FLESZ - Będą ostrzejsze kary dla pijanych kierowców

13 lipca 1521 roku po raz pierwszy zabrzmiał dzwon Zygmunt. Ważący niemalże 13 ton dzwon został odlany w Krakowie w 1520 roku, a rok później, 9 lipca 1521 roku, zawieszono go w jednej z wież obronnych Zamku Królewskiego na Wawelu.
Z okazji jubileuszu 500-lecia, 13 lipca ks. prof. Jacek Urban, dziekan Krakowskiej Kapituły Katedralnej, odprawi o godz. 17.30 mszę św. na Wawelu. Wcześniej, około godz. 17.15 zabrzmi dzwon Zygmunt.
Tego dnia krakowianie usłyszą bicie Zygmunta po raz drugi - wieczorem, o godz. 21.00 na trzy minuty odezwie się wawelski dzwon, któremu odpowiedzą wszystkie krakowskie dzwony.
- Dzwonów w Polsce dostatek, ale Zygmunt jest tylko jeden. Stanisław Wyspiański w „Weselu” włożył w usta Stańczyka porównanie wzniesienia Zygmunta na wieżę do wschodu słońca. Dzwon świeci nam od 500 lat jako najważniejszy dzwon w Polsce - mówił podczas czerwcowej konferencji prasowej ks. prof. Jacek Urban. - Nie znamy daty dziennej odlania dzwonu Zygmunt, natomiast znamy trzy daty towarzyszące jego zawieszeniu: 28 czerwca 1521 roku – transport dzwonu na Wawel, 9 lipca - jego wyniesienie na wieżę i 13 lipca - wspomnienie św. Małgorzaty, bardzo wtedy czczonej, jako dzień pierwszego dzwonienia Zygmunta.
We wtorek, w ramach obchodów jubileuszu, przez ulice Krakowa przejdzie wielki Korowód Zygmuntowski z wierną repliką dzwonu w roli głównej, upamiętniający to wydarzenie. U stóp Wawelu tego dnia krakowianie zobaczą laserowy spektakl "Zygmunt latarnią przestrzeni miasta".
Przez całe wakacje w różnych punktach miasta będzie eksponowana replika dzwonu.