FLESZ - Polska stała się bezpieczna

Jak przekazuje Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe, mury znalezione przy skrzyżowaniu ul. Halickiej i Miodowej to pozostałości po zabudowaniach, które zostały zasypane w XIX w., gdy budowany był nasyp kolejowy. - Najprawdopodobniej pochodzą z przełomu XVII i XVIII wieku (pewne szczegóły mogą świadczyć, że mury są młodsze, ale również mogły jakieś elementy zostać później dobudowane). Oprócz murów znaleziono kawałek drogi dojazdowej do folwarku, który tam funkcjonował - mówi Hamarnik.
Archeolodzy szukają artefaktów, które mogłyby coś więcej powiedzieć o tych zabudowaniach. Znaleziono m.in. monety (w tym krzyżacki siekaniec), elementy drobnych przedmiotów użytkowych. Nad badaniami czuwa konserwator zabytków.
Prace archeologiczne powinny się zakończyć w ciągu najbliższych tygodni. Odsłonięte zabytkowe mury i wapienny bruk najprawdopodobniej zostaną - po zadokumentowaniu - zasypane. W tym miejscu będzie następnie powiększany nasyp kolejowy, którym pobiegną dobudowywane nowe tory (dwa tory dobudowywane są - do dotychczasowych dwóch - na odcinku od Krakowa Płaszowa do Krakowa Głównego). Jest to element modernizacji krakowskiej linii średnicowej.
- Powiększony nasyp będzie się różnił od tego, który był do tej pory przy ul. Halickiej, że będzie ograniczony murem oporowym - dodaje Piotr Hamarnik. Torami, które znajdą się na tym nasypie, mielibyśmy pojechać w przyszłym roku.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- W tych znakach zodiaku łatwo się zakochać
- Mistrzostwa Europy w piłce nożnej EURO 2020
- Oto finalistki Miss Małopolski i Miss Małopolski Nastolatek
- Drapacze chmur i 100 tysięcy mieszkańców. Tak ma wyglądać nowa dzielnica Krakowa
- Kraków. Najlepsi z najlepszych mistrzów parkowania. Przeszli samych siebie!