Autorzy: Adam Wojnar, Oskar Nowak
W krypcie kościoła Ojców Pijarów znajdziemy szczególne wejście do grobu - stanowi je wycięcie w skale, w formie krzyża. Przez nie zobaczymy monstrancję z Najświętszym Sakramentem.
- I to właśnie blask bijący z monstrancji, przedzierający się przez tę szczelinę tworzy świetlny krzyż, który jest drogowskazem wskazującym drogę do zbawienia - tłumaczy autorka tegorocznej aranżacji Grobu Pańskiego u pijarów, Ewelina Proszkowiec. 24-letnia studentka architektury, z Krzczonowa, wygrała konkurs na jego projekt.
W tym Grobie Pańskim szemrze też woda, bo autorka umieściła w nim meandrującą rzekę. Płynąca woda nawiązuje do Starego Testamentu. - Do wydarzenia, gdy Mojżesz uderza dwukrotnie laską o skałę i zaczyna z niej wypływać woda - wyjaśnia Ewelina Proszkowiec. - Woda jest tu też symbolem życia, zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią, możemy się też doszukać odniesienia do chrztu Polski - dodaje.
Z lewej strony kompozycji ustawione zostały świece w kolorach Światowych Dni Młodzież. Jak objaśnia autorka, tworzą procesję, która zmierza do światłości, a przewodnikiem jest papież - symbolizowany przez białą świecę. Jako głowa Kościoła wskazuje właściwy kierunek do zbawienia.
Jest jeszcze czerwona tkanina - tunika, nawiązanie do szat Chrystusa, o które żołnierze rzucili losy na Golgocie.
- Świetlna brama może być symbolem przejścia ze strefy profanum do świata sacrum. Białe kwiaty ułożone tuż za nią są symbolem nadziei oraz raju - dodaje Ewelina Proszkowiec. Świetlisty krzyż symbolizuje również miłosierdzie.
Przypomnijmy, że w Grobie Pańskim w krypcie kościoła Ojców Pijarów, w zależności od momentu dziejowego, często poruszano aktualną problematykę społeczno-moralną. Natomiast od kilku lat pijarzy zapraszają do projektowania i budowania grobu artystów, architektów oraz studentów uczelni artystycznych. Sugerują tematy- tym razem np. nawiązanie do ogłoszonego przez papieża Franciszka Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, przypadającego w tym roku jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski czy Światowych Dni Młodzieży w Krakowie - ale zostawiają wolną rękę profesjonalistom.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 18 prac. Zwyciężczyni i zarazem wykonawca (z pomocą rodziny i przyjaciół) Grobu Pańskiego, Ewelina Proszkowiec, podkreśla: - Najważniejszym elementem jest monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Reszta to tylko tło.
Grób Pański w krypcie przy ul. Pijarskiej 2 będzie można oglądać do Poniedziałku Wielkanocnego.