To, co zaprezentowali nam studenci Politechniki Krakowskiej to naprawdę bardzo śmiałe i ciekawe wizje - mówi Rafał Kukla, burmistrz Gorlic. - Czy te projekty nadają się do realizacji trudno powiedzieć, ale pokazują, że można w strukturze naszego miasta umieścić budynki bardzo nowoczesne a równocześnie funkcjonalne. To może być jakiś wyznacznik tego, co będzie się działo u nas w przyszłości - podkreśla.
Studenci mieli za zadanie przygotowanie koncepcji zagospodarowania działki przy ulicy Wąskiej, na której niegdyś swoją siedzibę miłą MOPS. Mieli tu swobodę, a ograniczeniem były jedynie wielkość i ukształtowanie działki. Druga lokalizacja to budynek przy ulicy Jagiełły, dawne kino Wiarus. W tym przypadku założenie było takie, że musi pozostać zabytkowa fasada budynku. Studenci poza wpisem do indeksu walczyli również o konkretne finansowe nagrody. Najlepsze projekty zostały nagrodzone przez burmistrza, choć o ich wyborze zdecydowało jury, w skład którego weszli obok urzędników magistratu również Piotr Gajewski, prof. PK i Wiesław Michałek, adiunkt na Wydziale Architektury PK. Nagrody burmistrza otrzymali Ewelina Cisak, za działkę przy Wąskiej i Wojciech Fedeńczak, który zaprojektował kino w nowej odsłonie.
Kino futurystycznie
- Gorlice to miasto mi bliskie. Jako dziecko często odwiedzałem je, spędzając wakacje w pobliskim Szymbarku - mówi Wojciech Fedeńczak. - Zawsze fascynował mnie ich klimat, zauważyłem jednak, iż w mieście brakuje nowoczesnej architektury, która wychodziłaby naprzeciw mieszkańcom. Projektując Centrum Dialogu, skupiłem się zatem na bezpośrednich odbiorcach architektury, a więc jej użytkownikach - podkreśla.
Wymogiem konkursu było zachowanie zabytkowego frontu budynku w mniej lub bardziej zmienionej formie. Inspirując się dokonaniami zachodnich architektów, takich jak Ángel Sevillano czy Christopher Ash, w swoim projekcie wykorzystał materiały, które korespondują z zabytkową fasadą, jednocześnie wprowadzając nowoczesne formy.
- Zależało mi na tym, by obiekt był funkcjonalny i dostępny z każdej strony - opowiada. - Działka na, której miał stanąć, należała dawniej do towarzystwa gimnastycznego „Sokół”. Później znajdowało się tam kino. Pragnąłem, by obecne w świadomości mieszkańców skojarzenie z kinem pozostało, dlatego istniejącą na działce skarpę wykorzystałem jako widownię dla seansów na wolnym powietrzu - kontynuuje.
Wojtka oprócz architektury pasjonuje przede wszystkim muzyka, To ona wykształciła w nim wrażliwość na odbiorcę oraz umiejętność dostrzegania wszelkich niuansów, które sprawiają, że to, co projektuje, można uznać za wartościowe.
- Mam nadzieję, że mój projekt pozwoli mieszkańcom Gorlic dostrzec drzemiący w mieście potencjał - kończy z uśmiechem.
Przestrzeń integracji
Działka przy ulicy Wąskiej to stara siedziba MOPS w Gorlicach. Teren od strony ulicy Garbarskiej kończy się wysoką skarpą. Projekt Eweliny Cisak, który wygrał konkurs, sprawia, że również ta skarpa została wykorzystana.
- Gorlice są miastem historycznym, w którym budynki nakreślają różne opowieści - opowiada Ewelina. - Zaprojektowany obiekt jest próbą nawiązania do charakterystycznej tkanki miasta. W sąsiedztwie budynku znajduje się rynek miejski. Do jego formy odwołuje się element spajający miasto z przestrzenią budynku, dywan miejski, który łącząc ze sobą dwie ulice, tworzy nową ogólnodostępną przestrzeń placu miejskiego - podkreśla.
W swoim projekcie poruszyłam aspekt, z którym od wielu lat zmagają się Polacy. Repatriacja to proces niezwykle trudny i powolny, a pomimo wieloletnich starań nie wszystkim udaje się wrócić do ojczyzny. Samotność, brak świadomości tożsamości narodowej, problemy z językiem, znalezieniem pracy i asymilacją to tylko niektóre problemy, z jakim borykają się repatrianci.
- Chciałam, by budynek był wypełnieniem luki zarówno w tkance miejskiej, jak i w relacjach społecznych - relacjonuje. - Jego główne zadanie to wszechstronny rozwój, wspomaganie integracji, intensyfikacja nauki, poznanie odmiennych tradycji i kultur, zapewnienie rozrywki, a także stworzenie warunków do nawiązywania nowych relacji - podkreśla.
Zobacz też:
WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 9
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska