W sobotę, 14 października, Program Aktywności Lokalnej przy ul. Wróżenickiej 49, został oficjalnie otwarty przez zastępcę prezydenta Krakowa, Andrzeja Kuliga. Nowy PAL funkcjonuje w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej.
Przy wsparciu Programu Aktywności Lokalnej mieszkańcy uzyskują możliwość lepszego i zrównoważonego rozwoju lokalnego czy tworzenia warunków dla powstawania oddolnych inicjatyw. Takie miejsca wpływają na integrację, jak również lepszą wymianę informacji i doświadczeń wśród osób, które mieszkają w sąsiedztwie. Ważnym zadaniem tego Programu Aktywności Lokalnej jest przede wszystkim wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za wspólne miejsce zamieszkania. Jego zadaniem będzie także wykreowanie inicjatyw, które będą odpowiadać na potrzeby społeczności osiedla, pomoże rozwiązywać lokalne problemy oraz tworzyć warunki do rozwoju dla wszystkich mieszkańców.
Wśród aktywności PAL będą także takie działania jak:
- organizacja wolontariatu, organizacja zespołu mieszkańców wspierających funkcjonowanie PAL oraz społeczności
- organizacja konsultacji specjalistycznych, w tym psychologicznych, działanie punktu porad
- edukacja społeczna i obywatelska, w tym organizowanie spotkań, konsultacji, działań edukacyjnych i debat społecznych dla mieszkańców
- organizacja treningów kompetencji i umiejętności społecznych, w tym warsztatów, kursów, zajęć tematycznych
- organizacja wydarzeń kulturalnych i społecznych: koncerty, panele dyskusyjne, pokazy filmowe, wydarzeń związanych z tradycjami i historią, itp. Współorganizowanie imprez integracyjnych, promocja działań w lokalnych mediach, uzupełnienie mapy zasobów i potrzeb tego obszaru, realizacja innych projektów oraz działań będących odpowiedzią na zdiagnozowane potrzeby społeczności
W mieście funkcjonuje łącznie 11 Programów Aktywności Lokalnej.
W poszczególnych PAL–ach prowadzone są różnorodne działania jak: animacja lokalna na rzecz uczestników, spotkania ze społecznością, organizacja i prowadzenie zajęć i warsztatów, współpraca z wolontariuszami, diagnoza środowiska lokalnego, wspomaganie grup inicjatywnych, współpraca z instytucjami, organizacjami, konsultacje psychologiczne czy udzielanie informacji i wskazówek.
Młodzież uzależniona od smartfona - szokujący raport! o nastolatkach

- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!