Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus Kraków. Zabezpieczenia przed SARS-Cov-2. Myte tramwaje i autobusy, na basenach bez zmian

Pog
Jan Hubrich / Polskapresse
Władze Krakowa zapewniają, że miasto jest dobrze przygotowane na ewentualne pojawienie się przypadków zachorowań na koronawirusa. Pojazdy komunikacji miejskiej są regularnie i dokładnie myte oraz dezynfekowane. Natomiast żadnych szczególnych zabezpieczeń nie wprowadza się na ogólnodostępnych basenach.

WIDEO: Krótki wywiad

Urząd miasta podkreśla, że procedura na wypadek wystąpienia przypadków zachorowań jest przygotowana i dobrze znana wszystkim służbom i podległym miastu jednostkom. Kraków posiada rezerwy finansowe na wypadek wystąpienia epidemii. Niemniej konkretne decyzje i działania zostaną podjęte po otrzymaniu informacji od Głównego Inspektora Sanitarnego.

- MPK na pewno będzie stosować się do wszystkich wytycznych, które zostaną ustalone m.in. przez Głównego Inspektora Sanitarnego i Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wszystkie nasze pojazdy są każdego dnia dokładnie myte. Dodatkowo zarząd MPK wydał polecanie firmom sprzątającym, aby te elementy, których w pojazdach dotykają pasażerowie, takie jak przyciski, uchwyty czy poręcze, były codziennie dezynfekowane - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik MPK.

Dodatkowo w monitorach zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej będzie także emitowany krótki film informujący m.in. o tym jak zapobiegać zakażeniu.

Część mieszkańców pyta się także, czy w związku z ryzykiem pojawienia się koronawirusa stosowane są jakieś specjalne zabezpieczenia na ogólnodostępnych basenach. - Na chwilę obecną nie ma osobnych zaleceń i procedur dla basenów. Wszystkie komunikaty publikowane są na stronach GIS - słyszymy w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.

Koronawirus: aktualizowany raport

Urzędnicy przypominają, że także my sami możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo, chociażby przez zaszczepienie się przeciwko grypie oraz przez przestrzegać zasad higieny, w tym przede wszystkim częste i dokładne mycie rąk.

Informacja służb sanitarnych dotycząca koronawirusa

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w jednym z rejonów objętych epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 (aktualna lista krajów, w których zanotowano zachorowania, jest dostępna na stronach internetowych: who.int, ecdc.europa.eu, gis.gov.pl) i zaobserwowałeś u siebie objawy takie, jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie zostanie określony dalszy tryb postępowania medycznego.

Telefony alarmowe
Od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.05, należy dzwonić na numery stacjonarne Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, przy ul. Makuszyńskiego 9:

  • centrala: 12 644 91 33, 12 644 93 72, 12 644 99 64, 12 684 40 35, 12 684 40 99,
  • lub dyżurne telefony całodobowe +48 600 876 214 lub +48 602 263 605 – podczas dyżuru aktywny jest wyłącznie jeden z podanych numerów.

Oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne w Krakowie

  • Szpital Uniwersytecki w Krakowie – Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Jakubowskiego 2, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 400 20 00.
  • Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie – Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, os. Na Skarpie 67, tel. całodobowy / telefon do lekarza dyżurnego oddziału zakaźnego: 12 622 93 53.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w rejonie objętym epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 i nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel).

Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy, możesz zakończyć kontrolę. Natomiast jeżeli w ciągu 14 dni samoobserwacji zaobserwujesz wyżej wymienione objawy, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną.

Dodatkowe informacje są dostępne pod adresem gov.pl/koronawirus oraz na stronie gis.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska