https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 30-letnie sklepy spożywcze pod ochroną? "Obawa o nierówne traktowanie przedsiębiorców"

Ewa Wacławowicz
Słynna piekarnia Pochopień z centrum Krakowa po 78 latach zakończyła swoją działalność.
Słynna piekarnia Pochopień z centrum Krakowa po 78 latach zakończyła swoją działalność. Andrzej Banaś
Komisja Mienia i Mieszkalnictwa Rady Miasta Krakowa przygotowała projekt uchwały ws. objęcia programem gospodarczego wspierania przedsiębiorczości sklepów spożywczych funkcjonujących w danym miejscu przynajmniej od 30 lat. Miasto nie widzi jednak takiej możliwości, a wśród wielu argumentów podnosi ten dotyczący obawy o nierówne traktowanie przedsiębiorców. Zapewnia też, że prowadzi wielotorową pomoc dla przedsiębiorców.

"W przyjętym ponad 10 lat temu programie wsparcia dla poszczególnych branż chronionych nie przewiduje się pomocy i wsparcia dla historycznych sklepów, które szczególnie w centrum miasta wypierane są przez inne aktywności gospodarcze" - czytamy w projekcie uchwały.

Ochrona sklepów spożywczych

W ostatnim czasie zniknęły z krakowskiego krajobrazu takie miejsca jak warzywniak przy ul. Rajskiej, sklep żelazny na Kazimierzu czy wiele innych lokalnych sklepików osiedlowych.

Chcąc przeciwdziałać takim tendencjom Rada Miasta Krakowa podejmuje działanie polegające na rozszerzeniu zakresu programu wsparcia dla branż chronionych i zanikających. Dobrym przykładem funkcjonowania takiego szerokiego programu wsparcia jest Lizbona i projekt Lojas com História - czytamy w projekcie uchwały.

Dlatego też radni zawnioskowali o zmianę uchwały "w sprawie przyjęcia programu gospodarczego wspierania przedsiębiorczości" i dopisanie do listy branż chronionych punktu o brzmieniu: "sklepy spożywcze, w których sprzedaż artykułów prowadzona jest w tym samym lokalu przez mikroprzedsiębiorców, prowadzących działalność w tym samym lokalu w okresie równym lub dłuższym niż 30 lat licząc od momentu przystąpienia do aukcji na lokal użytkowy, z wyłączeniem podmiotów prowadzących działalność w więcej niż jednym lokalu lub na stoisku w obiekcie handlowym".

Prezydent na nie

Negatywną opinię do projektu wydał Prezydent Miasta Krakowa. W pierwszej kolejności wytłumaczył on, na czym polega dokładnie ochrona przedsiębiorców prowadzących działalność w zakresie branż chronionych i zanikających w Krakowie. Po pierwsze na:

  • wynajmie lokali użytkowych stanowiących własność Gminy Miejskiej Kraków, przeznaczonych na działalność dotyczącą branż, o których mowa w niniejszym programie w trybie przetargu na najem lokalu użytkowego, który jest ograniczony pod względem
    przedmiotowym (przetarg celowy),
    a po drugie:
  • stosowaniu wobec najemców lokali użytkowych, o których mowa, waloryzacji stawek czynszu netto, z uwzględnieniem specyfiki branż chronionych i zanikających

- Z perspektywy zasad najmu komunalnych lokali użytkowych ewentualna pozytywna kwalifikacja zgłoszonej propozycji nie będzie stanowiła zatem podstawy do zmiany (obniżenia) stawek czynszowych najmu obowiązujących wieloletnich najemców zasobu użytkowego Gminy Miejskiej Kraków. Stawka czynszowa najmu dla działalności oraz usług zaliczanych do branż preferowanych, zanikających i chronionych jest bowiem minimalną stawką dla określenia ceny wywoławczej w aukcji (przetargu), do której kierowane są pustostany lokali użytkowych i nie stanowi podstawy do obniżenia stawki czynszu dla podmiotów, z którymi umowa najmu została już zawarta - tłumaczy prezydent Aleksander Miszalski.

Specyfika działalności w zakresie branż chronionych i zanikających uwzględniana jest jedynie w przypadku okresowej waloryzacji stawek czynszowych netto przeprowadzanej - tak jak względem całego zasobu użytkowego - począwszy od 1 lutego danego roku.

- Warto również zaznaczyć, że zgodnie z przepisami użytkowe lokale komunalne wynajmowane na cele branż chronionych i zanikających nie mogą być podnajmowane na inne cele. Oznacza to, że w przypadku objęcia sklepów spożywczych ochroną w ww. zakresie ich najemcy pozbawieni zostaną realnej możliwości obniżenia obowiązujących należności czynszowych poprzez możliwość partycypacji w kosztach najmu przez podmiot trzeci, któremu w przypadku działalności i branż nieujętych w uchwale, co do zasady zgoda na podnajem zostałaby udzielona - dodaje prezydent

Obawy o nierówne traktowanie

Prezydent zwrócił uwagę również na fakt, że historyczne sklepy spożywcze nie są skatalogowane ani nie posiadają legalnej definicji, która pozwalałaby kwalifikować dane z PKD jako branże historyczne. "Brak określenia takiego katalogu może powodować sytuacje, w których wszystkie sklepy spożywcze mogłyby korzystać z preferowanych warunków wynajmu lokali znajdujących się w posiadaniu Miasta" - pisze Aleksander Miszalski.

Wątpliwości władz miasta budzi także interpretacja pojęcia „sklep spożywczy”, przy bezspornym, jak się wydaje, braku podstaw do objęcia wskazanej grupy najemców wnioskowaną ochroną, "nowelizacja przepisów uchwały w zaproponowanym brzmieniu nie spowoduje oczekiwanego efektu w postaci wsparcia podmiotów prowadzących w komunalnym zasobie użytkowym wieloletnią działalność gospodarczą, wprowadzi natomiast kryteria uznaniowe, mogące skutkować zarzutem nierównego traktowania przedsiębiorców" - zwraca uwagę włodarz miasta.

Również odwołanie się do prowadzących sklep lub prowadzących wiele punktów sprzedaży mikroprzesiębiorców handlujących przez wiele lat w tym samym miejscu, czyli do scharakteryzowanej grupy podmiotów, rodzi obawy natury prawnej.

Miasto oferuje pomoc

Urząd Miasta Krakowa podejmuje wiele inicjatyw przyczyniających się do wspierania lokalnych przedsiębiorców, którzy wpisali się w historyczny pejzaż kulturowy Krakowa. Odzwierciedleniem tych działań są m.in. uchwały o parkach kulturowych. A od siedmiu lat późną jesienią w różnych przestrzeniach miasta odbywa się projekt „Sztuka do rzeczy - design w Krakowie”.

Miasto prowadzi również konsultacje z przedsiębiorcami oraz organizacjami ich reprezentującymi podczas spotkań Porozumienia na rzecz rozwoju przedsiębiorczości. W ramach interdyscyplinarnego zespołu Zintegrowanego Centrum Zarządzania Dziedzictwem Krakowa prowadzone są też rozmowy z organizatorami imprez targowych na Rynku Głównym i Małym Rynku dotyczące preferencyjnych warunków dla wystawców prezentujących lokalne rzemiosło, powstające w pracowniach i warsztatach zlokalizowanych w historycznym centrum Krakowa.

Jesienny Park Tetmajera w Krakowie

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska