Kraków. Bilety droższe, a tramwajów mniej i do tego jeżdżą te gorsze - bez klimatyzacji i niskiej podłogi

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zaktualizowano 
Zamiast nowszych, na tory wyjeżdżają starsze tramwaje Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Stare „akwaria” i „wiedeńczyki” bez klimatyzacji i niskiej podłogi, mniej kursów, tramwaje pełne ludzi, którzy cisną się w zaduchu czerwcowej fali upałów. Tymczasem najnowsze wagony tramwajowe, w tym klimatyzowane „krakowiaki”, w większości stoją bezczynnie w zajezdni. Tak w praktyce wygląda wakacyjny rozkład jazdy komunikacji miejskiej w Krakowie. Komunikacji, na którą bilety ostatnio podrożały, co miało się m.in. przełożyć na jej lepszą jakość.

Na początku roku urzędnicy straszyli, że jak ceny biletów nie wzrosną, to w wakacje będzie trzeba zawieszać kursy. Te tradycyjnie i tak zawieszono, bo urzędnicy przekonują, że ruch pasażerski spada wtedy o ok. 25 procent. Zapominają chyba przy tym, że mieszkańcy nie wyjeżdżają na wakacje wszyscy na raz, a do miasta przyjeżdżają przecież cały czas turyści. W zeszłym roku Kraków odwiedziło rekordowe 13,5 mln osób z Polski i całego świata, czym władze miasta się chwalą. Ruch turystyczny rośnie z roku na rok, więc w 2019 r. ta liczba może być jeszcze większa.

Wakacje i tramwajów mniej

Wakacyjny rozkład jazdy funkcjonuje od minionego weekendu. W ciągu tygodnia mieszkańcy w mediach społecznościowych coraz więcej informowali o mniejszej liczbie kursów tramwajów i autobusów. Tego się jednak można było spodziewać. Największe zdziwienie budzi natomiast fakt, że pośród tramwajów na torach dominują starsze wagony - „akwaria” i „wiedeńczyki”. To pojazdy bez klimatyzacji i niskiej podłogi. W warunkach wielkich upałów podróż takimi pojazdami to spora niedogodność, zwłaszcza dla osób starszych.

Klimatyzacja w tramwajach i autobusach. Sprawdźcie, jakie te...

Platforma Komunikacyjna Krakowa PKK, strona na Facebooku poświęcona miejskiej komunikacji, poinformowała, że w dni powszednie na trasy wyjeżdża około 65 proc. tramwajów niskopodłogowych, a w dni wolne jedynie około 53 proc. „Reszta, zamiast służyć pasażerom, stoi sobie na zajezdni, a ludzi wozi się starociami, do których wejście stanowi wyzwanie dla osób starszych, z ciężkimi bagażami czy z małymi dziećmi, a dla osób niepełnosprawnych często okazuje się w ogóle niemożliwe” - czytamy na stronie PKK. MPK zareagowało po kilku dniach i zapowiedziało zmiany (szczegóły niżej). Dopiero presja społeczna wymusiła zmiany. Najwyraźniej prezes MPK, jeżdżąc klimatyzowaną limuzyną, nie zauważa problemów zwykłych mieszkańców.

Nie trzeba być ekspertem, żeby zobaczyć gołym okiem różnice. Na liniach, na których normalnie kursowały nowocześniejsze wagony, teraz wypuszczono starsze modele. Urzędnicy tłumaczą, że takie jest wakacyjne zapotrzebowanie, a na niektóre trasy wyjeżdżają stare wagony, bo... są większe od tych nowszych i z klimatyzacją.

Jeżdżą gorsze wagony, bo są większe

- W wakacje na tory wyjeżdża o około 25 proc. mniej wagonów. Część musi stać w zajezdni, bo nie są po prostu potrzebne - tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik MPK. - Bardzo byśmy chcieli żeby wszystkie tramwaje jeździły z niską podłogą i klimatyzacją, ale tylu nie mamy - dodaje rzecznik. A czemu nie jeżdżą klimatyzowane wagony? - Jest np. linia 24, gdzie jeżdżą „wiedeńczyki” i musza jeździć, bo chodzi o pojemność. Nie możemy tam puścić zbyt małego tramwaju, a takimi są bombardiery czy EU8N (przebudowane tramwaje z niską podłogą). Przy obecnej, zmniejszonej częstotliwości kursowania tramwajów narażalibyśmy pasażerów na tłok - mówi rzecznik MPK. Choć ten i tak jest przez mniejszą liczbę kursów.

