Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Inspiracją i motywacją jest dla mnie Chrystus"

Paweł Gzyl
Fot. archiwum organizatorów
Rozmowa z Radosławem Siewniakiem, przewodniczącym Stowarzyszenia Do Źródła, na którego zaproszenie przybędzie do Polski znany amerykański zespół Ballet Magnificat.

Czytaj także: Muzyką i tańcem opowiedzą o nadziei

Ballet Magnificat to...
...założona w 1986 r. amerykańska grupa baletowa z Jackson nad Missisipi, wystawiająca spektakle na całym świecie. Łączy balet tradycyjny z nowoczesnym, tworząc niezwykłe spektakle teatralno-muzyczne. Ta oryginalna mieszanka odmian tańca: od klasycznego, przez jive, aż po motywy celtyckie i żydowskie. Połączona z głębokim, poruszającym przesłaniem spektakli, stanowi o wyjątkowości zespołu. Ballet Magnificat wystawia co roku ponad 200 spektakli w całych Stanach Zjednoczonych oraz za granicą, przede wszystkim w Azji i Europie.

Skąd wziął się pomysł na zaproszenie Ballet Magnificat do Polski?
Organizowaliśmy już w Polsce występy Ballet Magnificat w ubiegłym roku w Jaworznie i w Chrzanowie. Dwa spektakle przyciągnęły prawdziwe tłumy; zobaczyło je ponad 1000 osób. Dla jaworznickiej i chrzanowskiej publiczności występ tancerzy z USA okazał się niezwykłym wydarzeniem. Po spektaklach jeszcze długo toczyły się inspirujące rozmowy artystów z publicznością, wiele osób dotknęło przesłanie obu spektakli. Dlatego postanowiliśmy zaprosić raz jeszcze Ballet Magnificat do Polski.

Jakie jest przesłanie spektakli?
Spektakl "Syn marnotrawny" wskazuje na stałą i bezwarunkową miłość Boga skierowaną do człowieka. Oznacza ona tyle, że niezależnie, jak ktoś zepsuł coś w swoim życiu, jak bardzo poplątały się czyjeś drogi, to nie wyklucza go to z zasięgu bożej miłości. Ma ona realny wpływ na życie każdego, kto zechce ją przyjąć. Artyści w piękny sposób pokazują jej moc na podstawie sparafrazowanej przypowieści o synu marnotrawnym. Spektakl "Bezpieczna kryjówka" mówi o sile przebaczenia. Jest oparty na prawdziwej historii Holenderki Coorie ten Boom, która przeżyła Holokaust i po latach spotkała się w Niemczech z osobą współodpowiedzialną za śmierć jej rodziny. Oba spektakle mocno akcentują to, co w dzisiejszym świecie jest w deficycie, a bez czego trudno żyć: przebaczenie i miłość.

Dochód z biletów ze spektaklu w Krakowie przekazujecie na cele charytatywne. Kogo wspieracie?
Wpływy ze sprzedaży biletów przekazane zostaną na wsparcie krakowskiego domu dla osób bezdomnych "Dom Łazarza", prowadzonego przez Jerzego i Ilonę Koniecznych. W dniu występu Ballet Magnificat, w holu głównym NCK-u, zaprezentowana zostanie wystawa "Wykluczeni" dotycząca problemu bezdomności. Sugeruję zatem, aby przyjść nieco wcześniej, żeby ją spokojnie obejrzeć. Tu chciałbym podziękować Grażynie Koniecznej za koordynację działań lokalnych przy organizacji spektaklu w Krakowie.

Dlaczego warto przyjść na występy Ballet Magnificat?

Renoma Ballet Magnificat jest zachętą samą w sobie. To sztuka na najwyższym poziomie. Ich występy zobaczyło już ponad 12 milionów ludzi. Spektakle, które wystawiają amerykańscy tancerze, są dostępne dla ludzi w każdym wieku. Artyści tworzą bowiem niezwykłe wydarzenia teatralno-muzyczne, które mogą zachwycić każdego. Ich występy to okazja, by samemu doświadczyć mocy przekazu muzyki i tańca. Poruszające zaś przesłanie spektakli może przemienić sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Zachęcam, by odwiedzić stronę Stowarzyszenia Do Źródła, tam można znaleźć filmiki promujące ich występy w Polsce - www.zrodlo.blogspot.com

Jest Pan przewodniczącym Stowarzyszenia Do Źródła. Wasza praca nie jest dochodowa. Co jest jej motorem?
Chrystus. Cieszę się, że Go spotkałem, choć Go nie szukałem, ani nic wyjątkowego nie robiłem, aby Go spotkać. To On mnie znalazł. A kiedy kogoś spotkasz to trudno udawać, że się Go nie spotkało. On jest naszą inspiracją i motywacją.

Jakie są Wasze najbliższe plany?

W maju organizujemy tydzień DNA w Chrzanowie. We wrześniu odbędą się pierwsze warsztaty gospel w Chrzanowie.

Gdzie można kupić bilety?
Przedsprzedaż biletów na spektakl w Krakowie: Stowarzyszenie List, ul. Dominikańska 3/12, tel. 12 423 11 99, księgarnia Skarbnica, plac Centralny, tel. 12 644 54 29. Na spektakl w Chrzanowie: MOKSiR, tel. 32 623 30 86 w. 53. Bilety na oba spektakle można również kupić drogą mailową, zamawiając je pod adresem internetowym: [email protected]

Rozmawiał Paweł Gzyl

Bądź na bieżąco! Najnowsze informacje z "Gazety Krakowskiej" i "Polski" już dostępne za darmo na Windows 8! Dzięki aplikacjom na Windows 8 będziesz mieć szybszy dostęp do informacji, które trafią na ekranu Twojego tabletu i komputera.

Dowiedz się więcej o aplikacji "Gazety Krakowskiej".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska