Szarlotka w przebudowanej Komorze Kołdras w bocheńskiej kopalni soli
Kopalnia Soli Bochnia świętuje w tym roku 775-lecie istnienia. To tam w 1248 roku odkryto sól kamienną. Rocznica ta zbiegła się z uruchomieniem nowej trasy turystycznej "Solny świadek", którą przygotowywano od 2017 roku. Jej budowa pochłonęła 12 mln zł, z czego ponad 8 mln zł stanowiła dotacja z UE.
Prace obejmowały m.in. gruntowną przebudowę Komory Kołdras położonej w zachodniej części kopalni, nieopodal Szybu Campi. Zawdzięcza ona swoją nazwę postaci Ryszarda Kołdrasa (1955-1996), zasłużonego dyrektora Kopalni Soli Bochnia. Przed przebudową była użytkowana jako wnętrze sypialne, związane z obsługą ruchu turystycznego i uzdrowiskowego. Funkcjonowało tam również niewielkie zaplecze gastronomiczne. Po przebudowie wnętrze komory zostało przystosowane do funkcji konferencyjnych, edukacyjnych, a nawet gastronomicznych.
- Komora Kołdras zmieniła się nie do poznania, jest piękna i chcemy wykorzystać jej urok, po to, aby turyści albo mieszkańcy mogli tu zjechać, niekoniecznie oglądając trasę turystyczną, ale tak po prostu, aby tutaj spędzić miło czas, wypić kawę i zjeść szarlotkę, która jest naszą specjalnością - mówi Zygmunt Dobrowolski, prezes zarządu Kopalni Soli Bochnia.
Multisensoryczna trasa turystyczna "Solny świadek" to czwarta trasa, jaką uruchomiono dotąd w bocheńskiej kopalni soli.
- Kolejna wieża w regionie prawie gotowa. Będą z niej piękne widoki
- Kolejne opóźnienie przy węźle przesiadkowym w Bochni, wykonawca chce więcej czasu
- Ciężarna kobieta w stanie ciężkim po wypadku na szlaku przemytu imigrantów
- Na Bocheńcu w Jadownikach powstaje druga wieża - radiokomunikacyjna
- W Sterkowcu bez zmian. Kierowcy wciąż dają się uwięzić między rogatkami
- Pod Bochnią otwarto olbrzymią farmę fotowoltaiczną. Moc? Zasili małe miasto