Jeździsz komunikacją miejską? Uważaj - możesz zarazić się ni...

W Krakowie mamy aktualnie ok. 300 tramwajów, z czego niecała połowa ma klimatyzację. Wśród tych ostatnich są wspomniane EU8N (40 sztuk), NGT8 (dłuższe bombardiery, 24 sztuki) oraz „krakowiaki” (36 sztuk). Oprócz tego MPK ma w dyspozycji dwukierunkowe GT8S. Spośród 28 wagonów 11 jest przerobionych i ma klimatyzację. Wkrótce dołączy do nich 12 wagon.
MPK mogłoby przerobić pozostałe wagony, aby również miały klimatyzację, jak chociażby 50 starszych modeli bombardierów (NGT6), które są jej pozbawione. MPK tłumaczy, że jest z tym jednak problem. Firma, która wyprodukowała wagony uznała, że to zbyt duża ingerencja i nie podjęła się działania. MPK rozmawia z innymi firmami.

Klimatyzacja działa, ale tak, że nie zawsze ją czuć

Z kolei w tych tramwajach, gdzie jest klimatyzacja, jej działanie pozostawia momentami sporo do życzenia. Przy tropikalnych temperaturach chłodny nawiew jest po prostu niewydolny. - W tramwajach działa automatyczny system komputerowy, który reguluje temperaturę w oparciu o krzywą klimatyzacji. Ma on za zadanie obniżać temperaturę w środku o kilka stopni, w stosunku do temperatury na zewnątrz. Jeśli na zewnątrz jest np. 28-30 st. C, to w środku powinno być 23-25 stopni - mówi Marek Gancarczyk.

Logicznym byłoby jednak, żeby przy dużych upałach, ustawić jedną wartość temperatury, np. 21-22 stopni. W MPK uważają inaczej. - Wybraliśmy optymalną opcję. Otrzymujemy bowiem uwagi od części pasażerów, że jest im za zimno. Nigdy nie będzie tak, że wszyscy będą zadowoleni - mówi Marek Gancarczyk. Dodaje przy tym, że tramwaj nie jest szczelnie zamknięty jak biuro czy samochód osobowy i na kolejnych przystankach, gdy otwierają się drzwi, do środka napływa ciepłe powietrze. ą

- Dążymy do tego, aby w każdym była niska podłoga i klimatyzacja. W przyszłym roku dostaniemy 50 nowoczesnych tramwajów z klimatyzacją, trwa przetarg na kolejne 60. 110 w przeciągu najbliższych lat. Chcemy żeby wszystkie miały klimę.

Kraków. Klimatyzacja w tramwajach i autobusach MPK będzie wc...

W weekendy będzie lepiej?

MPK zapowiedziało, że w związku z najbliższą zmianą tras linii tramwajowych, od soboty 29 czerwca, zmieni się także rozdział taboru tramwajowego. Zmiany najbardziej będą widoczne w weekendy. W soboty i w niedzielę nie będą w ogóle kursować „akwaria”, a ponad 80 proc. tramwajów, które wyjadą na krakowskie tory będą stanowić tramwaje z niską podłogą - zapewnia MPK.

Przewoźnik obiecuje, że do każdej pętli, przynajmniej w części kursów, będą dojeżdżać tramwaje z niską podłogą i klimatyzowane. Przez cały tydzień na linii nr 14, łączącej Mistrzejowice z Cichym Kącikiem, będą kursować wyłącznie wagony z niską podłogą, z czego ponad połowa kursów będzie obsługiwana tramwajami z klimatyzacją. Niska podłoga pojawi się także w weekendy na linii nr 11 na każdym kursie.

Na niemal każdej linii tramwajowej przynajmniej część kursów będzie obsługiwana taborem z niską podłogą. Będzie tylko jedna linia tramwajowa, na której tabor z niską podłogą nie będzie kursował przez cały tydzień i będzie to linia nr 70.

