Maria Anna Potocka zostanie odwołana. Będzie konkurs
- Podjąłem decyzję, że pani dyrektor powinna odejść ze swojego stanowiska. Uważam, że bez względu na to, jak dobrym jest fachowcem w swojej dziedzinie, jak wielkie ma zasługi dla muzeum, dla kultury Krakowa, dla dziedzin nauki, którymi się zajmuje, to jednak czym innym jest bycie fachowcem w swojej dziedzinie, a czym innym jest bycie osobą stworzoną do zarządzania instytucją do pracy z ludźmi - potwierdził swoją wcześniejszą decyzję Aleksander Miszalski. - Nie zgadzam się na to, byśmy w tej materii chodzili na jakikolwiek kompromisy. Nie zgadzam się na to, by łamać prawo pracy. Nie zgadzam się na to, by kogokolwiek w jakikolwiek sposób mobbował.
- Nie jestem bohaterem. Po analizie wszystkich opinii, wiedziałem, co mam zrobić. Bohaterem w tej sprawie jest jest Lidia Krawczyk, ona ryzykował bardzo dużo i to jej powinniśmy być wdzięczni, że coś się w tym mieście zmienia – podsumował Aleksander Miszalski, przywołując osobę byłej kuratorki, która o łamaniu praw pracowniczych poinformowała sąd.
Maria Anna Potocka przestanie pełnić obowiązki dyrektorki MOCAK-u z dniem podpisania przez prezydenta aktu odwołania. Zgodnie z prawem pracy przysługuje jej trzymiesięczy okres wypowiedzenia. Następca lub następczyni Marii Anny Potockiej zostanie wyłoniony w konkursie - podczas sesji rady miasta padła propozycja radnej Agnieszki Łętochy, by był to konkurs międzynarodowy.
Będzie to pierwszy konkurs na stanowisko dyrektora w MOCAK-u. Obiecywał go wprawdzie jeszcze przed otwarciem muzeum Jacek Majchrowski, ale ostatecznie nigdy się nie odbył.
Do czasu rozstrzygnięcia konkursu MOCAK-iem kierować ma osoba pełniąca obowiązki dyrektora, o tym, kto to będzie zdecyduje prezydent. Często w takiej sytuacji powołuje się zastępcę, w MOCAK są taką funkcję pełnią Roman Krzysztofik i Grzegorz Kuźma. Po. dyrektora może zostać powołany na okres do roku czasu.
- Przez ostatnie 15 lat kuratorzy musieli udawać się na emigrację, jeśli chcieli zrobić wystawę, a wcześniej skrytykowali Marię Annę Potocką - mówił Mateusz Okoński, kurator sztuki. - Przez ostatnie 15 lat stanowiska dyrektorskie w instytucjach sztuki w Krakowie były rozdawane w ramach tego samego kręgu towarzyskiego. Wpuśćmy świeże powietrze do Krakowa - apelował.
Przez wiele lat pod adresem MOCAK-u pojawiały się również uwagi dotyczące poziomu programu artystycznego instytucji, która miała być najważniejszym muzeum sztuki współczesnej w Polsce.
Mobbing w instytucji zarządzanej przez Marię Annę Potocką
Przypomnijmy, na początku października prezydent Aleksander Miszalski poinformował o odwołaniu Marii Anny Potockiej ze stanowiska dyrektorki Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. "Cenię jej doświadczenie i wiedzę, ale nie widzę możliwości dalszej współpracy" - napisał prezydent Aleksander Miszalski w środę 2 października na platformie X.
To pokłosie afery mobbingowej. W lipcu tego roku Lidia Krawczyk, była kuratorka Bunkra Sztuki wygrała sprawę o mobbing. Gdy nadużycia władzy miały miejsce dyrektorką tej instytucji była Maria Anna Potocka i to właśnie jej dotyczą zarzuty kierowane przez Lidię Krawczyk. Jako pierwsza sprawę opisała krakowska "Gazeta Wyborcza".
Kim jest Maria Anna Potocka
Maria Anna Potocka jest krytykiem i teoretykiem sztuki, kuratorką, autorką książek z zakresu filozofii sztuki, doktorem nauk humanistycznych. W latach 2002–2010 dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” w Krakowie, od 2010 dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, od marca 2019 do 29 lutego 2024 ponownie kierowała Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, będąc dyrektorem obu tych instytucji jednocześnie. Potocka jest założycielką Galerii PI – pierwszej prywatnej galerii w komunistycznej Polsce. W latach 2001–2002 wicedyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.
Od 14 lat Maria Anna Potocka zarządza także miejskim Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Na tym stanowisku miała pozostać aż do 2031 roku. Jacek Majchrowski w ostatnich miesiącach sprawowania władzy przedłużył kadencję dyrektorki na maksymalne 7 lat. Ta decyzja wzbudziła w Krakowie wiele negatywnych reakcji.
