ekstraklasy

  Lp. Drużyna M. Pkt. Z. R. P. Bramki
  Awans do grupy mistrzowskiej
  Miejsce w grupie spadkowej
  1 Lechia Gdańsk Live 22 46 13 7 2 36-18
  2 Legia Warszawa Live 22 42 12 6 4 35-22
  3 Jagiellonia Białystok Live 22 39 11 6 5 38-29
  4 Korona Kielce Live 22 35 9 8 5 27-24
  5 Piast Gliwice Live 22 34 9 7 6 32-25
  6 Pogoń Szczecin Live 22 34 10 4 8 32-27
  7 Lech Poznań Live 22 33 10 3 9 33-29
  8 Cracovia Live 22 33 9 6 7 24-22
  9 Wisła Kraków Live 22 32 9 5 8 34-31
  10 Zagłębie Lubin Live 22 30 9 3 10 36-33
  11 Arka Gdynia Live 22 25 6 7 9 33-33
  12 Śląsk Wrocław Live 22 21 5 6 11 29-31
  13 Miedź Legnica Live 22 21 5 6 11 21-41
  14 Górnik Zabrze Live 22 20 4 8 10 26-40
  15 Wisła Płock Live 22 20 4 8 10 30-39
  16 Zagłębie Sosnowiec Live 22 15 3 6 13 27-49

  Wideo