https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków będzie miał nowy park. Miasto kupuje zielony teren za blisko 3 mln zł

Piotr Ogórek
Zielony teren pomiędzy ulicami Łokietka, Składową i Oboźną, który kupi miasto
Zielony teren pomiędzy ulicami Łokietka, Składową i Oboźną, który kupi miasto Google Maps
Kraków będzie miał nowy park. W piątek władze miasta mają podpisać umowę notarialną, na mocy której gmina stanie się właścicielem zielonego terenu pomiędzy ulicami Władysława Łokietka, Oboźną i Składową na Krowodrzy. Miasto zapłaci ponad 2,9 mln zł.

WIDEO: Krótki wywiad

Rejon ulicy Wrocławskiej i Łokietka w ostatnich latach był intensywnie zabudowywany. Ten obszar Krowodrzy cierpiał na chroniczny brak terenów zielonych. Teraz sytuacja nieco się poprawi, bo Kraków kupuje zielony teren pomiędzy ulicami Łokietka, Oboźną i Składową z przeznaczeniem na park.

W planie miejscowym "Łobzów - rejon ulicy Łokietka i Wrocławskiej" teren ten przewidziany jest pod zieleń urządzoną. Problem w tym, że teren ten nie należał do miasta, ale do Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Zaawansowanych Technologii Wytwarzania podlegającej ministerstwu przedsiębiorczości i technologii.

Park Planty Bieńczyckie znajduje się na terenie Dzielnicy XVI Bieńczyce.Powierzchnia parku wynosi 15,13 ha.Położony jest na terenie płaskim, przedzielony ruchliwymi arteriami na cztery części. Większość terenu parku stanowi teren zieleni, w części porośnięty drzewami. Park zagospodarowany jest alejkami, urządzeniami małej architektury. Na jego terenie znajdują się 4 place zabaw, w tym jeden nowo powstały - wyposażony w nowe urządzenia zabawowe.  W roku 2013 ze środków Rady Dzielnicy XVI została odnowiona część alejek.

Parki w Krakowie. W mieście jest niemal 50 dużych parków. Tu...

Miasto teren chciało wykupić już w 2018 roku. Wcześniej zabiegał o to m.in. radny Grzegorz Stawowy. Władze Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz ministerstwa ciągle nie udzielały zgody na sprzedaż terenu, choć w przetargach zgłaszało się tylko miasto.

Jeszcze kilka tygodni temu radny Łukasz Maślona pytał, czy miasto planuje wykupić teren. Dostał odpowiedź, że wciąż nie ma ostatecznej zgody od prezesa Sieci Badawczej Łukasiewicz (SBŁ) na sprzedaż terenu. Radny Maślona w tej sprawie napisał list do prezesa SBŁ z apelem na wyrażenie zgody.

Teraz z kolei Grzegorz Stawowy poinformował, że zgoda na wykup terenu o powierzchni 1,7 ha została w końcu udzielona i miasto umowę kupna podpisze w piątek 20 grudnia. Piotra Dardzińskiego, prezesa SBŁ miał w końcu przekonać wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig. Miasto kupi teren za 2 mln 930 tys. zł.

- Uzgodniłem z dyrektorem Zarządu Zieleni Miejskie, że w ramach ich budżetu rozpoczniemy konsultacje z mieszkańcami oraz projektowanie, a w 2021 prace budowlane - mówi Grzegorz Stawowy.

Obecnie teren jest nieurządzony, nieuporządkowany i trudno dostępny dla mieszkańców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olo

Dlaczego Kraków wydaje grube miliony ze wspólnego budżetu na tereny zielone i w tym samym czasie pozwala na gęstą zabudowę i betonowanie przestrzeni? Dlaczego nie wprowadzi się dla deweloperów przepisów, że na ileś metrów kwadratowych zabudowy ma być odpowiedniej wielkości teren zielony? Jak prywatny inwestor buduje dom na swojej działce, to ma podane ile może zabudować, a ile ma zostać biologicznie czynne.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska