Gmina Kościelisko pierwszy program dofinansowania uruchomiła w ubiegłym roku. Okazało się jednak, że nie cieszył się on dużym zainteresowaniem. Roman Krupa, wójt Kościeliska, ocenia, że to efekt nagłego wzrostu cen opału, a także faktu, że sejmik województwa małopolskiego odsunął w czasie termin, do którego należy wymienić stare piece węglowe.
- Mieszkańcy koncentrowali się bardziej na zabezpieczeniu w opał, a nie o nowej inwestycji w postaci wymiany źródła ciepła – mówi wójt.
Dlatego teraz gmina ogłosiła drugi etap naboru.
- Mamy na to zadanie zabezpieczone 100 tys. zł w budżecie gminy. Jednorazowe dofinansowanie wyniesie 5 tys. zł. O przyznaniu wsparcia będzie decydowała kolejność złożonych wniosków. Te można składać do 30 września 2023 roku – mówi Roman Krupa.
Dofinansowanie obejmuje likwidację kotłów bezklasowych 1, 2, 3, 4 klasy, trzonów kuchennych i pieców kaflowych oraz zakup i montaż kotłów na pellet, kotłów zgazowujących drewno, kotłów na drewno i pellet, pomp ciepła, kotłów gazowych, ogrzewania elektrycznego wraz z niezbędną armaturą i osprzętem. W przypadku pomp ciepła i ogrzewania elektrycznego koszty kwalifikowane inwestycji mogą obejmować również instalację fotowoltaiczną.
Niestety, nie wszyscy będą mogli uzyskać dofinansowanie. Jest ono bowiem dedykowane dla osób fizycznym, które są właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, wielorodzinnych i lokali mieszkalnych położonych na terenie gminy Kościelisko, ale pod warunkiem, że nie osiągają z nich żadnych dochodów, w tym z wynajmu i agroturystyki.
Urząd gminy szacuje, że na terenie całej gminy wciąż do wymiany może być niemal 1000 pieców węglowych.
Nowy deweloperski trend na Podhalu: zamknięte osiedla domków...
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
