FLESZ - Koronawirus - kwarantanna w całej Polsce

Liczba pacjentów trafiających do szpitali, którzy są badani pod kątem koronawirusa, cały czas wzrasta. Szefowie lecznic alarmują, że sytuacja dotycząca wyposażenia medycznego jest coraz gorsza. Brakuje m.in. maseczek i ubrań ochronnych. Dramatyczne informacje płyną m.in z krakowskiego szpitala S. Żeromskiego, którego dyrektor apeluje o pomoc.
- Zapasy środków ochrony wystarczą nam zaledwie do końca dnia – mówi dr Jerzy Friediger, dyrektor szpitala im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dodaje, że otrzymane dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych nie wystarczają. Szpital robi jednak wszystko by zapewnić swojemu personelowi niezbędne do pracy narzędzia.
Koronawirus. Kraków kompletnie opustoszał. Na przystankach n...
Nieco lepiej sytuacja wygląda w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.
-Chwilowo szpital jest zabezpieczony - informuje Maria Włodkowska, rzeczniczka lecznicy. Dodaje jednak, że zużywalność środków ochrony osobistej będzie teraz znacznie wyższa, ponieważ od poniedziałku placówka zaczęła działać, jako jednoprofilowy szpital zakaźny w województwie małopolskim. Oznacza to, że do SU będą trafiać wszyscy pacjenci z regionu zarażeni COVID-19. Pierwszą chorą, z dodatnim wynikiem testu na oddział zakaźny lecznicy przewieziono wczoraj po popołudniu. To kobieta w sile wieku, która niedawno wróciła z nart w Austrii.
Problemy z testami
Problemem w walce z koronawirusem są nie tylko braki środków ochrony osobistej, ale także zbyt mała liczba przeprowadzonych testów. O radykalne zwiększenie dostępu do badań na wykrycie obecności koronawirusa SARS-Cov-2, do ministerstwa zdrowia zaapelowało m.in Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej.
Małopolskie szpitale od czwartku ubiegłego tygodnia próbki do badań wysyłają do laboratorium, które uruchomiono przy szpitalu Jana Pawła 2 w Krakowie.
- Pracujemy 24 godziny na dobę. W dniu uruchomienia laboratorium wykonaliśmy 16 badań, w kolejnych dniach było już ich odpowiednio 32 i 48. W tym momencie, maksymalnie w ciągu doby jesteśmy w stanie wykonać 62 takie badania - wyjaśnia Jarosław Foremny, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie.
Jak dodaje na wynik trzeba czekać około doby, ponieważ od każdego pacjenta pobiera się dwie próbki. Jedną bada się rano, a drugą koło godziny 20.
Foremny zaznacza, że cały czas trwają starania, aby liczba wykonywanych badań była wyższa. Dyrektor placówki Grzegorz Fitas wystąpił w ubiegłym tygodniu z wnioskiem do marszałka województwa, który nadzoruje szpital, o zakup dodatkowej aparatury diagnostycznej, która pozwoli wykonywać co najmniej dwa razy więcej testów.
Chałupnicze sposoby, jak zasłonić twarz i uchronić się przed...
Witold Kozłowski przychylił się do wniosku. Sprzęt ma pojawić się w placówce w ciągu kilku dni.
Brakuje personelu
Dużym wyzwaniem dla służby zdrowia jest również niewystarczająca liczba personelu. Decyzja o zamknięciu szkół spowodowała, że tylko w miniony czwartek do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim nie przyszło ponad 100 osób. Większość stanowią pielęgniarki, ale opieką nad dziećmi musieli zająć się również lekarze. Podobnie sytuacja wygląda w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym.
By pomóc poprawić tę sytuację, Collegium Medicum UJ wystosowało apel do studentów: Wydziału Lekarskiego, Farmaceutycznego i Nauk o Zdrowiu z prośbą o wsparcie dla krakowskich lecznic.
- Do tej pory 298 studentów zgłosiło chęć pomocy w szpitalach w związku z zagrożeniem epidemiologicznym - informuje rzecznik UJ Adrian Ochalik. Dodaje jednak, że liczba ta systematycznie się zwiększa, bo wciąż napływają nowe zgłoszenia.
Koronawirus: aktualizowany raport
Pierwsi studenci chętni do pomocy trafią do szpitali jeszcze w tym tygodniu. Jednak zanim się to stanie, muszą zostać dopełnione wszystkie formalności.
- Wszyscy ochotnicy muszą podpisać umowy, zostać ubezpieczeni oraz przejść odpowiednie szkolenia. Dopiero wtedy będą mogli zacząć wolontariat - wyjaśnia Ochalik.
Studenci będą kierowani do Szpitala Uniwersyteckiego, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego oraz krakowskiego sanepidu, gdzie swoimi umiejętnościami oraz wiedzą będą służyć na wszystkich oddziałach, z wyłączeniem zakaźnego.
🔔🔔🔔
Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Krakowskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.
Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.
- Gdzie wykonać test na koronawirusa? Nowa lista adresów w całej Polsce
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Kwarantanna przez koronawirusa: co się należy z ZUS
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami