Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpielisko Kryspinów zamknięte przez sanepid. Woda została skażona, wykryto bakterie coli

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kąpielisko Kryspinów jest jednym z najbardziej znanych w okolicy Krakowa
Kąpielisko Kryspinów jest jednym z najbardziej znanych w okolicy Krakowa Wojciech Matusik
W Kryspinowie nie ma szansy na kąpiel w Zalewie na Piaskach w najbliższych dniach. To jedno z najbardziej znanych kąpielisk zostało tymczasowo zamknięte przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Krakowie. Zakaz obowiązuje ze względu na wykrycie w wodzie bakterii typu coli. Taka sytuacja potrwa do odwołania. Plaża będzie czynna, ale wejście do wody niemożliwe.

Próbki do badania wody były pobrane 7 sierpnia 2023 r. W poniedziałek 14 sierpnia po bieżącej ocenie jakości wody pojawił się komunikat niepokojący dla zarządców kąpieliska Kryspinów leżącego na terenie miejscowości Budzyń oraz dla miłośników pływania.

Skażona wody, wprowadzono zakaz kąpieli

- Tymczasowy zakaz kąpieli w zbiorniku wodnym Zalew na Piaskach, w obrębie którego zostało utworzone kąpielisko o nazwie „Kąpielisko Kryspinów”, z uwagi na skażenie mikrobiologiczne wody - informuje w komunikacie dr n.med. Ewa Wiercińska, państwowy powiatowy inspektor sanitarny w Krakowie.

Zalew na Piaskach jest cenionym miejsce wypoczynku od lat. Tutaj latem każdego dnia przyjeżdżają tysiące wczasowiczów. Uniemożliwienie kąpieli to bolesny cios. W tym samym czasie badania wody były robione także w kąpielisku Przystań Brzegi i w Januszowicach w gminie Słomniki. W obu akwenach nie wykryto niczego groźnego, uznano, że woda jest przydatna do kąpieli. W kilku innych kąpieliskach w Krakowie i okolicy robiono badania kilka dni wcześniej, tam również nie było problemów z jakością wody.

- Sytuacja jest dla nas niepokojąca i zaskakująca. W ostatnich dniach podczas deszczowej pogody trudno było korzystać z kąpieliska. Teraz pogoda się poprawiła, jest długi weekend, słońce, upały sprzyjają plażowaniu i kąpielom, a w naszym zalewie obowiązuje zakaz wchodzenia do wody. Sytuacja się skomplikowała. Przykre, ale musimy się z tym pogodzić, bo bezpieczeństwo wypoczywających nad zbiornikiem jest najważniejsze - mówi Paweł Miś, wójt gminy Liszki, do której należy Zalew na Piaskach.

Ośrodek otwarty, wejść do wody nie ma

W imieniu gminy Liszki zalewem tym zarządza samorządowa spółka Likom (obsługująca sieci wodociągów i kanalizacji). Jak dowiedzieliśmy się od władz spółki kolejne badanie wody jest zaplanowane na środę, 16 sierpnia 2023 r. Wówczas ocena jakości może być dostępna w kolejnym dniu.

Szef spółki Likom podkreśla, że cały ośrodek wypoczynkowy Zalew na Piaskach będzie otwarty niezmiennie, jednak bez możliwości wchodzenia do wody.

- Zakaz obowiązuje tylko na strzeżonym kąpielisku, gdzie jest dopuszczalna kąpiel. Właściwie badania wody są robione tylko tutaj. Tu też jest największe prawdopodobieństwo kumulacji bakterii, bo w tym miejscu woda jest najpłytsza. Ma około1,5 metra głębokości. Natomiast na pozostałej części zalewu, gdzie woda jest znacznie głębsza, nie ma problemu żeby uprawiać sporty wodne - mówi Artur Gołda, prezes spółki Likom.

Zarządca kąpieliskiem Kryspinów wskazuje, że nie może nikomu zabronić jazdy na rowerkach wodnych, skuterach, czy innym sprzęcie wodnym. Podkreśla, że spółka poinformowała na stronach internetowych o decyzji sanepidu w sprawie wyłączenia z użytkowania kąpieliska. W komunikacie tym została także sprecyzowana informacja, że wyłączony z użytkowania jest obszar wyznaczony bojami, czyli 100 m linii brzegowej, a pozostałą część zalewu jest dostępna.

Zakaz kąpieli sprawił, że w gminie Liszki zaczęło się dociekanie co spowodowało skażenie wody. Według zarządcy kąpieliska mogły być dwie przyczyny. Jedna to taka, że ulewne deszcze naniosły zanieczyszczeń z okolicznych pól, doprowadziły do skażenia wody w zalewie. Druga to taka, że w nielicznych już miejscach wokół zbiornika, w których jeszcze pozostały szamba przelały się podczas ulew. Poprzez to bakterie coli mogły dostać się do wody w zalewie.

- Szukamy przyczyny skażenia wody. Mam nadzieję, że badanie planowane na środę przyniesie dobre wiadomości i kąpiel w zalewie znów będzie możliwa - zapowiada prezes Gołda.

Inne kąpieliska w Krakowie i okolicy

W Krakowie i okolicy jest kilka kąpielisk do wyboru. Popularnością cieszy się otwarte w czerwcu tego roku kąpielisko na Zakrzówku z pięcioma basenami oddzielonymi pomostami. Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązuje limit tysiąca osób, które jednorazowo mogą korzystać z akwenu. To powoduje, że w weekendy trzeba stać w kolejce nawet 2 godziny.

Limitów nie ma nad Zalewem Bagry w Krakowie. To darmowe miejskie kąpielisko, a właściwie trzy: Plaża Bagry, Plaża Bagry Wschód oraz Plaża Bagry II. Kąpać można się tam pod okiem ratowników. Kolejne kąpielisko to Przystań Brzegi ze strefą w wodzie i opieką ratownika oraz strefą na plaży do rekreacji i sportu. Jednym z mniejszych kąpielisk jest Zbiornik nr 1 Przylasek Rusiecki. Jest tu wyznaczona strefa w wodzie i ratownik. Jest też plaża, pomost i molo.

Poza miastem są nowe kąpieliska w Januszowice w gminie Słomniki. Ze strefy kąpieli można tu korzystać drugi sezon. Ponadto są plaża, molo i urocza wyspa. Ponadto tego lata udostępnione dla miłośników pływania nowe kąpielisko Dolina Raby w Targowisku w powiecie wielickim.

Ośrodek Rekreacji "Dolina Raby" to tegoroczny raj dla plażowiczów

Oto Dolina Raby. Tak wygląda nowe kąpielisko pod Krakowem. P...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kąpielisko Kryspinów zamknięte przez sanepid. Woda została skażona, wykryto bakterie coli - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska