https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Dawny areszt w Podgórzu zostanie przebudowany. Znajdą się tam biura krakowskiego IPN. Dziś to mroczne miejsce [ZDJĘCIA]

Artur Drożdżak
Opuszczony areszt przy ul. Czarnieckiego w Krakowie
Opuszczony areszt przy ul. Czarnieckiego w Krakowie Anna Kaczmarz
Po koniec lipca zeszłego roku Instytut Pamięci Narodowej ogłosił przetarg na opracowanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej przebudowy i zmiany sposobu użytkowania istniejącego budynku dawnego aresztu przy ul. Czarnieckiego na cele biurowe. Jak podaje portal Love Kraków postępowanie wygrała pracownia Dresler Studio, która za swoje usługi zażądała ponad 365 tys. zł. Tu może się znaleźć nowa siedziba krakowskiego oddziału IPN w Krakowie.

Nowa siedziba IPN w Krakowie? To dawny areszt w Podgórzu

Jak poinformowała nas Barbara Gorajczyk, Naczelnik Oddziałowego Biura Administracyjno-Gospodarczego krakowskiego oddziału IPN Pamięci Narodowej, obecnie prowadzone są tam prace konserwatorsko-architektoniczne. Na razie nie jest wiadome, kiedy zostaną zakończone. Odsyła po szczegółowe pytania do centrali IPN w Warszawie, ale stamtąd nie otrzymaliśmy jeszcze odpowiedzi na nasze pytania.

Jeśli po analizach IPN zdecyduje się na otwarcie w tym miejscu swojej nowej siedziby wówczas scaleniu ulegną dotychczasowe biura, które są obecnie rozproszone pod trzema adresami, czyli przy ul. Reformackiej i Dunajewskiego w Krakowie oraz w Wieliczce przy ul. Skulimowskiego, gdzie jest czytelnia i archiwum.

Budynek dawnego aresztu przy Czarnieckiego powstał 116 lat temu i pierwotnie był wykorzystywany przez sąd powiatowy i urząd podatkowy miasta Podgórza. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy wykorzystywali obiekt jako areszt i miejsce kaźni. Jego przeznaczenia po 1945 roku nie zmieniły władze komunistyczne. Budynek nadal był świadkiem więzienia Polaków, tym razem z powodów politycznych.

W 1971 roku został przekazany służbie więziennej i był w użyciu do końca marca 2018 roku. Ciekawostką jest, że to właśnie tam został napisany tekst więziennej piosenki „Czarny chleb i czarna kawa”.

Dawny areszt śledczy w Podgórzu

Kraków. Opuszczony areszt śledczy w Podgórzu. Co dziś tam je...

FLESZ - Nowy lockdown i nowe zasiłki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

E
Ehh

Tyle się napisałem i komentarz ...

znikł ,jak za ,,czasów stalinowskich ",kiedy to zły Gruzin trzymał wszystkich dobrych krótko.

G
Gość

Raczej przenieśliby tam siedzibę PiS u - łatwiej bronić przed wkur......

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska