Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kościółek św. Benedykta latem odsłania swoje tajemnice [ZDJĘCIA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Właśnie jest okazja, by poznać jego tajemnice kościoła św. Benedykta
Właśnie jest okazja, by poznać jego tajemnice kościoła św. Benedykta Konrad Kozłowski
Najmniejszy kościółek w Krakowie - kościół św. Benedykta, stojący na Wzgórzu Lasoty, nie jest na co dzień dostępny. Ale właśnie jest okazja zajrzeć do środka i poznać jego tajemnice. W każdą sobotę wakacji w świątynia jest otwarta od godz. 10 do 13, a na miejscu czeka przewodnik, który po niej oprowadza.

FLESZ - Rachmistrzowie ruszyli w teren. Trwa Narodowy Spis Powszechny

od 16 lat

Można zobaczyć odnowione kilka lat temu wnętrze, a także posłuchać opowieści przewodnika o efektach prac archeologów, którzy prowadzili tu badania oraz o historii tej świątyni, swoimi początkami sięgającej wczesnego średniowiecza. Zwiedzanie jest bezpłatne.

Kościółek pw. świętego Benedykta jest mniejszy nawet od kościoła św. Wojciecha na Rynku Głównym. Należy również do najstarszych świątyń w Krakowie. Ostatnie badania - rozpoczęte w 2014 r. i trwające cztery lata - potwierdziły wcześniejsze ustalenia, z lat 60. XX wieku: że pod gotycką budowlą znajdują się pozostałości dwóch starszych kościołów.

Podczas ostatnich prac archeolodzy nie tylko docierali tu do reliktów wcześniejszych budowli. W trakcie remontu kościoła, gdy zbijano tynk z jednej ze ścian, okazało się, że w otworach po dawnych rusztowaniach znajdują się ludzkie czaszki oraz kości kilku osób. Badacze są zdania, że umieszczono je w murze po wydobyciu z ziemi, gdy w przeszłości były prowadzone jakieś prace remontowe lub niwelacyjne wokół kościółka.

Park Wyspiańskiego w Krakowie

To najbardziej tajemniczy park w Krakowie. I najlepiej ukryt...

Archeolodzy znajdowali pochówki wokół i wewnątrz kościoła. Przy murze świątyni natknięto się np. na szkielet młodzieńca (między 12 a 15 lat) pochowanego w nietypowy sposób. Leżał on na częściowo podkutej skale, na brzuchu, pochowany ze skrępowanymi na plecach rękami. Na zewnątrz kościoła, przy ścianie zachodniej, znaleziono też szkielet młodej kobiety ze szklanymi koralami i miedzianym pierścionkiem.

We wnętrzu świątyni natomiast natrafiano na grób przed ołtarzem głównym. W tym zaszczytnym miejscu została pochowana dziewczyna mająca około 13-15 lat, z wyraźnym defektem kręgów szyjnych. Autorzy książki "Wokół kopca Kraka" Elżbieta Firlet i Janusz Firlet (archeolog, który uczestniczył w rozwiązywaniu zagadek kościółka św. Benedykta) piszą, że ten tajemniczy szkielet młodej kobiety już "odnalazł" się wśród legendarnych postaci dawnego Podgórza. "To Zaklęta Księżniczka z góry Lasoty, według legendy pochowana przed ołtarzem św. Benedykta. Pokutująca za przewiny władczyni miała oferować śmiałkowi pewne sumy pieniędzy do wydania na własne potrzeby. Niestety młodzieniec oddał ostatni grosz żebrakowi-czartowi, przez co stracił życie na skałach kamieniołomu przy kościele. Pałac Księżniczki nie został dotąd odnaleziony, ale nie jest wykluczona obecność na Górze Lasoty ośrodka władzy świeckiej lub siedziby mnichów" - dodają.

To już kolejny rok, kiedy parafia św. Józefa zaprasza w sezonie letnim do zwiedzania kościółka św. Benedykta. W tę sobotę odwiedził to wyjątkowe miejsce nasz fotoreporter - prezentujemy galerię jego zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska