Kraków. Deweloper buduje tam, gdzie nie może? Urzędnicy nic nie wiedzą

Piotr Ogórek
Fragment placu budowy jednego z bloków oraz miejsce tuż przy potoku, gdzie jest wielki dół Czytelnik
Ulica Reduta od wielu lat jest intensywnie zabudowywana. Deweloperzy pod bloki zajęli prawie każdy skrawek terenu. Przez zbyt długie tworzenie się planów miejscowych, zabudowane zostały kolejne tereny zielone. Plany w końcu zaczęły obowiązywać, ale deweloperzy nic sobie z tego nie robią. Niektórzy budują nad samym potokiem Sudół, gdzie plan miejscowy przewiduje park i dopuszcza tylko małą architekturę. Tymczasem od kilku dnia trwają prace przy samym potoku - widoczny jest wielki dół po domu jednorodzinnym, który kiedyś tam stał. Wkoło leżą zwały ziemi, które deweloper jest zobowiązany usunąć, bo nie miał pozwolenia na gromadzenie ziemi w tym miejscu. Na nasze pytania do tej pory nie odpowiedział.

Sporo inwestycji przy ulicy Reduta realizuje firma Bal-Bud. W skład Osiedla Reduta wchodzi sześć budynków wielorodzinnych. Cztery już stoją, mieszkają w nich ludzie. Dwa kolejne są w trakcie realizacji, trwają prace wykończeniowe. Ich budowa była już kontrowersyjna, bo oba bloki powstają na terenie, który w planie miejscowym „Prądnik Czerwony Wschód” jest przewidziany pod zieleń. Deweloper pozwolenie budowlane otrzymał jednak zanim plan wszedł w życie, więc mógł budować. Na przeciwko nich, po drugiej strony ulicy, realizuje kolejną inwestycję - Residence Reduta.

Od początku marca mieszkańcy, w tym z bloków oddanych już do użytku przez Bal-Bud, alarmują, że deweloper rozpoczął prace budowlane przy samym potoku Sudół. Aktualnie znajduje się tam wykopany głęboki dół, po ruinach spalonego kilka lat temu domu jednorodzinnego. Działka na której stał dom leży w obrębie planu „Sudół Dominikański”. Dopuszcza on tam powstanie parku i małą architekturę - place zabaw, alejki, ławki, itp. Bal-Bud zaskarżył ten fragment planu, ale sprawę przegrał w sądzie. Gdy w 2017 roku rozmawialiśmy z deweloperem o tej działce, ówczesna prezes spółki Dorota Balicka mówiła, że chcieli tam wybudować przedszkole. Tyle, że plan na to nie zezwalał. Możliwe było tylko odbudowanie domu, bez jego rozbudowy czy nadbudowy oraz bez zmiany jego przeznaczenia.

Najgorsze krakowskie inwestycje. Subiektywny przegląd pod ró...

Coś się buduje, ale co?

Jakie prace zatem wykonuje deweloper na działce? Nie wiadomo, bo od ponad tygodnia nie odpowiedział na nasze pytania mailowe, a wczoraj milczały też telefony w spółce. Urzędnicy zaznaczają, że żadnego pozwolenia budowlanego nie wydawali. Nie wiedzą jednak też, co się tam dzieje.

- Nie toczy się żadne postępowanie. Nie została też wydana w ostatnim czasie żadna decyzja o pozwoleniu na jakiekolwiek roboty budowlane - mówi Dorota Zaucha-Rybka, dyrektor Wydziału Architektury i Urbanistyki UMK. W 2016 roju wydano tylko pozwolenie na budowę stacji trafo (już stoi).

Na wizualizacjach od dewelopera, na terenie przy potoku znajdują się alejki, plac zabaw i budynek o nieokreślonej funkcji. Teraz jest tam jednak wielki plac budowy - stoi koparka, dziura po domu jest coraz głębsza, wokół leżą zwały ziemi oraz betonowe płyty. Ziemia zalega też na sąsiednie działce, a na jej gromadzenie tam spółka nie miała pozwolenia. Urzędnicy z Wydziału Kształtowania Środowiska nakazali usunąć ziemię do końca 2018 roku. Tak się jednak nie stało. Urzędnicy przeprowadzili oględziny pod koniec stycznia i jeszcze raz wezwali Bal-Bud do usunięcia ziemi. 5 kwietnia sprawdzą, czy deweloper posłuchał.

