Czytaj także: Koniec naboru. Krakowskie licea profilowane do likwidacji
Żeby zakupić pieluchomajtki czy kule po niższej cenie, konieczne jest potwierdzenie w punkcie ewidencyjnym NFZ wniosku wydanego przez lekarza. A te są czynne do godz.16.
- Muszę co miesiąc zwalniać się z pracy tylko po to, by wbić pieczątkę na wniosku - żali się Alicja, wnuczka 78-letniej pani Barbary. Kupuje obłożnie chorej babci pieluchomajtki. - Pracuję jak większość osób od 8 do 16. Czy publiczna placówka, która działa na rzecz pacjentów, nie może być czynna dłużej?- zastanawia się pani Alicja. Dodaje, że inne osoby, które spotyka w punkcie, mają podobny problem. - Rozumiem, że raczej niemożliwe jest codzienne urzędowanie do godziny17. - zaznaczają pacjenci. - Ale raz w tygodniu urzędnicy mogliby posiedzieć dłużej - apelują.
W Krakowie są cztery takie punkty: przy al. Pokoju 4, ul. Teligi 8, Rusznikarskiej 17 oraz na os. Na Skarpie 27 : by pacjenci z różnych części miasta mieli jak najlepszy dostęp. Gorzej Funduszowi poszło z obsadą kadrową. Niestety, jest zbyt mała, co powoduje komplikacje. Gdy pracownik w jednym z punktów w województwie jest chory, zastępuje go urzędnik z krakowskiej jednostki. W efekcie ten punkt jest zamykany. Pacjent najczęściej dowiaduje się o tym, gdy pocałuje klamkę. Tak zdarzyło się w nowohuckiej placówce, która została zamknięta na kilka dni.
- Przepraszamy za te utrudnienia - mówi Jolanta Pulchna, rzecznik NFZ. Z przykrością też stwierdza, że na razie nie jest też możliwe przedłużenie godzin. Wiąże się to z rygorystycznymi przepisami NFZ. - Musimy uzyskać szczególną zgodę na takie postępowanie - tłumaczy Pulchna i obiecuje, że znajdzie rozwiązanie dla pacjentów.
Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!
Wybieramy najpiękniejszy rynek w Małopolsce! Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!
Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!