FLESZ - 5 filarów Krajowego Planu Odbudowy
"Rada Dzielnicy XIII Podgórze wyraża głębokie zaniepokojenie zawartą w piśmie z dnia 12 lutego 2021 r. informacją Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie o prowadzonym przez Wydział Skarbu Miasta Urzędu Miasta Krakowa postępowaniu w sprawie sprzedaży nieruchomości zabudowanej Fortem nr 31 Św. Benedykt"
- napisali w uchwale radni z Dzielnicy XIII.
Spór o fort św. Benedykt w Krakowie. Wojewódzki konserwator ...
W ich opinii fort 31 „Św. Benedykt” powinien pozostać w zasobach gminy Kraków. "Fort jest jedynym zachowanym spośród trzech murowanych obiektów obronnych przyczółka podgórskiego Twierdzy Kraków. Jest ostatnim fortem wieżowym w Polsce. Jest to jeden z niepowtarzalnych obiektów architektury fortecznej nie tylko w Polsce, ale i na skalę europejską. Dla radnych dzielnicy niezwykle istotne jest, aby ewentualne planowane zamierzenia adaptacyjno-inwestycyjne nie doprowadziły do zniszczenia tego unikatowego zabytku, dlatego z niepokojem podchodzą do koncepcji sprzedaży nieruchomości prywatnemu inwestorowi" - podkreślają radni z "trzynastki".
Według nich fort „Św. Benedykt” winien być przeznaczony na cele publiczne, służyć instytucjom kultury, sztuki lub muzeum.
- Obszar Wzgórza Lasoty, na którym zlokalizowany jest m.in. Fort „Św. Benedykt” to miejsce unikatowe, które podlega szczególnej ochronie konserwatorskiej. W opinii Rady Dzielnicy XIII, te niezwykle wartościowe przyrodniczo-krajobrazowo tereny zielone powinny pozostać ogólnodostępne, a ewentualna ingerencja w teren winna ograniczyć się jedynie do budowy alejek, ścieżek dla pieszych, tras rowerowych i lokalizacji obiektów małej architektury, jak ławki i kosze na śmieci - zaznaczają radni dzielnicowi z Podgórza.
Przypomnijmy, że walka o zagospodarowanie podgórskiego fortu ma długą historię. W 2000 roku miasto oddało go w użytkowanie na 25 lat Stowarzyszeniu Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”. Zadecydował o tym ówczesny zarząd miasta. Stowarzyszenie chciało w zabytkowym obiekcie zrobić salę koncertową i do tego celu nadbudować go dużą kopułą. Był też pomysł wydrążenia we wzgórzu parkingu. Inwestor uzyskał decyzję o ustaleniu warunków zabudowy dla przedsięwzięcia. Było kilka projektów, ale żaden z nich nie został zaakceptowany przez władze konserwatorskie. Przeciwko inwestycji protestowali też okoliczni mieszkańcy, Rada Dzielnicy XIII oraz różne organizacje społeczne.
Był też pomysł firmy ART FM, która chciała zaadaptować fort na swoje biura z ogólnodostępną wystawą (z multimedialnymi prezentacjami), poświęconą historii fortyfikacji Twierdzy Kraków. Dla wszystkich miał być też otwarty taras z kawiarnią i widokiem na całe miasto.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Najdroższe psy. Oto rasy, za które trzeba zapłacić najwięcej
- Drewniane domki do kupienia w Małopolsce do 200 tys.
- Miss Małopolski. One walczą o sławę i koronę miss!
- Centrum Krakowa czeka rewolucja. Planują ulice, ogrody i park kolejowy z rowerostradą
- Termy z basenem na stadionie Wisły są już gotowe. Byliśmy w środku
