Hokej, CLJ: Porażka Unii Oświęcim na otwarcie finału mistrzostw Polski z Jastrzębiem

Na otwarcie finału hokejowych mistrzostw Polski juniorów starszych Unia Oświęcim (białe stroje) przegrała z gospodarzami, JKH GKS Jastrzębie 1:2. Fot. Jerzy Zaborski
Unia Oświęcim w swoim pierwszym występie w turnieju finałowym o hokejowe mistrzostwo Polski juniorów starszych (grupa B) zmierzyła się w gospodarzami – JKH GKS Jastrzębie. Do półfinału awansują po dwa zespoły w obu grup eliminacyjnych.

Oświęcimianie rozpoczęli uważnie w obronie. Wszak w ekipie gospodarzy występowali zawodnicy z bogatym ekstraklasowym doświadczeniem.

Gospodarze przed przerwą dopięli swego, obejmując prowadzenie. Jednak to wcale nie zdeprymowało oświęcimian. Starali się konsekwentnie grać swoje, cierpliwie wyczekując swojej szansy.

W drugiej tercji wydawało się, że jastrzębianie zdobędą drugiego gola, kiedy na ławkę kar powędrował Miłosz Noworyta. Jednak to oświęcimianie, mając na lodzie o jednego gracza mniej, doprowadzili do wyrównania.

Kluczowa dla losów spotkania okazała się kara Bartosza Olchawskiego (56 min). Oświęcimianie wprawdzie przetrzymali osłabienie, ale to najwyraźniej mocno nadszarpnęło ich siłami, bo zaledwie 4 sekundy po zakończonej karze miejscowi zdobyli drugą bramkę.

Na 22 s przed końcową syreną trener Unii Witold Magiera wycofał bramkarza, ale nie miało to przełożenia na gola, który w tym przypadku dałby nie tylko dogrywkę, ale i punkt w pierwszej fazie turnieju finałowego.

- Chłopcy zagrali dobry mecz, ale - jak to mówią - gospodarzom nawet ściany pomagają i na tym poprzestanę. Gdyby mój zespół wygrał w takim stylu, czułabym niesmak - skwitowała Katarzyna Kot, prezes oświęcimian.

JKH GKS Jastrzębie – UKH Unia Oświęcim 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)
Bramki:
1:0 Jarosz – Blanik 16.17; 1:1 Brynkus – Klocek 28.49; 2:1 Blanik – Pacoń – Kalus 57.16;

JKH GKS: Miarka – Frojda, Kalus; Pacon, Jarosz, Blanik – Michałowski, Wywiał; Kapusta, Paś, Pelaczyk – Gruszczyk, Witas; J. Sołtys, Wałęga, Misterkiewicz – Cieśla, Antoni Kot; Płahetka Borowiak, Wróblewski.

UKH Unia: Lipiński – Noworyta, P. Sołtys; Magiera, Flasz, Prusak – Adam Kot, Kamieniecki; Worwa, Kamiński, Huzior – Jaworski, Klocek; Krynicki, Brynkus, Olchawski – Rudek, Wojtarowicz; Jęczała, Jarnot, Szymeczko.

Sędziował: Mariusz Smura (Katowice). Kary: 4 – 12 minut. Widzów: 100.

Drugi mecz w grupie B: JKH Jastrzębie – MOSM Tychy (środa, 14 marca, godz. 18). Z kolei Unia swój drugi mecz grupowy, przeciwko MOSM Tychy, rozegra w czwartek, 15 marca (godz. 18).

W pierwszym meczu grupy A: UKS Zagłębie Sosnowiec – Polonia Bytom 4:5 po dogrywce (0:2, 2:1, 2:1, dog. 0:1).