WIDEO: Krótki wywiad. Maciej Twaróg: Na 70-lecie Huty zamiast festynów chciałbym czegoś, co zostanie na dłużej

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 106

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja

Na trasie os. Kolorowe - Pleszów tramwaj 70 jedzie co 20 minut i jego czas przejazdu wynosi 24 minuty. Nie mogę do pracy dojechać żadnym innym, bo tramwaj 21 z Placu Centralnego odjeżdża w tym samym czasie. Kombinat - os. Piastów jedyny tramwaj, 21, jeździ co 20 minut. Z Pleszowa 70 i 21 odjeżdżają z minutowym odstępem. Paranoja. Jeszcze weselej mają mieszkańcy Mistrzejowic, którzy dojeżdżają do pracy na Pleszów. Oni muszą się przesiadać. Ktoś z ZIKiT-u jechał na Pleszów choć jeden raz? Nowa Huta "gorszy sort"?

j
ja

A prowadzący też nie mają klimatyzacji i muszą kilka godzin wytrzymać w identycznych warunkach.

G
Gość
2019-06-29T07:08:46 02:00, Gość:

Miasto dziwnych ludzi :D.....

Miasto jest ok.

G
Gość
2019-06-29T09:05:35 02:00, Gość:

Poprosić Łukaszenkę, mógłby zrobić porządki jak w filmie "wszystkich pod nóż"

Bardzo nieładnie.

G
Gość
2019-06-28T20:36:17 02:00, Mateo:

Stare tramwaje są 100 razy lepsze od nowych. Te z klimatyzacją w te upały to nieporozumienie. W tramwajach jest ogromny zaduch i gorąco. Te bez klimy są ogr omnym ratunkiem bo można otwierać okna.

2019-06-28T21:51:28 02:00, Gość:

Wsiądź sobie do 11 (akwarium, czy też raczej szklarnia w tej sytuacji) i przejedź się parę przystanków w upale przy wszystkich otwartych oknach, najlepiej w godzinach szczytu w okolice Matecznego jak kilka tramwajów potrafi z 10 minut dowlekać się w ogonku do przystanku i przeczekiwać zmianę świateł.

2019-06-28T23:29:58 02:00, Gość:

Dlatego zaczalem jezdzic autem kosztem korkow, trajtki coraz drozsze coraz gorsze,smierdzi.. Wole auto... Cala pseudo komunikacja miejska...

Ignorant.

G
Gość
2019-06-29T03:31:36 02:00, Alfredo:

Chcieliscie komucha na prezydenta miasta Krakowa to macie !!!

E. To nie prawda.

G
Gość

Poprosić Łukaszenkę, mógłby zrobić porządki jak w filmie "wszystkich pod nóż"

G
Gość
2019-06-28T14:17:31 02:00, 666:

KRAKOW TO GOWNO

Kraków to mieszkańcy oni tworzą społeczność ale potrzebny jest dobry gospodarz do poprowadzenia tak wymagającego miasta pod względem gospodarności , przykład zabudowy strefy przepływu powietrza ostatni wolny korytarz to koryto wisły tam zawsze jest wiatr a gadanie o spalinach z samochodów piecach to było zawsze ale nie było tego co teraz

G
Gość

Miasto dziwnych ludzi :D.....

m
mis

prezes mial w 2018 dochod roczny, wiec juz po opodatkowaniu, 437 tys, a pozostale trzy osoby w tym czlonek zarzady ds prawnych (?) po 350 tys dochodu rocznie ... bez komentarza, walne zgromadzenie spolki czyli najwyzsza wladza to Prezydent miasta ...

m
mis

bip.krakow.pl/?mmi=278

m
mis

www.bip.krakow.pl/?bip_id=1

A
Antybuc

Co by nie pisać o mpk i tak gancarczyk wie swoje. Korzystasz człowieku z usług firmy dla ktorej pracujesz? Widać, że nie! A dlaczego? Bo jakość usług słaba. Jakaby nie była prośba do mpk odpowiedz ta sama nie da się, nie ma takiej możliwości, nigdy nie można zadowolić wszystkich? A robicie coś w tym kierunku, żeby zadowolić wszystkich?

a
atpp

wejdzviesobie na strone biuletynu informacji publicznej mpk i poszukajcie oswiadczen majatkowych prezesow, zobaczycie ile rocznie idzie kasy na nich zamiast na tabor, klime itp.

A
Alfredo

Chcieliscie komucha na prezydenta miasta Krakowa to macie !!!

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3