Radny oburzony

Okoliczni mieszkańcy są zaniepokojeni. Sami próbują się też czegoś dowiedzieć, ale są zbywani. - Sąsiadka dzwoniła do Bal-Budu i otrzymała odpowiedź, że oni nie budują i nic nie wiedzą na ten temat. Trochę dziwne, ponieważ to ich teren, a swoje biuro mają 150 metrów dalej i codziennie oprowadzają klientów obok tego wykopu - mówi nam jeden z mieszkańców.

Całą sprawą jest zbulwersowany Dominik Jaśkowiec, przewodniczący Rady Miasta Krakowa oraz radny miejski z Prądnika Czerwonego. - Jeśli faktycznie toczą się prace z naruszeniem planu miejscowego, to mamy skandal. To dolina potoku, która ma być przeznaczona pod park rzeczny - zaznacza radny. W tej sprawie złożył interpelację do prezydenta Jacka Majchrowskiego, w której żąda wyjaśnień.

Zabudowa przy ulicy Reduta, bloki kosztem zieleni

Wzdłuż ulicy Reduta cały czas budują kolejni deweloperzy. Na wysokości ulicy Sabały powstaje kilka bloków, w tym w miejscu, gdzie w planie miejscowym spory teren był przewidziany pod zieleń. Także tutaj deweloperzy zdążyli dostać pozwolenie budowlane przed wejściem w życie planu. Nowe bloki będą się ciągnąć aż do ulicy Bohomolca i od tej strony ogrodzą powstający park Reduta.

W czerwcu ma nastąpić otwarcie długo oczekiwanego parku Reduta. - Chcielibyśmy park otworzyć 1 czerwca - mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni. Do parku będzie można wejść z trzech stron: od osiedla Srebrnych Orłów, od ulicy Rozrywka (przez mostek nad potokiem) oraz od strony ulicy Reduta. To będzie główne wejście, ale pozostanie nieczynne, póki nie skończą się budowy bloków. Drogę wybuduje deweloper. Do pewnej części będzie to dojazd do budowanych bloków, a dalej już piesze wejście do parku.

Park Reduta będzie miał powierzchnię 7,8 hektara. Koszt jego realizacji to 12,65 mln zł. Park powstał przy współudziale mieszkańców, którzy jego koncepcję opracowali na warsztatach zorganizowanych przez ZZM. Budowa ruszyła w połowie zeszłego roku. Sercem parku będzie pawilon z przeznaczeniem na kawiarnię i miejsce spotkań dla mieszkańców. Będzie on posiadał taras na dachu będący miejscem na kino letnie. Całości dopełnią nasadzenia zieleni.

Pod względem zabudowy okolica nie ma szczęścia. W 2017 roku opisywaliśmy sprawę bloku przy ul. Reduta, na którego budowę urzędnicy wydali pozwolenie niezgodne z przepisami. Okoliczni mieszkańcy nie zostali wcześniej poinformowani o toczących się postępowaniach administracyjnych. W ten sposób zagęszczono zabudowę, a mieszkańcy starych i nowych bloków zaglądają sobie w okna.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Trzy Szybkie - odcinek 4. Ku czemu zmierza Polska? Rozmowa z dr Krzysztofem Mazurem, politologiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 42

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-04-02T17:41:34 02:00, anonim:

Nie mówiąc o tym jak można budować cokolwiek nowego (NIE JEST TO ISTNIEJĄCY REMONT BUDYNKU - BO GO NIE MA FIZYCZNIE) w strefie Ochrony Potoku "Sudoł Dominikański" - samowola, że hoho ale JESTEM PANEM i WŁADCĄ NA ULICY Reduta także mogę WSZYSTKO -.-

PANEM I WŁADCĄ ????? BIEDAKU NIEDOWARTOŚCIOWANY kredyt spłać najpierw ha ha ha

d
do mieszkaniec z b

do mieszkaniec z b! widze ze ci zal rowa sciska.A kto ci durniu broni budowac i zarabiac? tez moglbys jezdzic mercem s.Tylko ty leb jestes wiec chyc za lopate i do kamieniolomu !

