Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Wiatr wyrządził wielkie szkody. Każdy poszkodowany przez ostatnie wichury może zgłosić się po pomoc

Lech Klimek
Lech Klimek
Strażacy ratowali dobytek mieszkańców przez wiele godzin. Teraz urzędnicy szacują straty. Potem nastąpi wypłata pieniędzy
Strażacy ratowali dobytek mieszkańców przez wiele godzin. Teraz urzędnicy szacują straty. Potem nastąpi wypłata pieniędzy Damian Markowicz
W czasie nawałnicy, która przetoczyła się przez powiat gorlicki, uszkodzeniu uległo 27 domów i 32 budynki gospodarcze. Ze skutkami wichury walczyło 148 zastępów straży pożarnej. W sumie było to 766 ratowników.

Straty są naprawdę duże. Jeszcze nie można ich precyzyjnie określić. Cały czas w terenie pracują komisje gminnych i miejskich ośrodków pomocy społecznej. Od ich pracy zależy to, jak szybko poszkodowani dostana pomoc, również tę finansową. Poszkodowani mogą liczyć nawet na kilkaset tysięcy złotych.

Bez ofiar w ludziach

- W naszej gminie żaden mieszkaniec nie ucierpiał bezpośrednio - mówi Iwona Załęska, sekretarz gminy Gorlice. - Nie oznacza to oczywiście, że nie mieliśmy strat - dopowiada.

Te największe, to zniszczone domy, w Zagórzanach i Kobylance.

- Ten pierwszy przypadek to zawalenie się ściany szczytowej budynku - relacjonuje pani sekretarz. - Drugi, ten w Kobylance to zerwany dach i poważnie uszkodzona więźba - dodaje.

Dodatkowo w gminie uszkodzone zostały dwa budynki gospodarcze i jeden garaż.

- Mamy też straty komunikacyjne - dopowiada Iwona Załęska.

Tak się złożyło, że około piątej rano w poniedziałek konar drzewa spadł na służbowy samochód gminy. Podróżował nim wójt, który próbował dotrzeć do poszkodowanych mieszkańców. Szczęśliwie nikt nie ucierpiał.

Rząd sypnie kasą?

Poszkodowani w wyniku silnego wiatru w Małopolsce mogą liczyć na wsparcie ze strony rządu. Do 6 tys. złotych mogą otrzymać rodziny lub osoby samotnie gospodarujące, poszkodowane w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej.

Na remont domu można uzyskać do 20 tys. złotych, natomiast na jego odbudowę do 200 tys. złotych. W przypadku budynku gospodarczego wysokość pomocy nie może przekroczyć, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków, łącznie kwot y 100 tys. złotych.

Pomoc na własny wniosek

- Sytuację u poszkodowanych muszą sprawdzić pracownicy socjalni gminy - informuje Iwona Załęska. - Następnie do wojewody kierowane będą wnioski o udzielenie pomocy. Wojewoda, po sprawdzeniu ich poprawności, wystąpi o uruchomienie środków do MSWiA - dodaje.

Pomoc przyznawana jest decyzją administracyjną i udzielana na wniosek osoby uprawnionej.

- Nasi pracownicy muszą szczegółowo opisać straty - stwierdza sekretarz gminy Gorlice. - Bardzo istotna jest również sytuacja poszkodowanych. Możliwe, że będzie obowiązywać jakieś kryterium dochodowe, ale tego nie mogę jeszcze na 100 procent potwierdzić. Teraz najważniejsze jest dokładne policzenie strat - dodaje.

Miasto i powiat z ubezpieczenia

- Straty po wichurach były oczywiście w parku miejskim - mówi Łukasz Bałajewicz, wiceburmistrz Gorlic. - Sporo złego stało się też na ulicy Szpitalnej. Powalonych zostało w sumie kilkanaście drzew. Na ulicy Legionów zniszczony został przystanek autobusowy - dodaje.

Według niego miasto nie poniesie z tego powodu jakichś większych strat.

- Mamy kompleksowe ubezpieczenie naszych obiektów - mówi. - Ciężko oczywiście teraz dokładnie oszacować, jakie kwoty wchodzą w grę, bo choćby w parku jest do wymiany część alejki zniszczonej przez korzenie powalonego drzewa, ale bezpiecznie pokryje je wszystkie - podkreśla.

Największe szkody budowlane po wichurze są w Zespole Szkół nr 1 im. Ignacego Łukasiewicza, na tzw. Górce w Gorlicach. Tam wiatr zerwał 200-metrową połać dachu z auli budynku. Blachy wylądowały na boisku do koszykówki i parkingu, uszkadzając elewację.

- Mamy oczywiście ubezpieczenie - mówi Stanisław Kaszyk, wicestarosta powiatu gorlickiego. - Nie będziemy jednak czekać na jego wypłatę, tylko w ciągu najbliższych dwóch tygodni wykonane zostaną najpilniejsze prace. Chodzi głównie o dach. Oszacowaliśmy to na 15 tysięcy złotych - dodaje.

Gdy teren zostanie uporządkowany, nastąpi wycena zniszczeń poliuretanowej nawierzchni boiska, ogrodzenia oraz elewacji budynku.

Gorlickie. Wiatr łamał drzewa, zrywał dachy. Ze skutkami wic...

Gorlice. Wichura zabrała dach na szkole na Górce [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska