FB/Solna Wieliczka
W 6. kolejce I ligi siatkarki UJ-CM Solnej Wieliczka odniosły 5. zwycięstwo w sezonie 2022-23. W sobotę (5.11) wygrały na wyjeździe z Sokołem Mogilno. Drużyna z Małopolski jest wiceliderem.

Sokół Mogilno – UJ-CM Solna Wieliczka 1:3 (14:25, 22:25, 25:16, 21:25)

Solna: Wełna, Adrianna Muszyńska, Ciesielczyk, Grabka, Aleksandra Muszyńska, Wojciechowska, Dutkiewicz (libero), Reszelewska (libero) oraz Własowa, Wieczorek, Trojnar, Ejsmont

W I secie wyżej notowana Solna nie miała pobłażliwości na beniaminka, szybko odskoczyła na 6 „oczek” (2:8). Przyjezdne wprawdzie miały potem przez chwilę pewne problemy (7:11), ale szybko opanowały sytuację. Po asie Adriany Wełny przewaga wzrosła do 8 pkt (9:17, drugi czas dla Sokoła) i patrząc na wydarzenia na parkiecie, można było założyć, że wieliczanki nie dadzą się już zaskoczyć. Tak też było, wygrały tę partię do 14.

Na początku drugiej części obraz gry był inny, miejscowe nawet prowadziły 4:1, potem przez pewien czas gra była bardzo wyrównana. Ostatnie remis w tej partii to 11:11, od tego stanu wieliczanki odskoczyły rywalkom, zdobyły 7 punktów z rzędu (11:18, na zagrywce długo była Wełna), co okazało się wystarczające. Gospodynie później wprawdzie zmniejszyły stratę (19:22, 21:23), ale losów tej partii już nie odwróciły.

Można było się spodziewać, że kolejna odsłona będzie formalnością, ale ekipa z Mogilna jeszcze się nie poddała. Wieliczanki musiała ostro walczyć o pełną pulę.

W trzecim secie miejscowa drużyna prowadziła 7:3 (czas dla trenera Solnej Ryszarda Litwina) i poszła za ciosem, zdobywając seryjnie punkty. Przełamać tę serię przyjezdnym udało się dopiero przy wyniku 15:7; po chwili jednak traciły już 11 „oczek” (19:8). Ta partia w praktyce była już stracona.

W czwartej części było obiecująco (4:7), ale później wynik długo oscylował wokół remisu. W końcówce więcej zimnej krwi zachowały wieliczanki. Najpierw błyskawicznie odrobiły trzy punkty straty (od 19:16 do 19:19 po przerwie na żądanie); po chwili znów w kluczowym momencie pomogła dobra zagrywka Wełny - po jej dwóch kolejnych asach było 20:22. A dwa ostatnie punkty w tym spotkaniu atakami z prawego skrzydła zdobyła Adrianna Muszyńska. MVP meczu została wybrana Joanna Ciesielczyk.

Solna zajmuje 2. miejsce (14 pkt) liderem jest Stal Mielec (18).