W dniu 26 kwietnia 2023 roku wejdą w życie kolejne w tym roku zmiany dotyczące prawa pracy.
Najważniejsze zmiany dotyczą następujących kwestii:
- 1) Obecnie pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4. roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie przerywanego czasu pracy, jak również delegować poza stałe miejsce pracy. Na podstawie zmian w przepisach zostanie wydłużony wiek dziecka z 4. do 8. roku życia.
- 2) Pracownik-ojciec będzie miał mniej czasu na skorzystanie z urlopu ojcowskiego. Obecnie są to 24 miesiące od dnia urodzenia dziecka, po zmianach będzie to 12 miesięcy od dnia urodzenia dziecka.
- 3) Pracownik wychowujący dziecko do ukończenia przez nie 8. roku życia będzie mógł złożyć wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy. Wniosek będzie musiał złożyć w terminie nie krótszym niż 21 dni przed planowanym rozpoczęciem korzystania z elastycznej organizacji pracy. Jako elastyczną organizację pracy rozumie się między innymi: obniżenie wymiaru etatu, pracę zdalną czy system pracy weekendowej. Pracownik wnioskujący o elastyczną organizację pracy będzie mógł w każdym czasie złożyć wniosek o powrót do poprzedniej organizacji pracy.
- 4) Pracownicy będący rodzicami dziecka będą mieli prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad dzieckiem w wymiarze do:
41 tygodni – w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
43 tygodni – w przypadkach porodu mnogiego (w chwili obecnej są to odpowiednio 32 oraz 34 tygodnie)
- 5) Na podstawie zmian w przepisach pracownikowi będzie również przysługiwało zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem. Wymiar zwolnienia wynosi 2 dni lub 16 godzin w ciągu roku kalendarzowego. Pracownik korzystający z tego zwolnienia zachowa prawo do połowy wynagrodzenia.
- 6) Pracownikowi będzie przysługiwał w ciągu roku kalendarzowego urlop opiekuńczy, w wymiarze 5 dni, w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej członkiem rodziny lub zamieszkującej w tym samym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych. Za członka rodziny uważa się syna, córkę, matkę, ojca lub małżonka. Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy oraz na wniosek pracownika złożony w postaci papierowej lub elektronicznej w terminie nie krótszym niż 1 dzień przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu.
- Tak wygląda życie za więziennymi murami. Zakłady karne w Małopolsce od środka
- Małopolska rzeka po prostu zniknęła. Po atrakcji turystycznej nie został ślad
- Najpiękniejsze zamki w Małopolsce w sam raz na majówkę
- Grand Prix Małopolski i Mistrzostwa Młodzików w Biegach Przełajowych. Wyniki
- Wielkie otwarcie sezonu 2023 w Energylandii. Park Rozrywki w Zatorze znów działa
- KIBICE. Tauron Re-Plast Unia Oświęcim – GKS Tychy. Półfinał numer dwa
Bądź na bieżąco i obserwuj
Otwarcie sezonu 2023 w Energylandii

Wideo