Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kasprowy Wierch i Tatry w zimowej odsłonie. Pięknie, ale i bardzo niebezpiecznie

Aurelia Lupa
Kasprowy Wierch i Tatry w zimowej odsłonie
Kasprowy Wierch i Tatry w zimowej odsłonie Marcin Szkodziński
Kasprowy Wierch znów oblegany przez turystów. Gdy w poniedziałek wyszło piękne słońce, mnóstwo osób postanowiło skorzystać z uroków zimowych Tatr. Na szczycie sporo było turystów pieszych, ale i narciarzy, którzy korzystali ze zorganizowanych tras w dolinach Gąsienicowej i Goryczkowej.

Szczyt Kasprowego Wierchu to jeden z najpopularniejszych kierunków zimowych wycieczek w Polsce. Malownicza góra wznosi się na wysokość 1987 m, a baza turystyczna rozbudowywana jest w tej okolicy już od połowy XIX w. Na szczyt Kasprowego najłatwiej dostać się wagonikiem kolejki linowej. To idealne rozwiązanie dla turystów nieprzygotowanych do tatrzańskich zimowych wędrówek.

Jazda kolejką na górę zajmuje około 20 minut i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z okien wagonika rozpościerają się widoki na szczyty górskie w Tatrach oraz ten najbardziej rozpoznawalny - Giewont. Ostatni odcinek podróży jest wyjątkowo ekscytujący. To ostra jazda do góry pośród piętrzących się skał.

Kasprowy za sprawą kolei linowej Kasprowy Wierch stał się jednym z najbardziej znanych i odwiedzanych tatrzańskich szczytów. Szacuje się, że rocznie odwiedza go około miliona osób. Na szczycie znajduje się stacja kolejki, bar i restauracja, dyżurka ratowników TOPR oraz budynek obserwatorium meteorologicznego.

Oczywiście na szczyt Kasprowego Wierchu można dotrzeć pieszo. Obecnie jednak odradzamy takiej wyprawy. W Tatrach obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego.

- W wyższych partiach Tatr panują bardzo trudne warunki do uprawiania turystyki. Odradzamy wyjść powyżej górnej granicy lasu. Szlaki są tam nieprzetarte i w wielu miejscach występują głębokie zaspy - ich przebieg jest w większości niewidoczny. Na graniach występują miejscami nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim- ostrzega Tatrzański Park Narodowy. - Szlaki w dolinach pokryte są świeżą warstwą śniegu, miejscami jest ślisko. Wybierając się w niższe partie, zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kije trekkingowe.

Akcja ratunkowa po lawinie w Tatrach

TOPR o wypadku lawinowym: turyści zignorowali ostrzeżenia ra...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska