Nasza Loteria

Hokejowe drużyny akademickie w Polsce? Jest plan

Jacek Żukowski
Jacek Żukowski
Polska zajęła w MŚ 5. miejsce
Polska zajęła w MŚ 5. miejsce PUHA
Polski hokej przeżywa ostatnio dobry czas – reprezentacja awansowała do elity, polskie kluby potrafią sprawić pojedyncze niespodzianki w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Z drugiej strony w zespołach jest coraz mniej polskich zawodników i gdyby nie przepis o konieczności gry w każdym meczu w każdym zespole przynajmniej sześciu, mogłoby być jeszcze gorzej.

Trudność stanowi przejście z zespołu juniorów do ekstraklasy. Są rozgrywki I ligi, ale według Polskiej Federacji Hokeja Uniwersyteckiego, brakuje jeszcze jednego elementu – drużyn akademickich. Orędownikiem rozgrywek dla studentów jest Paweł Dworzak, prezes wymienionej tu organizacji.

- Chcielibyśmy stworzyć ligę akademicką – mówi. - Nie jest to coś niewykonalnego. Powstał zespół UHT Sabres Oświęcim, który uczestniczy w rozgrywkach I ligi, zrzeszyliśmy się w strukturach europejskiej federacji EUHL. Jako polska federacja pierwszy raz od dłuższego czasu zdecydowaliśmy się wysłać zespół na mistrzostwa świata.

I Polacy na lodowiskach w Rumunii spisali się przyzwoicie, zajmując 5. miejsce.
- Nie to było jednak najważniejsze – kontynuuje Dworzak. - Chodziło nam o pokazanie, że możliwe jest robienie kariery sportowej w połączeniu z edukacją.

Wsparcie PZHl

Polski Związek Hokeja na Lodzie jest zainteresowany naszą inicjatywą. Chcemy zagospodarować nie wykorzystane, brakujące ogniwo w procesie szkolenia. Mam nadzieję, że projekt bardzo szybko nabierze rozpędu. Chciałbym, by w przyszłych rozgrywkach na razie I ligi grały już cztery drużyny w oparciu o ośrodki w Oświęcimiu, Nowym Targu, Toruniu i Łodzi.
W weekend spotykamy się z prezesem Pólnocnoamerykańskiej Federacji Hokeja, który będzie uczestniczył w otwarciu obiektu w Zgierzu.

Docelowo ma powstać liga złożona z kilku zespołów.
- Naszą ambicją nie jest tworzenie projektu alternatywnego – mówi Dworzak. - Ale takiego, który by służył ekstraklasie. Te zespoły grałyby w I lidze oraz w rozgrywkach Europejskiej Unii Hokeja na Lodzie, która zrzesza zespoły ze Słowacji, Czech, Węgier, Rumunii.

5. miejsce w mistrzostwach świata

Polska z niezłej strony pokazała się podczas kwietniowych MŚ. W reprezentacji znaleźli się zawodnicy z wielu klubów. Kto może reprezentować biało-czerwone barwy?
- Zawodnikami mogą być studenci szkół wyższych oraz średnich, kończących się maturą – mówi prezes. - Mogą wywodzić się więc np. z SMS-ów. Chcemy, by stworzyć szansę dla ludzi, którzy zostaną przy hokeju. Jako przykład podaję Uniwersytet Karola w Pradze. 90 procent studiujących na nim zostaje potem trenerami.

Działacze przeprowadzili rozmowy m.in. z prezesem PKOl-u Radosławem Piesiewiczem.
- Środki na tworzenie projektu pochodziłyby ze środków PKOl-u i ministerstwa sportu – informuje Dworzak. Postaralibyśmy się też o środki z Unii Europejskiej. Zawodnicy graliby oczywiście na zasadach czysto amatorskich.

od 16 lat
Wideo

Wywiad z Michałem Probierzem, selekcjonerem polskiej reprezentacji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska