https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Huta włączy wielki piec i prawdopodobnie zatrudni dodatkowych pracowników

Marcin Banasik
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Do końca pierwszego kwartału tego roku krakowska huta planuje zatrudnić 250 osób, do końca roku łącznie ok. 380 – mówi Józef Kawula, wiceprzewodniczący NSZZ pracowników ArcelorMittal Poland. Władze spółki nie potwierdzają tych informacji, ale zapewniają, że w najbliższych dniach będą szacować potrzeby rekrutacyjne.

WIDEO: Krótki wywiad

Spółka podjęła w poniedziałek decyzję o ponownym uruchomieniu części surowcowej krakowskiej huty, która została tymczasowo zatrzymana pod koniec listopada 2019 roku ze względu na pogarszające się warunki rynkowe.

W wyniku wyłączenia wielkiego pieca połowa hutników pracujących przy nim nadal miała mieć pracę na miejscu, druga połowa dostała propozycję pracy w Dąbrowie Górniczej. Ci, którzy się na to nie zgodzili, mieli mieć płacone mieć tzw. postojowe – najpierw 80 proc. wynagrodzenia, ale już po 40 dniach – 60 proc.
Poniedziałkowa decyzja o wznowieniu pracy „serca” kombinatu zmieniła jednak sytuacje w hucie.

- Taki mamy plan, że wszyscy pracownicy przeniesieni z pracy przy wielkim piecu do innych zakładów i jednostek wrócą do Krakowa – mówi Marzena Rogozik.

Choć oficjalnie ArcelorMittal na razie nie potwierdza, że będzie zatrudniał dodatkowych pracowników, Józef Kawula uważa, że spółka potrzebuje rąk do pracy.
- W ubiegłym roku na emerytury odeszło 250 pracowników. Spółka musi uzupełnić braki kadrowe i zapewnić tej ogromnej i skomplikowanej machinie, jaką jest wielki piec dobrą obsługę. Potrzebni będą elektrycy, ślusarze, energetycy i osoby do obsługi maszyn – mówi Józef Kawula.

Marzena Rogozik zapewnia, że spółka jest przygotowana na potrzebę dodatkowego przyjęcia pracowników.
- Mamy plan i wiemy, ile czasu potrzebujemy na rekrutację odpowiedniej liczby kandydatów. Posiadamy również odpowiednie zasoby w strukturach naszego zespołu HR, które pozwolą nam przeprowadzić proces rekrutacji – mówi Rogozik.

Wiceprzewodniczący NSZZ pracowników ArcelorMittal Poland dodaje, że bardzo cieszy go decyzja władz spółki o wznowieniu pracy wielkiego pieca.
- Pozostaje jednak niesmak. Naszym zdaniem decyzja ta była przedwczesna. Potwierdza to ponowne włączenie pieca po tak krótkim czasie. Minęło przecież niecałe 2,5 miesiące. Można był przeczekać, zwłaszcza, że już w grudniu były sygnały mówiące o tym, że rośnie zapotrzebowanie na półprodukty – mówi Józef Kawula.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka Nawrocki - Trzaskowski

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Władze Arcelor Mittal zapewniają jednak, że zakończenie pracy pieca pod koniec listopada ubiegłego roku było konieczne.
- Decyzja o ponownym uruchomieniu instalacji wynika z konieczności dostarczenia slabów (półproduktów) do huty ArcelorMittal w Gandawie w Belgii, gdzie rozpocznie się remont wielkiego pieca, a także z konieczności uzupełnienia strat produkcyjnych w zakładach ArcelorMittal Europe – wyjaśnia Marc De Pauw, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Firma zakłada, że ponowne uruchomienie wielkiego pieca i stalowni w Krakowie będzie miało miejsce w połowie marca, choć ostateczna data będzie zależała od czasu potrzebnego na przygotowania.
O czasowym wygaszeniu wielkiego pieca i wstrzymaniu pracy stalowni, na początku listopada 2019 poinformował kierownictwo krakowskiej huty Geert Verbeeck, prezes zarządu i dyrektor generalny ArcelorMittal Poland. Piec zaczęto wyłączać pod koniec listopada.

Po ogłoszeniu tej decyzji hutnicy zorganizowali protest przed siedzibą wojewody małopolskiego w Krakowie. Protestujący żądali wstrzymania decyzji o tymczasowym wyłączeniu jedynego pieca w krakowskim kombinacie. Hutnicy chcieli też, by rządzący wprowadzili cła zaporowe na produkty stalowe sprowadzane spoza Unii Europejskiej.

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

r
res

Wyłączyć piec na 3 m-ce zastanawiająca nieuzasadniona ekonomicznie decyzja-nie wiadomo o co chodzi?

...wiadomo

O
Olo
4 lutego, 18:29, Olo:

Podajcie ulgi dostał Hindus za przywrócenie pieca i dlaczego mieszkańcy mają to sponsorować

...jakie ulgi ...

O
Olo

Podajcie ulgi dostał Hindus za przywrócenie pieca i dlaczego mieszkańcy mają to sponsorować

E
Ehh

Grybymi nicmi szyte...

G
Gość

praca hutnika jest pożyteczna w przeciwieństwie do tych, którzy wysiadują w biurowcach. Czas pozwalniać etaty biurowe i tych darmozjadów zza biurek dać do fabryk.

Wybrane dla Ciebie

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Do Krakowa zjechały na targi małe, mobilne... domy. Ile za ruchomy metr?

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Zmiany w ruchu na drodze wojewódzkiej. Drogowcy zajmują jezdnię. Duże utrudnienia

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska