Mapa jakości powietrza w Gorlicach świeci dzisiaj na czerwono i fioletowo! Normy pyłów zawieszonych PM 10 są przekroczone o ponad pięćset procent, a PM 2,5 nawet o siedemset procent! Tak jest na wspomnianych ulicach Letniej i Łysogórskiej, czyli rejonie dużego osiedla domów jednorodzinnych. Można powiedzieć, że nie ma tam czym oddychać. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może źle wpłynąć na nasze zdrowie.
Fatalna sytuacja jest na Osiedlu Górnym. Czujnik na ul. Wyszyńskiego wskazuje, że poziom PM 10 jest wyższy o ponad 400 procent od normy, a pyłów PM 2,5 - o ponad pięćset procent.
Nie lepiej jest w samym centrum - ul. Rynek, Krasińskiego, 3 Maja spowija smog. Normy pyłów są tam przekroczone o 300-400 procent.
Na Granicznej, Bieckiej i Okrzei jest odrobinę lepiej - poziom pyłów jest przekroczony o 200-300 procent, ale i tak lepiej zostać dzisiaj wieczorem w domu. Spacery nie są niewskazane.
W rejonie ulic Dukielskiej, Kochanowskiego i Batorego przekroczenia wahają się od stu do ponad dwustu procent. Niech nas to nie zmyli, bo mimo iż w innych częściach miasta, wartości, o których mówimy, są znacznie wyższe, to wciąż nie jest dobrze. Jeśli nie musimy wychodzić, to nie róbmy tego.
Przypominamy, że pyły zawieszone są bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Docierają do pęcherzyków płucnych, naczyń krwionośnych. Dłuższe przebywanie na zewnątrz może być przyczyną zapalenia spojówek, błony śluzowej gardła i nosa. Najbardziej podatne na działanie PM10 i PM2,5 są osoby starsze, dzieci, chorzy cierpiący na dolegliwości płuc i serca.
POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Śmierć Pawła Adamowicza jednoczy kraj, Polacy mówią "Stop Przemocy!"