- Celem konsultacji jest zebranie uwag i opinii do zaproponowanych rozwiązań architektonicznych, programu działalności i wartości społecznej inwestycji - informują w krakowskim magistracie.
W ramach konsultacji zaplanowano możliwość wypełnienia ankiety w formie papierowej ( będzie dostępna w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1) lub elektronicznej w okresie od 25 listopada do 20 grudnia.
W ankiecie zawarto m.in. pytanie dotyczące najważniejszych aspektów w kontekście modernizacji budynku dawnego hotelu „Cracovia” i utworzenia w nim Muzeum Architektury i Designu oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych, a także o to, czy zaproponowane rozwiązania zagospodarowania budynku wraz z otoczeniem stworzą atrakcyjną przestrzeń dla spędzania czasu wolnego dla różnych grup wiekowych.
W ankiecie mieszkańcy mogą też umieścić własne pomysły lub opinie dotyczące przebudowy dawnego hotelu „Cracovia” do funkcji instytucji kultury: Muzeum Designu i Architektury oraz Modelowego Centrum Wspierania Przemysłów Kreatywnych.
Spotkania konsultacyjne zaplanowano w gmachu głównym MNK przy al. 3 Maja 1 odbędą się w dniach:
- w poniedziałek, 2 grudnia, o godz. 17.30
- w poniedziałek, 9 grudnia, o godz. 17.30
- w poniedziałek, 16 grudnia, o godz. 17.30
Dyżur telefoniczny eksperta:
w poniedziałek 2 grudnia, w godz. 14–16 pod numerem: 12 433 56 20.
Szczegółowe informacje, a także materiały merytoryczne dostępne są na stronach internetowych: obywatelski.krakow.pl, mnk.pl oraz bip.krakow.pl.
Jak się zmieni hotel Cracovia
Konkurs na projekt Muzeum Architektury i Designu wygrało Biuro Projektów Lewicki Łatak. Pomysł krakowskich architektów zyskał uznanie jury za "największą atrakcyjność przedstawionych rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania terenu". Znana krakowianom bryła pozostanie, ale to, co w sobie mieści, ma się zmienić diametralnie, nowa Cracovia ma być architektonicznym symbolem XXI wieku.
Gmach, ze względu na bardzo zły stan techniczny, wymaga daleko idącej przebudowy i adaptacji, w zakresie, na jaki pozwala wpis konserwatorski oraz z zachowaniem oryginalnej substancji.
Perła krakowskiego modernizmu miała stać się galerią handlową
Zaprojektowany przez prof. Witolda Cęckiewicza hotel Cracovia, znajdujący się przy krakowskich Błoniach, otwarto 22 czerwca 1965 r. Wówczas był najdłuższym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce. Gmach liczący 314 pokoi, oferujący 500 miejsc noclegowych, zatrudniający ponad 300 pracowników cieszył się ogromną popularnością nie tylko nad Wisłą ale również w całym kraju. Był samowystarczalny. Miał swoją: restaurację, kwiaciarnię, fryzjera, pralnie księgarnie a nawet zakład garmażeryjny. Swoją hotelową karierę zakończył w 2011 roku.
Zanim w 2016 roku perła krakowskiego modernizmu została zakupiona od spółki Echo Investment za 29 mln zł i przekazany Muzeum Narodowemu w Krakowie, były plany wyburzenia hotelu i zbudowania tu galerii handlowej. Ten pomysł jednak głośno oprotestowali mieszkańcy. W 2016 roku obiekt został wpisany do wojewódzkiego rejestru zabytków.
Dziś w planach jest utworzenie w tym budynku Galerii Designu i Architektury. Po remoncie dawny hotel Cracovia, oprócz funkcji muzealnej i wystawienniczej przejmie także wszystkie istotne funkcje Gmachu Głównego na czas remontu głównej siedziby MNK, która została zaplanowana na kolejne lata.
MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie

- Tak wyglądał Kraków ponad 100 lat temu z lotu ptaka. Wielu z tych miejsc już nie ma!
- Najmodniejsze świąteczne wianki na drzwi z okazji Bożego Narodzenia 2024
- Tak świętowano andrzejki w PRL. Wróżby, wosk i śpiew. Zobacz archiwalne zdjęcia
- MOJE MIEJSCE W KRAKOWIE. Andrzej Sikorowski: Od lat bywam tu prawie codziennie