"Propozycje konkursowe poprzez przyjęte rozwiązania artystyczne, symbolikę i przekaz zastosowanej formy rzeźbiarskiej w swojej idei powinny uhonorować adresatów tej formy przestrzennej czyli Orlęta Lwowskie i z równoczesnym szacunkiem oraz powagą traktować wydarzenia historyczne i bieżącą sytuację polityczną. Forma przestrzenna oraz jej przesłanie powinny przemawiać również do młodego pokolenia" - czytamy w regulaminie konkursu.
Planowana lokalizacja formy przestrzennej nawiązuje z kolei do faktu, że z miejsca, w którym powstaje park, w listopadzie 1918 r. wyruszyły na odsiecz obrońcom Lwowa pierwsze regularne oddziały wojska polskiego, o czym przypomina pamiątkowa tablica na froncie budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – dawnych koszar wojskowych.
Uczestnikom konkursu pozostawiono dowolność wypowiedzi twórczej i swobodę przyjęcia autorskiej koncepcji artystycznej oraz ostateczny wybór lokalizacji. "Istotnym wyzwaniem dla uczestników konkursu będzie takie zaprojektowanie formy przestrzennej oraz jej lokalizacji, aby nie tworzyć dysonansu z projektowanymi w terenie formami dedykowanymi poetce Wisławie Szymborskiej. Forma przestrzenna upamiętniająca Orlęta Lwowskie powinna stanowić wartość dodaną dla powstającego terenu parkowego, a nie dominującą, uwzględniając powstające założenie parkowe" - czytamy w regulaminie.
Co ważne, do konkursu mogą być zgłoszone wyłącznie opracowania i prace, które wcześniej nie były w żaden sposób prezentowane publicznie (oryginalne i nowatorskie). Zgłoszone prace oceni sąd konkursowy, którego przewodniczącym jest prof. dr hab. Andrzej Bednarczyk.
Konkurs został podzielony na dwa etapy. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w konkursie upływa 5 kwietnia, rozstrzygnięcie pierwszego etapu zostało zaplanowane na 12 czerwca, a termin złożenia prac konkursowych drugiego etapu na 25 sierpnia. Rozstrzygnięcie, publiczne ogłoszenie wyników konkursu oraz otwarcie wystawy pokonkursowej planowane jest na 12 września br.
Uczestnik konkursu, którego praca zostanie uznana za najlepszą otrzyma 25 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji "w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie na podstawie pracy konkursowej kompleksowej dokumentacji projektowej i wykonanie formy przestrzennej upamiętniającej Orlęta Lwowskie". Uczestnik, które zajmie II miejsce otrzyma natomiast 10 tys. złotych, a zdobywca III miejsca - 7 tys. złotych.
Konkurs jest organizowany przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?

- Osiedlowa "anakonda". Tak wygląda najdłuższy blok w Krakowie
- Idealny na wiosenne spacery! Mamy najdłuższy park w Polsce! Gdzie koniec?
- Zrujnowany Kazimierz, szare Stare Miasto. Pamiętacie jeszcze taki Kraków?
- Tak mieszkają najbogatsi w Krakowie. Luksusowe domy i mieszkania na sprzedaż!
- 9 lekarzy z Krakowa wśród najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie