Ulica Kościeliska to najstarsza zakopiańska ulica. To tu znajdują się najpiękniejsze zabytki. Stoi stary kościółek, cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie spoczywają znane i zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala osoby - m.in. Kornel Makuszyński, Stanisław Marusarz, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tytus Chałubiński, Sabała, Stanisław Witkiewicz, czy Władysław Orkan.
W czasach kiedy nie było jeszcze kościoła w Zakopanem - tą ulicą ludzie jeździli do kościoła do Chochołowa. Tu osiedlały się najstarsze rody góralskie m.in. Gąsienicowie, Walczakowie, Pęksy, Krzeptowscy. To wyjątkowe miejsce pod Giewontem, bo tutaj zachowały się w doskonałym stanie góralskie zagrody w jakich mieszkano pod koniec XIX wieku. Tu znajduje się karczma „U Wnuka” zbudowana przez Józefa Krzeptowskiego, brata Jana, zwanego Sabałą.
W ramach święta ulicy Kościeliskiej w ogrodzie wilii Koliba należącej do Muzeum Tatrzańskiego przygotowano wiele atrakcji. Był konkurs na najlepiej ubraną gaździnę, na wypieki i nalewki oraz liczne warsztaty i zabawy dla dzieci. Tego dnia można było pozwiedzać starówkę zakopiańską i posłuchać o historii ulicy. Oprowadzanie po m.in. zabytkowej chałupy Gąsieniców Sobczaków i willi Koliba.
Słowianie i wikingowie opanowali Głodówkę. Pokazują, jak wie...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]