Budowa linii tramwajowej do Mistrzejowic. Wycięto blisko 700 drzew
Trwa budowa 4,5-kilometrowej linii tramwajowej do Mistrzejowic, która zgodnie z planem ma zostać oddana do użytku w 2025 roku. W czwartek 7 września odbyła się rada budowy, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele spółki Gülermak, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, wartej 1,9 mld zł.
Firma wyliczyła, że dotychczas wycięto 693 drzewa, które kolidowały z różnymi elementami zadania. Ale to nie koniec. Przypomnijmy, że pierwotnie planowano usunięcie 1059 drzew, co wywołało duże kontrowersje wśród mieszkańców m.in. bloków przy ulicy Młyńskiej. Protesty krakowian doprowadziły do tego, że wycinkę udało się ograniczyć o 150 roślin. Wynika z tego, że do usunięcia pozostało jeszcze 216 drzew. Ostateczna liczba będzie znana dopiero za jakiś czas, bo w niektórych miejscach inwestycja zostanie przeprojektowana, np. w rejonie ulicy Lublańskiej.
W ostatnim czasie Gülermak skupiał się na rozbiórkach. Przy ul. Janusza Meissnera zniknęły punkt ksero oraz fundamenty billboardów. Z kolei przy ulicy Krzesławickiej robotnicy rozebrali wał ziemny. Jak chodzi o inne prace, to przedstawiciele spółki Gülermak poinformowali, że rozpoczęła się m.in. budowa dwóch murów oporowych. Obecnie robotnicy są również w trakcie przebudowy magistrali wodociągowej.
- W październiku planujemy rozbiórkę nawierzchni na ul. Młyńskiej i na rondzie Polsadu - przekazał Wojciech Janosz, kierownik budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju IV. Poinformował, że w ostatnim tygodniu września rozpocznie się przebudowa kolektora na alei Bora-Komorowskiego, co przez maksymalnie 10 dni może wiązać się z utrudnieniami w ruchu. - Największe utrudnienia pojawią się w październiku i potrwają do wiosny przyszłego roku. Chodzi o zamknięcie południowej jezdni ronda Polsadu i wschodniego odcinka ul. Młyńskiej - dodał Janosz.
- Droga jest oblegana. Po wprowadzeniu zmian w ruchu utworzą się duże korki. Proszę o to, żeby mieszkańcy o dokładnej dacie zamknięcia wschodniego odcinka ulicy Młyńskiej zostali poinformowani z dużym wyprzedzeniem - apelował do firmy Gülermak Marcin Borek, radny Dzielnicy Prądnik Czerwony.
Kolejna rada budowy odbędzie się w październiku.
Poniżej przedstawiamy rozpatrzenie postulatów mieszkańców:
Postulat 1 - rezygnacja z dodatkowych pasów ruchu na ul. Młyńskiej, Pilotów (od strony ul. Sadzawki)
Zaakceptowano możliwość skrócenia dodatkowego pasa ruchu w rejonie ul. Sadzawki.
Postulat 2 - ul. Meissnera 4-6 - przesunięcie ścieżki rowerowej na stronę od jezdni
Zaakceptowano rozwiązanie w zakresie przebiegu chodnika bezpośrednio przy krawędzi ul. Meissnera 4-6.
Postulat 3 - ul. Meissnera 4-6 - odtworzenie szpaleru drzew od strony parkingu
Zostało wygospodarowane miejsce do wprowadzenia dodatkowych nasadzeń zieleni.
Postulat 4 - ul. Lublańska - przeprojektowanie odcinka ścieżki rowerowej i chodnika w taki sposób, aby zachować jak największą liczbę drzew
Postulat wyniesienia ścieżki rowerowej i chodnika względem jezdni zachodniej ul. Lublańskiej wymaga szczegółowej analizy. Rozwiązanie zostało polecone do wprowadzenia i będzie ostatecznie uzgodnione po przedstawieniu rozwiązań projektowych na etapie uzgodnienia projektu wykonawczego.
Postulat 5 - utrzymanie prawoskrętu z ul. Krzesławickiej w ul. Dobrego Pasterza
Postulat został zaakceptowany. Wymaga on opracowania stosownej dokumentacji i przeprowadzenia właściwych procedur.
Postulat 6 - utworzenie prawoskrętu z ul. Dobrego Pasterza w Bora-Komorowskiego (zakończenie ulicy Dobrego Pasterza)
Postulowany zakres prac znajduje się poza przedmiotem inwestycji. Wykonawca potwierdził, że na czas budowy wykona prawo skręt z ul. Dobrego Pasterza w ul. Bora-Komorowskiego jako rozwiązanie tymczasowe w technologii nawierzchni z prefabrykowanych płyt drogowych. Wykonanie prawoskrętu w konstrukcji docelowej wymaga przełożenia kolidującej infrastruktury podziemnej.
Postulat 7 - remont ul. Aliny i Jana Brzechwy oraz nieotwieranie łącznika pomiędzy ul. Jana Brzechwy a ul. Krzesławicką
Zakres remontu ul. Aliny i ul. Brzechwy jest poza przedmiotem inwestycji, natomiast nie będzie otwierany łącznik pomiędzy ul. Jana Brzechwy a ul. Krzesławicką.
Postulat 8 - zachowanie jak największej liczby drzew przy ul. Młyńskiej, w sąsiedztwie bloków numer 7, 11, 14 pomiędzy ul. Młyńską Boczną a ul. Pilotów
W celu ochrony większej liczby drzew zmieniono przebieg ścieżki rowerowej przy skrzyżowaniu z ul. Bohaterów Wietnamu.
Postulat 9 - przeprojektowanie ścieżki rowerowej w celu zachowania drzew na wysokości Fiołkowej, Janickiego, Ugorek
Zostanie zmieniony przebieg ścieżki rowerowej i chodnika przy skarpie w rejonie ul. Pszona, co wymaga przeprojektowania m.in. infrastruktury telekomunikacyjnej.
Postulat 10 - ponowna analiza stanu młodych drzew z możliwością przesadzenia jak największej liczby
Część drzew już przesadzono, wkrótce będą przesadzane kolejne.
Postulat 11 - budowa ekranów akustycznych przy ul. Lublańskiej
Postanowiono, że ekrany na odcinku ul. Lublańskiej od ronda Barei zostaną wykonane zgodnie z zapisami decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, wydanej w 2017 r. dla tej inwestycji.
- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów
