Hala Gąsienicowa w Tatrach to jedno z bardziej urokliwych miejsc w górach. Znajduje się na wysokości ok. 1500 metrów. Działa tam schronisko PTTK Murowaniec. Hala ta to jedno z bardziej uczęszczanych miejsce w Tatrach. Rusza tam wielu turystów, którzy potem np. wdrapują się na Kasprowy Wierch, czy podchodzą nad Czarny Staw Gąsienicowy.
Także i w tą majówkę jest to wyjątkowo popularne miejsce. 1 maja pojawiło się tam sporo turystów, do czego zachęcała pogoda.
O ile 30 kwietnia IMGW informowało, że na hali leży kilka cm śniegu, o tyle 1 maja nie było go już niemal w ogóle. Za to wędrowców witały piękne widoki – ponad zieloną już halą górowały ośnieżone tatrzańskie szczyty.
Warunki w Tatrach na majówkę - pierwszy stopień zagrożenia lawinowego
Na skutek wysokich temperatur w Tatrach śnieg szybko znika. Na Kasprowym Wierchu w środę 1 maja o godz. 20 notowano 76 cm śniegu. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe zmniejszyło stopień zagrożenia lawinowego. Obecnie obowiązuje lawinowa jedynka – powyżej 1600 metrów.
- Pogoda zachęca do górskich wędrówek, należy jednak pamiętać, że w wyższych partiach Tatr panują wciąż warunki zimowe. Śnieg w godzinach porannych miejscami jest twardy (w miejscach zacienionych może być taki przez cały dzień), natomiast w godzinach południowych staje się mokry, grząski i przepadający. Gdzieniegdzie śnieg jest wytopiony całkowicie. Uwagę należy zwrócić na płaty zlodowaciałego śniegu, szczególnie na stromych zboczach. Pokonując je, należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ poślizgnięcie się grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia w zimowej turystyce górskiej, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sonda, łopatka) wraz z umiejętnością posługiwania się nim – ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
W partiach reglowych miejscami jest mokro i może być ślisko.
Temperatury w Zakopanem ostro w górę. Na Kasprowym Wierchu s...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
