Ile wydajemy na aktywność fizyczną?

Ukraina przeżywa olbrzymie trudności w związku z przedłużającą się wojną. Naród się nie poddaje, a tam, gdzie to możliwe, niesie przesłanie pokoju. Tak jest też obecnie z Ukrainian Ballet of Peace. Oklaskiwani na całym świecie artyści na każdym spektaklu przypominają o agresji Rosji, wnosząc na końcowe brawa niebiesko-żółtą flagę na znak solidarności z walczącymi rodakami. To szczególny moment na koniec przedstawienia, a chwili tej towarzyszą nie tylko owacje na stojąco, ale także ogromne wzruszenie. Takie same emocje udzielą się zapewne polskiej publiczności podczas trasy baletu ukraińskiego, który zaprezentuje się przed widzami w naszym kraju już w lutym 2024 roku.
Magiczne połączenie dramatu i tragedii oraz odwiecznej walki dobra ze złem - to historia opowiedziana tańcem w najsłynniejszym przedstawieniu baletowym świata „Jeziorze łabędzim”. Opowieść rozgrywa się w pełnej świetności pałacowej sali balowej oraz nad jeziorem oświetlonym przez księżyc, po którym w idealnym szyku szybują łabędzie. Dzięki pięknym kostiumom, wspaniałej scenografii i dekoracji ten klasyczny balet ożyje ponownie. Do tego charakterystyczna i dobrze znana muzyka Piotra Czajkowskiego sprawi, że spektakle będą wydarzeniem.
The Ukrainian Ballet of Peace założony został w 2006 roku w czarnomorskim mieście Odessa przez Władimira Troszenkę. Grupa natychmiast otrzymała zaproszenie do wystawienia „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego w najbardziej prestiżowych teatrach w Stanach Zjednoczonych. Od tego momentu zespół brał udział w międzynarodowych trasach koncertowych po USA i Kanadzie, a także w Europie i Azji. Do lutego 2022 roku tancerze z powodzeniem występowali także w swojej ojczyźnie. Ostatnio odbyli trasę po Irlandii, która okazała się ogromnym sukcesem.
Ukraiński balet wystawiał inscenizacje nie tylko „Jeziora łabędziego”, ale także „Śpiącej królewny” Czajkowskiego, „Carmen” Bizeta i „Romea i Julii” Prokofiewa, a także kilka innych współczesnych baletów. Kostiumy i scenografie są wykonywane ręcznie przez najlepszych mistrzów , a repertuar The Ukrainian Ballet of Peace to kontynuacja i dziedzictwo doświadczeń największych mistrzów baletu na świecie, takich jak Natalia Makarowa, Rudolf Nurejew czy Michaił Barysznikow.
The Ukrainian Ballet of Peace jest grupą składającą się z trzydziestu jeden tancerzy ukraińskich, dwóch tancerzy z Czech i jednego tancerza włoskiego, wraz z ekipą techniczno-wspierającą, która w całości pochodzi z Ukrainy. W podwójną rolę Odetty i Odylii wciela się Olga Kifyak, która jest pierwszą solistką The Ukrainian Ballet of Peace. Zdobyła wiele nagród na całym świecie i jest znana ze swojej niesamowitej pracy nóg i pełnych wdzięku ruchów. Artystyczne kierownictwo nad zespołem sprawuje Aleksandra Fedorina, wielokrotnie nagradzana za wkład w rozwój narodowego baletu Ukrainy.
Od lat największe uznanie publiczności, która przychodzi na spektakle ukraińskiego baletu, wzbudza właśnie inscenizacja „Jeziora łabędziego”. W dniach 12-19 lutego 2024 roku to ponadczasowe przedstawienie zostanie wystawione na siedmiu scenach polskich miast. W Krakowie ukraiński balet obejrzymy 15 lutego w ICE Kraków. Bilety są dostępne na stronie internetowej www.biletserwis.pl.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Góralskie królestwo Marty i Dawida Kubackich. W Szaflarach zbudowali piękny dom
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Jakie linie tramwajowe planowane są w Krakowie w najbliższych latach? LISTA