G
Gość

Lektura korupcyjno przestępcza akta nr : PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018

G
Gość

Pani Barbara Talkowska z Wydziału Architektury i Urbanistyki U M Krakowa podpisała decyzję na rozbudowę i nadbudowę budynku jednorodzinnego przy ul. Koło Strzelnicy i zatwierdziła na tej decyzji projekt odrębnego nowego , samodzielnego konstrukcyjnie budynku . W ten sposób bez pozwolenia powstał drugi budynek w zabudowie bliźniaczej . Protesty do Wydziału Architektury i Urbanistyki UM Krakowa , do PINB w Krakowie i MWINB w Krakowie nie dały żadnych rezultatów . To towarzystwo nikogo się nie boi. Może Najwyższa Izba Kontroli lub CBA dobierze się do tych bezkarnych urzędników. Lektura korupcyjno przestępcza akta nr : PR 3 Ds 737.2016 , PO V Ko.200.2016 , KR-2626/2573/16/W , II SA /Kr 358/17 , RPE.501.810.2017, LKR.0511.048.2017 , PO III Ko 219,2018 , PK II Ko2 780,2018

b
bitka

Gdyby tak zwykły obywatel budował to na drugi dzień by już zobaczyli .... a dewelopera nie widzą.
Ogólnie wiadomo co im wzrok zasłania....

j
jhgf

Może tak jak podobno w Zakopcu. Budują bez pozwolenia, płacą karę, urzędniki legalizują i wszyscy są zadowoleni.

G
Gość

Szanowni Państwo nie wiem dla czego się oburzacie przecież zamieszkaliście z własnego wyboru w mieście i też mieszkacie w blokach które komuś mogły przeszkadzać i teraz wydaje wam się że macie prawo do dysponowania gruntami obok was nie bronie nigdy firmy która buduje bez zezwolenia i powinni doprowadzić teren do stanu pierwotnego ale może wyjściem z tej sytuacji był by zakup konkretnej działki i wybudowanie swojego domu i być jego właścicielem i dysponentem chce drzewka i park będę je miał

M
Marcin

Cała Redutę zabudowali, co z parku, do którego się trzeba będzie przeciskać pomiedzy blokami? To powinno być główne wejście od strony Bohomolca, bo tamjest najwiekszy ruch, ale oczywiscie wszystko zabudowali blokami!!!

a
abc

Debile zatwierdzą zamiast nakazać rozbiórkę. Debile kupią. Przestępcy z bal-budu nie mają powodów do zmartwień.

R
Realista

Delat banda urzędników krakowskich betonowuje Kraków przy poparciu demencyjne go prezydenta i jego bandy popleczników. Krakowscy radni to od dawna marionetki realizujące tylko polecenia i udający niezależność. od lat jedyne co w Krakowie się udało zrobić to zlikwidować budkę z grillem naprzeciwko urzędu miasta. Wszystkie samowolki zostały usankcjonowane. w Krakowie już dawno powinno się zrobić czystkę w wydziale budownictwa i w wydziale inżynierii ruchu bo krakowianie odnoszę wrażenie że tam pracują niedouczeni ludzie.

N
Nadzór

Czy taki problem zapytać nadzór budowlany czy prowadzone roboty są objęte pozwoleniem na budowę oraz czy prace budowlane są prowadzone na terenie na którym wydano pozwolenie czy też poza tym terenem?

O
Olo

To jest Kraków. Przepisy może i są, ale kto by się stosował. Jak największą karą jest artykuł w gazecie i łapówki, które się wrzuci w koszty

k
koleżanka z Reduty

tylko firma z Wieliczki = bo nie chciała wchodzić na minę !

k
koleżanka z Reduty

A tak przy okazji czemu projektem "nowej budowli" nie zajęła się firma projektująca bloki -> Biela

a
anonim

Nie mówiąc o tym jak można budować cokolwiek nowego (NIE JEST TO ISTNIEJĄCY REMONT BUDYNKU - BO GO NIE MA FIZYCZNIE) w strefie Ochrony Potoku "Sudoł Dominikański" - samowola, że hoho ale JESTEM PANEM i WŁADCĄ NA ULICY Reduta także mogę WSZYSTKO -.-

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3