Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Góralscy pielgrzymi po tygodniu dotarli na Jasną Górę. Powitał ich biskup Janusz Mastalski

Maria Bafia-Bobek
Maria Bafia-Bobek
Wideo
od 16 lat
42. Góralska Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę. Spod Tatr do Matki Bożej Częstochowskiej wędrowało niemal 800 osób z Orawy, Nowego Targu, Bachledówki i Rabki-Zdrój. Na Jasnej Górze powitał ich krakowski biskup ks. Janusz Mastalski.

Droga na Jasną Górę zajęła góralom ponad tydzień. U podnóża sanktuarium pojawili się w góralskich strojach, z muzyką góralską.
W homilii biskup Mastalski powiedział, że pielgrzymka staje się mocą, dzięki której wierni wracają do domów silniejsi. Wskazał cztery wskazówki płynące z liturgii słowa, które mogą być pomocne w drodze powrotnej.
Bp Janusz Mastalski zauważył, że warto prosić Maryję, by wyprosiła u Boga przebaczenie grzechów. Podkreślił, że po powrocie do domów pielgrzymi powinni potrafić wybaczać innym i dać szansę sobie.

– Matka Boża mówi: Jesteś tu po to, by wrócić mocniejszym. By sobie przebaczyć – zaznaczył. Dodał, że pielgrzymka powinna być impulsem do nawrócenia. – Wyjdźmy z tej świątyni od Matki Bożej z jakąś obietnicą, z nawróceniem – wskazał.

W Ewangelii Jezus mówił, że królestwo Boże jest podobne do ziarnka gorczycy, które wyrasta w ogromne drzewo. Biskup podkreślił, że należy wzrastać, nie zatrzymywać się na jednym celu. – Przed nami jest nadal droga i musimy mieć na nią pomysł. Nasze wzrastanie musi być poczuciem bycia bardziej dojrzałym, a bycie bardziej dojrzałym znaczy przekraczanie siebie – wskazał. Zauważył, że człowiek dojrzały ma także świadomość swego powołania. – Stawać się dojrzalszym znaczy także budować swe życie na Bogu – stwierdził.

Królestwo niebieskie jest podobne do zaczynu, który przemienia mąkę w chleb. – Przemienienie innych to jest świadectwo. Daliście podczas tej pielgrzymki świadectwo, ale trzeba wrócić do domów i pokazać, jak ważny jest dla mnie Bóg, Maryja i rodzina – zachęcił biskup. Powiedział również, że trzeba uwrażliwiać innych na zło poprzez odwagę i ofiarność. – Dziś, Panie Jezu, prosimy Cię, prowadź. Matko Najświętsza, ulecz nasze bolączki. A może trzeba powiedzieć: „Za rok wrócimy i zdamy relację, co się u nas zmieniło”? – zakończył.

Źródło: Archidiecezja Krakowska

Kulinarne Smaki lata czyli smaczne zmagania KGW w Poroninie

Smaki Lata w Poroninie. Kulinarne zmagania Kół Gospodyń Wiej...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska