https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. 35. rocznica protestu głodowego w parafii Narodzenia NMP w Bieżanowie [ZDJĘCIA]

AW
W środę 19 Lutego mija 35 lat kiedy w salkach budującego nowego kościoła w parafii Narodzenia NMP w Bieżanowie rozpoczął się (trwający do 31 sierpnia) protest głodowy.

WIDEO: Krótki wywiad

Niespełna 4 miesiące po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki środowisko opozycyjne podjęło inicjatywę, by podjąć strajk głodowy. W tym czasie ówczesnej władzy wydało się, że nie będzie żadnego oporu a przemoc i więzienia zdławią wszelki sprzeciw narodu. Choć mijają lata, otwarta w poniedziałek (17 lutego) w holu krakowskiego magistratu wystawa ma przypomnieć młodym pokoleniom to ważne wydarzenie.

W proteście głodowym w Bieżanowie wzięło udział 386 osób w tym m.in. śp. Anna Walentynowicz. Wystawa przybliża także postać ówczesnego proboszcza bieżanowskiej parafii ks. Adolfa Chojnackiego. Był on w permanentnej opozycji do systemu, jaki nastał po roku 1945, uważając czasy PRL jako kontynuację okupacji, która zamieniła jedną w drugą. Był to najdłuższy protest głodowy w PRL, który trwał aż 194 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jacek

Pamiętam ten protest.

Pamiętam msze święte w kościele w Bieżanowie, które zawsze kończyły się Boże coś Polskę i wszyscy (oprócz ubekow) mieli wyciągnięte ręce w górę z palcami ułożonymi w V.

Na mszy ludzie modlili się za tych, którzy są w kościele służbowo.

Takim księżom powinni stawiać pomniki za to co robili i za odwagę, mimo nękania i oczerniania.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska