Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

- W centrum programu znajdzie się głos – najwszechstronniejszy z instrumentów, niewymagający dodatkowych narzędzi, nieraz najbardziej efektowny, nośnik emocji, a nade wszystko historii. Uznajemy prymat piosenki w muzyce (nie tylko popularnej), czas na chwilową jej dominację na Sacrum Profanum – mówi Krzysztof Pietraszewski, dyrektor artystyczny festiwalu.
Śpiewane historie otworzą festiwal, a na jego końcu wybrzmią piosenki inspirowane treściami internetowymi. Zaproszeni artyści w swoich utworach często sięgają do różnych tradycji i źródeł. Arthur Chambry nawiązuje do bardowsko-minstrelskiej formy melorecytacji, snując opowieści ze świata fantasy Rocronde zamieszkanego przez głuchych gigantów. Wzbogaca je dźwiękami instrumentów dętych własnej konstrukcji. Harry Górski-Brown zaśpiewa dawne pieśni gaelickie o miłości, łącząc brzmienie dud z nowoczesną estetyką avant-popową. Piotr Kurek skomponował utwór dla Apartment House, w którym hawajskie legendy spotykają się z tradycją średniowiecznych chansons de geste.
Barbara Kinga Majewska, tegoroczna artystka rezydentka Sacrum Profanum, w trakcie występów z Apartment House, Spółdzielnią Muzyczną i solo poszuka sensu istnienia piosenek. Jacek Sotomski w utworze "Transinstrumentalizm" dla Sinfonietty Cracovii podejmuje refleksję nad aktualnością i „potrzebnością” nowej muzyki instrumentalnej we współczesnym świecie.
Festiwal eksperymentuje z formą koncertów. "Passenger" Jennifer Walshe zostanie wykonany w ciemności, z muzykami Sinfonietty Cracovii ustawionymi wokół publiczności. W "Scrolling" to Zero Rafała Zapały zespół Apartment House wraz ze słuchaczami będą medytować wspólnie nad końcem świata. Marino Formenti zagra nietypowy recital fortepianowy – bez ustalonego programu, z utworami wybieranymi przez uczestników.
Sacrum Profanum wprowadza również nowy cykl "Kultura fizyczna", w którym muzyka spotyka się ze sportem i rekreacją. Pierwszym wydarzeniem będzie "Cardio" Piotra Peszata, łączące sesję treningu cardio z koncertem muzyki współczesnej i elektronicznej.
Festiwal kontynuuje współpracę z lokalnymi instytucjami i zespołami, w tym z Akademią Muzyczną, Sinfoniettą Cracovią i Spółdzielnią Muzyczną. Większość wydarzeń odbędzie się na terenie Wesołej, gdzie poza koncertami zaplanowano również wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty umuzykalniające "Eksperymentuj!" Jędrzeja Siwka w Aptece Designu.
Festiwal wspiera debiuty i nie ustaje w odkrywaniu nowych artystów. W programie znalazł się koncert wyróżnionych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, ale też utwór Oskara Tomali, poznanego dzięki open callowi Playground Spółdzielni Muzycznej, oraz pierwsza partytura instrumentalna Jędrzeja Siwka.
Pełny program 22. edycji Sacrum Profanum dostępny jest na stronie festiwalu www.sacrumprofanum.com. Karnety w limitowanej ilości są dostępne tylko w aplikacji mobilnej KBF:PLUS. Pojedyncze bilety są udostępnione do sprzedaży od piątku 4 października na stronie KBF:BILETY i w aplikacji mobilnej KBF:PLUS.