Nowa siedziba IPN w Krakowie? To dawny areszt w Podgórzu
Jak poinformowała nas Barbara Gorajczyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Administracyjno-Gospodarczego krakowskiego oddziału IPN Pamięci Narodowej, obecnie prowadzone są tam prace konserwatorsko-architektoniczne. Na razie nie jest wiadome, kiedy zostaną zakończone. Odsyła po szczegółowe pytania do centrali IPN w Warszawie, ale stamtąd nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze pytania.
Jeśli po analizach IPN zdecyduje się na otwarcie w tym miejscu swojej nowej siedziby wówczas scaleniu ulegną dotychczasowe biura, które są obecnie rozproszone pod trzema adresami, czyli przy ul. Reformackiej i Dunajewskiego w Krakowie oraz w Wieliczce przy ul. Skulimowskiego, gdzie jest czytelnia i archiwum.
Budynek dawnego aresztu przy Czarnieckiego powstał 116 lat temu i pierwotnie był wykorzystywany przez sąd powiatowy i urząd podatkowy miasta Podgórza. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy wykorzystywali obiekt jako areszt i miejsce kaźni. Jego przeznaczenia po 1945 roku nie zmieniły władze komunistyczne. Budynek nadal był świadkiem więzienia Polaków, tym razem z powodów politycznych.
W 1971 roku został przekazany służbie więziennej i był w użyciu do końca marca 2018 roku. Ciekawostką jest, że to właśnie tam został napisany tekst więziennej piosenki „Czarny chleb i czarna kawa”.
Kraków. Opuszczony areszt śledczy w Podgórzu. Co dziś tam je...
- Te ZNAKI ZODIAKU będą obrzydliwie BOGATE
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Pod Krakowem powstaje niesamowity kościół w kształcie... korony!
- Celebryci pokochali śluby w górach! Zobaczcie kto i gdzie się żenił
- Budowa nowego odcinka S7 na północ od Krakowa. Koniec prac coraz bliżej
FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki
