Spektakl to hołd dla niezwykłych kapłanów, ich życia wobec prześladowań reżimu komunistycznego. Przez lata komunistyczna bezpieka próbowała ingerować w sprawy polskiego Kościoła oraz skłócić ludzi. To właśnie na pierwszej linii frontu stali kapłani. Oni mieli największy wpływ w kształtowaniu życia duchowego narodu.
Prymas Wyszyński chciał stworzyć alternatywę dla socjalistycznej wspólnoty świeckiej. To on zgromadził naród na Jasnej Górze, by odnowić śluby króla Jana II Kazimierza i to on zachęcił Polaków do świętowania Milenium chrztu Polski.
Z kolei Karol Wojtyła, późniejszy Jan Paweł II, zorganizował duszpasterstwo akademickie. To ono stało opozycją wobec powstających wówczas organizacji młodzieżowych popierających porządek socjalistyczny. Franciszek Blachnicki był twórcą ruchu Światło-Życie, a wcześniej angażował się na rzecz trzeźwości i odnowy życia.
- Śmiało można powiedzieć, że ci trzej kapłani wpłynęli na polski model religijności po II wojnie światowej. To dzięki nim tkwi w Polakach głęboko zakorzeniona myśl chrześcijańska. Wyszyński, Wojtyła, Blachnicki – kapłani odważni, bezkompromisowi w sprawach Bożych, niezłomni w walce o dobro i wolność rodaków. Kapłani, którzy bezgranicznie zawierzyli swoje życie Maryi i poświęcili się budowaniu wspólnoty. Byśmy byli jedno - wyjaśniają organizatorzy koncertu w Zakopanem.
Widowisko muzyczne „Byśmy byli jedno” ma skłonić do refleksji nad znaczeniem wolności, wartości duchowych i siły wspólnoty religijnej. Scenariusz do niego napisał Leszek Zduń, muzykę - Rafał Odrobina. Natomiast na scenie wystąpi Kwartet Wokalny Floridus, Agata Klimczak-Kołakowska oraz Magdalena Gleba, Leszek Zduń jako narratorzy. Na przedstawienie wstęp jest wolny, a rozpoczyna się będzie ono o godz. 16 - 22 i 23 lipca.

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]